Fehér könyv segíti a kutatás-fejlesztési projekteket
A K+F minősítési rendszer célja, hogy ösztönözze a hazai innovációt, elősegítve a hazai GDP növekedését is, egyúttal jogbiztonságot teremtve a piacon. A K+F minősítés sok hazai pályázat esetében feltételként szerepel a kiírásban, de ha ez a szempont nincs is nevesítve, akkor is versenyelőnyt jelenthet a cégeknek. A minősítési rendszer segíti a kutatás-fejlesztéssel összefüggő pályázati források és adókedvezmények igénybevételét.
Éppen ezért egyebek között gazdasági racionalitás is vezérli azokat a vállalkozásokat, amelyek kutatás-fejlesztési projekteket indítanak, hiszen az ilyen típusú kezdeményezéseket az állam adókedvezménnyel, valamint európai uniós vagy hazai költségvetésből finanszírozott támogatással is ösztönzi. Az ehhez elengedhetetlen K+F minősítés kiadása már kilenc éve a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához tartozik. Pomázi Gyula a minősítés folyamatával kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy elsősorban azt vizsgálják, hogy a projekt megfelel-e a KFI törvényben foglalt elvárásoknak és az ott megfogalmazott metodikáknak. „A hivatal kutatás-fejlesztési minősítése biztosítja, hogy az EU-s források kiosztása megfelelően történik, az állami támogatásokat valóban kutatás-fejlesztési célokra fordítják, és egyben arra is garancia, hogy a kutatás-fejlesztési adóösztönzők felhasználása, valamint a külföldi vállalatok magyarországi kutatás-fejlesztési beruházásainak támogatása megalapozott. Az elemzés során azt is nézzük, hogy az adott tevékenység alapkutatásnak, kísérleti fejlesztésnek vagy éppen alkalmazott kutatásnak minősül, ugyanis kategóriától függően más-más támogatási intenzitás rendelhető hozzá” – avatott be a részletekbe az elnök.
Mint folytatta, az adókedvezmények tekintetében érvényesíthető kedvezmények százalékos arányainak alakulása azt mutatja, hogy a szociális hozzájárulás esetében a cégek akár minden tizedik munkavállaló bérét megtakaríthatják. A társasági adónál például 10 millió forintonként 1 milliót, vagy 100 millió forintonként 10 millió forintot spórolhatnak meg a fejlesztésekkel foglalkozó cégek. „A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által kiadott minősítés erős garanciát jelent, ugyanis az ellenőrző hatóságok ilyen esetben egy egyszerűsített eljárásban vizsgálják az adott projektet” – érzékeltette a hivatal munkájának súlyát Pomázi Gyula.
Az elnök tájékoztatása szerint az elmúlt években jelentősen megnőtt az SZTNH-hoz benyújtott K+F minősítés iránti kérelmek aránya. A tavalyi év első negyedévében 70 százaléknál magasabb erősödést tapasztaltak, 2021-ben pedig a 2019-es számokhoz képest két és félszeres növekedés volt megfigyelhető. A pandémia alatt megemelkedtek a bejelentési számok a járvány által érintett ágazatokban. A legtöbb minősítési kérelem az informatikai szektorból érkezett, elsősorban a banki informatika és a mesterséges intelligencia területéről, ezt követi az egészségipar, és kiemelkednek a műszaki jellegű fejlesztések is, leginkább a járműipari vállalkozások részéről.
Pomázi Gyula szerint az ilyen jellegű kutatómunkát még hatékonyabbá teheti, ha a vállalkozások a projektekre már a munka megkezdése előtt minősítést kérnek, ezért is volt fontos, hogy a cégek olyan támogatást kapjanak, amivel a jövőben már a projekt megkezdése előtt pontosan látják a minősítéshez szükséges elvárásokat. A hivatal által készített Fehér könyv nemcsak a kutatás-fejlesztést végzőknek, de a pályázatok elbírálóinak is útmutatást jelent.
Az SZTNH kutatás-fejlesztési minősítéseket végző szervezeti egysége a mindennapi gyakorlat alapján készítette el a pályázóknak szóló Fehér könyv – Módszertani útmutató pályázatok KFI szempontú értékelésének elkészítéséhez című kiadványt. A hivatal honlapján közzétett húszoldalas dokumentum a kutatás-fejlesztés fázisaira és feltételeire vonatkozóan részletes, közérthető formában ad útmutatást, és példákkal segíti a pályázókat a projekt tervezésétől egészen a megvalósításáig. A kiadvány információi alapján a vállalkozások kiküszöbölhetik a minősítés során felmerülő hiányosságokat és típushibákat, ugyanakkor a döntéshozókat is segíti az egységes irányelvek szerint történő projektértékelésben. Pomázi Gyula ez utóbbival kapcsolatosan felhívta a figyelmet arra is, hogy korábban több minősítési eljárás – az erre szánt forrás kiírójától függően – volt párhuzamosan érvényben, és a Fehér könyv ezeket a metódusokat kívánja egységesíteni, és egy módszertanhoz kötni.
Az elnök kitért arra is, hogy a hivatal már a pandémiát megelőző időben is törekedett arra, hogy minél több szolgáltatása digitálisan is elérhető legyen. Mint mondta, áprilistól a kutatás-fejlesztési minősítés területén is bővült az online benyújtható igénylések száma, így már kutatás-fejlesztési szakértői véleményt is kérhetnek az ügyfelek a hivatal elektronikus ügyintézési felületén. Az erre a célra létrehozott elektronikus űrlap használatával az ügyfelek hivatalos azonosítás segítségével, információbiztonság szempontjából is védett csatornán keresztül nyújthatják be szakértőivélemény-kérelmüket.
Tavaly az SZTNH az ügyfeleket az általa már korábban kialakított elektronikus ügyintézés (például: elektronikus bejelentések, elektronikus kapcsolattartás) és szolgáltatások (például adatbázisok használata) irányába tudta terelni, és ezt a trendet a jövőben is szeretné fenntartani, hogy minél inkább digitális hivatallá váljon. „Az adatok jó irányba mutatnak, hiszen 2020 első negyedévében az összes beadvány 43 százaléka érkezett elektronikus úton, idén ez a szám már 74 százalék. Míg a 2020-as havi átlag elektronikus bejelentés 990 volt, addig az idei átlag havonta 1400. Összesen 11 852 e-bejelentés érkezett a hivatalhoz 2020-ban, 2021 első negyedévében pedig már 4200-at regisztráltak, ami magasabb, mint a tavalyi első három hónapban érkezett elektronikus bejelentések száma” – mondta Pomázi Gyula.•