Társadalomkutatók mint a műszaki és természettudományok partnerei?
Hogyan segítheti elő a társadalomtudományi tudás az innovációt és a fejlesztést?
– A technológiák és a fejlesztések nem légüres térben működnek, hanem a társadalomban. Egyes technológiákat a társadalom elutasít vagy nehezen fogad el, másokat könnyen és szívesen alkalmaz. A fejlesztések ugyanakkor hatással is vannak a társadalomra. Másként érintik az egyes társadalmi csoportokat, növelik vagy csökkentik a különböző dimenziókban mért egyenlőtlenségeket. A sérülékeny társadalmi csoportok azonosítása különösen fontos minden ilyen projektben. A társadalomkutatók tehát segíthetnek annak a kulturális, társadalmi, gazdasági kontextusnak a megértésében, amelyben a technológiák működnek. Feltérképezhetik azokat az attitudinális, értékalapú, viselkedésbeli vagy intézményes korlátokat, amelyek nehezítik a technológiák elterjedését, befogadását. Elvégezhetik a jogi vagy etikai kihívások és kockázatok elemzését is – ezek a kérdések például a mesterséges intelligencia különböző alkalmazásainál gyakran felmerülnek, de minden technológiai fejlesztés kapcsán relevánsak.
Az újítások elfogadásához talán csak megfelelő információra van szükségük az embereknek, nem?
– Az információ persze fontos, ám kérdés, hogy milyen információról beszélünk, és az milyen csatornákon jut el az emberekhez. A közösségi média egyre nagyobb szerepet játszik az információszerzésben, így a társadalomkutatók komoly erőfeszítéseket tesznek e társadalmi mező működésének megértéséért – például hálózatelemzési módszerekkel. Hogy milyen információk és dezinformációk terjednek a közösségi hálón, kulcsfontosságú lehet – gondoljunk csak az oltásellenesség jelenségére, amivel történetesen kollégáim is foglalkoznak. Az oltásellenesség terjedése nemcsak azt mutatja meg, hogy pusztán tudományos információkkal nem feltétlenül lehet meggyőzni az embereket egy technológia előnyeiről, de azt is, hogy milyen erejük van az érzelmeknek, az egyes társadalmi hálózatokat jellemző közmegegyezéseknek vagy éppen a politikával és tudománnyal kapcsolatos gyanakvásoknak és az ebből is eredő összeesküvés-elméleteknek.
Milyen módszereket alkalmaznak a társadalomkutatók?
– Az előbb említett kérdéseket számos módon lehet vizsgálni a jogi elemzéstől a kérdőíves (survey-) eljáráson át az antropológiai, résztvevő megfigyelésen alapuló módszerekig. Ezeknek nemigen vannak megfelelői a műszaki vagy a természettudományokban. Ugyanakkor az utóbbi évtizedben a társadalomkutatásban egyfajta módszertani forradalom zajlott le elsősorban a big data felhasználásán alapuló metodológiáknak és a hálózatelemzésnek köszönhetően. Ezek a módszerek – amelyek használatában és fejlesztésében a Társadalomtudományi Kutatóközpont élen jár – közvetlen együttműködési lehetőséget teremtenek a nem humán területen működő kutatókkal, fejlesztőkkel. Például a TK részt vesz két olyan „nemzeti laboratóriumban”, az Egészségbiztonsági és a Mesterséges Intelligencia laborban, ahol biostatisztikusokkal, informatikusokkal és mérnökökkel dolgozunk együtt.
Milyen egyéb tapasztalatuk van diszciplinárisan hibrid együttműködések terén?
– A TK több olyan kutatásban vett és vesz részt, ahol kutatóinknak más szakterületek képviselőivel kellett együttműködniük. A mesterséges intelligenciát már említettem: elsősorban nyelvtechnológiai fejlesztésekkel, szövegbányászati módszerek fejlesztésével és alkalmazásával foglalkozunk. De egy, a városi környezetszennyezés csökkentését célzó projektben olyan „crowdsourcing” eljárást fejlesztünk, amely révén az állampolgárok tudását, véleményét fogjuk összegyűjteni. A digitalizáció következményeit több metszetben vizsgáljuk: egyik jogász kolléganőm például a kiberbűnözés egyik hazai szakértője. A környezeti fenntarthatósággal több projektünk is foglalkozik: az egyik például azokkal a ruralizációs folyamatokkal, amelyek egy társadalmilag és környezetileg is fenntartható vidékfejlesztés alapjául szolgálhatnak. Vizsgáljuk az energiafelhasználási szokásokat és mintázatokat, valamint a különböző energiatermelési módok, így a megújuló vagy a nukleáris energiával kapcsolatos attitűdöket és ismereteket. Több, az egészséggel és a társadalmi jólléttel foglalkozó kutatás is zajlik a TK-ban, egy idén indult Lendület-kutatás például a gyerekvállalással kapcsolatos döntések hátterét és tényezőit vizsgálja.
Miben tudnak segíteni a pályázatok tervezését és megírását illetően?
– A Társadalomtudományi Kutatóközpont a magyarországi társadalomtudományi kutatások vezető intézete, mintegy kétszáz kutatóval. Diszciplináris és interdiszciplináris kutatásokat végzünk a szociológia, politikatudomány, számítógépes társadalomtudomány, hálózatkutatás, kisebbségkutatás és jogtudomány területén, a legújabb kutatási módszerekkel és a magas színvonalú kutatási adatokra alapozva. Nyitottak vagyunk az együttműködésre a nem humán és társadalomtudományi fókuszú pályázatok terén is. Széles körű tapasztalattal és komoly szervezeti kapacitással rendelkezünk a nemzetközi pályázásban, ezért már a folyamat legelejétől részt tudunk venni a pályázatok kidolgozásában. Segítünk azonosítani a legfontosabb célcsoportokat és stakeholdereket; módszereket vagy metodológiai fejlesztéseket javaslunk az adatgyűjtésre; feltérképezzük a várható társadalmi hatásokat és beavatkozási területeket; elemezzük a jogi kihívásokat. Nemzetközi pályázati szakértőnk, dr. Medzibrodszky Alexandra szívesen válaszol leendő partnereink kérdéseire a medzibrodszky.alexandra@tk.hu e-mail-címen, illetve a +36/1-224-6700/5431-es és a +36/70-653-4922-es telefonszámon.