Duális képzési pilot projekt Győrben
A PHARE-támogatást követően az Audi Hungaria Motor Kft., az Opel Hungary Ltd., a Rába Rt. létrehozták a PRACTING Alapítványt, amely megteremtette a program anyagi alapját. A TÁMOP 4.1.1. projekt keretében a PRACTING kérdésekkel fordult a 15 év alatt együttműködő vállalatokhoz, kérve véleményüket, javaslataikat a program megújítására, fejlesztésére, új elemekkel való gazdagítására. A felmérés eredményeként megfogalmazódott, hogy az ipar és a felsőoktatás fokozott együttműködése a képzésben, a duális mérnökképzés rendszerében valósítható meg a legjobban.
2011 szeptemberében az egyetem – a duális képzés pilot projekt keretében – a gépészmérnöki szakon Automobil Produktion (részlegesen német nyelvű) szakirányt indított el. Ez év februárjától 27 hallgató kezdte meg egyéves ipari gyakorlatát hét vállalatnál: Audi Hungaria Kft. Győr; Borsodi Műhely Kft. Győr; BPW Hungaria Kft. Szombathely; Federál Mogul Kft. Kunsziget; LUK Savaria Kft. Szombathely; Magna Steyr Kft. Győr; Opel Magyarország Kft. Szentgotthárd.
Áprilisban az egyetem a duális BSc képzési pilot projekt tapasztalatait a részt vevő vállalatok mentoraival közösen összegezte. A workshopon az egyetem ismertette a pilot projekt szakirány struktúráját, annak sajátosságait (ábra) a duális képzést támogató e-learning oktatásra való felkészülést, valamint a hallgatók tanulmányi munkájának a Moodle számítógépes keretrendszerrel történő támogatásának tapasztalatait.
Az egyetem – a pilot projekt tapasztalataira alapozva – a 2012/ 13-as tanévtől a képzés kiszélesítését tervezi, további vállalatok bevonásával. A Rába vezérigazgatója a projektbe való bekapcsolódás okán júniusban Együttműködési szerződést kötött a Széchenyi István Egyetemmel.•