Fókuszban a tudomány: átadták a Science Park Szeged első létesítményét
Az Inkubátorház felújításával első nagy mérföldkövéhez ért a Science Park Szeged projekt. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az ünnepségen arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar szakemberek munkáját a kutatói életpálya támogatásával és világszintű infrastruktúra létrehozásával ösztönzik. Hozzátette: a pandémia idején a kormány komoly erőfeszítéseket tett a magas hozzáadott értéket előállító munkahelyek megőrzésére, aminek köszönhetően a legnehezebb időkben 1500 cég tartotta meg a kutatóit. A tárcavezető kitért arra is, hogy Magyarországon a kutatói létszám a 2010-es 31 ezerről tavaly 60 ezerre emelkedett, országszerte pedig 14 tudományos innovációs parkot alakítanak ki, ezek egyike a Science Park Szeged. az átadón az Innovációs és Technológiai Minisztérium együttműködési megállapodást kötött az Európai Molekuláris Biológiai Laboratóriummal. Ennek kapcsán a tárcavezető megemlítette, hogy hazánk 2017 óta tagja az EMBL-hálózatnak, azóta a kormány minden feltételt biztosít ahhoz, hogy a magyar kutatók részesei lehessenek a nemzetközi szervezet munkájának.
Szabó István, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal tudományos és nemzetközi elnökhelyettese beszédében kiemelte: az Európai Unió azért indította útjára a Widening-programokat, hogy olyan együttműködések jöjjenek létre, amelyek lehetővé teszik, hogy az EU-s intézmények és a hazaiak együtt, egy program keretében működve emeljék majd magasabb szintre a kutatás-fejlesztést és az innovációt.
Edith Heard, az EMBL főigazgatója elmondta: az együttműködési megállapodás időzítése kiváló, hiszen most indul az EMBL új, ötéves tudományos programja, melytől az élettudományok új korszakának elindítását várják Európában. A projekt segít megoldást találni az olyan nagy társadalmi kihívásokra is, mint az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség csökkenése vagy az újonnan megjelenő fertőző betegségek és a rákbetegség.
A HCEMM kutatói az egészséges öregedéssel kapcsolatos kutatással és fejlesztéssel foglalkoznak. Kutatásaik elsősorban az immun- és a gyulladásos betegségekre, a szív- és érrendszeri betegségekre, a genomikai instabilitásra, a rákkutatásra és a fertőző betegségekre fókuszál. A mai napig közel 150 cikket publikáltak a HCEMM kutatói tudományos szaklapokban, és több szabadalmat nyújtottak be a tevékenységükhöz kapcsolódóan. Christoph Sensen, a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ ügyvezető igazgatója a HCEMM céljairól szólva kifejtette, olyan diagnosztikai módszerek és kezelési lehetőségek megvalósítására törekednek, amelyek javítják az életminőséget, és egyúttal hozzájárulnak az egészségügyi költségek csökkentéséhez is.
A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ az elmúlt években folyamatosan fejlődött, megszerezve a Nemzeti Laboratóriumi státuszt, 2021 végén pedig a Kiváló Kutatási Infrastruktúrák közé is bekerült. A központ meghatározó szereplője lesz a nemzetközi kutatásoknak a jövőben, ez pedig új dimenziókat nyit a biotechnológiai szolgáltatóipar betelepülésének is. A Science Park Szeged fejlesztésének következő lépése az elektromobilitás korszakának kihívásaira fókuszáló Járműipari Kompetencia Központ épületének kialakítása lesz.
A szalagátvágás előtt Fendler Judit, az SZTE kancellárja kiemelte, hogy a Science Park kialakítása az egyik legkomolyabb stratégiai lépés az SZTE eddigi történetében, amely lehetővé teszi, hogy negyedik generációs egyetemként a régió gazdaságfejlesztésének első számú motorja legyen. (x)