Egyetemközpontú innovációs ökoszisztéma a PTE-n
Hogyan épül fel az egyetemi innovációs ökoszisztéma?
– A PTE korán felismerte, hogy az egyetemi tudásvagyon megóvása és hasznosítása – az oktatás és kutatás mellett – fontos feladata egy tudományegyetemnek, ezért már 2005-ben kiépítette az ehhez szükséges keretrendszert. A PTE Kutatáshasznosítási és Technológia Transzfer Főosztály tízfős szakértői csapattal dolgozik az egyetemi tudásvagyon felmérésén, megóvásán és piacra juttatásán. Az egyetemközpontú innovációs ökoszisztéma kiépítésére és megerősítésére 130 millió forintos pályázati forrást is nyertünk az NKFIH-tól. A 2019. december 1-jével megkezdett projekt a befejezéséhez közeledik, azonban bízunk abban, hogy az NKFIH támogatásával a jövőben is folytathatjuk a munkát.
Kik az egyetemi innovációs ökoszisztéma szereplői?
– Az innovációs ökoszisztémában az egyetem tölti be a központi katalizátor szerepet, de nélkülözhetetlen részei a város mellett a régió mikro-, kis- és középvállalkozásai, és azok a nagyvállalatok is, amelyek szerepet tudnak vállalni ebben. Az innovációt segítő transzferszervezetek szintén fontos szereplők, továbbá együttműködünk a régió kamaráival, valamint kockázati tőketársaságokkal, amelyek biztosíthatják a projektekhez szükséges erőforrást.
Mi az, amit a program keretében valósítottak meg?
– Célul tűztük ki az innovációs kultúra fejlesztését az egyetemen. A PTE-n rengeteg kutatócsoport, kutató, PhD-hallgató dolgozik, nekik kell megmutatni, hogyan lehet a tudományos eredményeket összekapcsolni a piaci innovációs világgal. Ennek érdekében képzéseket, rendezvényeket, szakmai fórumokat tartunk. A projekt keretében célunk volt nyolcvan olyan új kutatás-fejlesztési szolgáltatás, illetve technológia azonosítása, amelyeket transzparensen megoszthatunk a vállalati szféra szereplőivel. Az innovacio.pte.hu oldalon bemutatjuk a kutatásainkat, tudományos eredményeinket és szolgáltatásainkat.
Az egyetemekkel szemben gyakori kritika, hogy bonyolult a struktúra, hosszadalmas a szerződéskötés.
– A projekt másik célja éppen ezért a folyamatok egyszerűsítése volt. Már működnek a gyorsabb ügyintézéshez szükséges adminisztratív keretek megteremtésére alapított egyetemi cégek. Létrehoztuk a PTE Innovációs Szakértői Hálózatot, amelynek keretében elismert gazdasági szereplőket kértünk egyrészt arra, hogy értékeljék, validálják a korai fázisban lévő egyetemi technológiákat, másrészt arra, hogy közvetítsék felénk a piac fejlesztési, kutatási igényeit. A nemzetközi Demola hálózathoz való csatlakozás szintén fontos lépés volt. Három sikeres projektet zártunk a Demola Pécs beindítása óta. Eredményeinket a számok is tükrözik: növekszik a kutatás-fejlesztési együttműködésekből származó bevételek nagysága, valamint az innovatív szellemi alkotások, hasznosítási szerződések száma.•