Új programok az Akadémián
A koronavírus-járvány lecsengésének köszönhetően ismét az MTA székházában gyűltek öszsze az akadémikusok, hogy áttekintsék az elmúlt év történéseit, illetve új tagokat válasszanak. Az intézethálózat leválasztása után a szerepét kereső testület láthatóan előre tekint. Ezt bizonyítja, hogy összesen évi hárommilliárd forint támogatással elindul a Nemzeti Agykutatási Program 3.0, a Technológiák és fenntartható fejlődés, a Tudomány a magyar nyelvért, valamint a Poszt-Covid nemzeti program. Freund Tamás elnök szerint a kormány által támogatott programok olyan társadalmi és nemzetstratégiai prioritásokhoz kötődnek, amelyekben kiemelkedő hazai tudományos háttér áll rendelkezésre, és közvetlenül kapcsolódnak az Akadémia küldetéséhez, programjaihoz.
A Nemzeti Agykutatási Program harmadik szakaszának fő törekvése az agy működésének és betegségeinek jobb megértése és az eredmények mielőbbi gyakorlatba ültetése a legkiválóbb kutatók munkája révén. A Technológiák és fenntartható fejlődés elnevezésű program a stratégiai jelentőségű technológiák és a fenntarthatóság összehangolását célozza. A Tudomány a magyar nyelvért nemzeti program olyan kutatásokat fog támogatni, amelyek egyrészt nyelvi örökségünk egész történelmi településterületünkre kiterjedő megőrzésére, másrészt a modern technológiák anyanyelvünk művelésének szolgálatába állítására irányulnak. A kormánnyal együttműködésben a nemzeti Poszt-Covid-stratégia és pandémiás terv tudományos megalapozása is elindul. „A kormánnyal új szakaszba lépett a kapcsolatunk” – fogalmazott Freund Tamás, aki szerint ezt mutatja, hogy közel kétszeresére nőtt az Akadémia központi költségvetési támogatása ebben az évben. Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózattal a nyitott kérdések tárgyalásos úton rendeződtek, és sikerült minden minisztériummal kétirányú kommunikációs csatornát kiépíteni, rendszeres kapcsolatot fenntartani. Az új feladatok mellett tovább folytatódik a Közoktatás-fejlesztési Kutatási Program és a Lendület Program.
Az elnök az MTA székházának felújításával kapcsolatban azt mondta: a székház teljes felújítása megközelítőleg 65 milliárd forintba kerülne, ám erre jelenleg nincs forrás. A tervek szerint a kiköltözést nem igénylő első ütem még az Akadémia alapításának 200. évfordulója, azaz 2025 előtt elkészülhetne. A tetőszerkezet javítása, a gépészet cseréje után ismét megnyílhatna a harmadik emeleti képtár és a kupolaterem. Ez összesen 16 milliárd forintba kerülne.
A közgyűlésen megválasztották a tudóstestület új rendes és levelező tagjait – harmincöt kutató lett akadémikus. Az MTA tiszteleti tagja lett Karikó Katalin. Átadták az MTA legnagyobb elismerését, az Akadémiai Aranyérmet. A koronavírus miatt két évvel ezelőtt nem kerülhetett sor az átadásra, ezért idén kapta meg a 2020-as év Aranyérmét Keviczky László kutatóprofesszor, az Akadémia rendes tagja. Az idei díjazott Szemerédi Endre Abel-díjas matematikus. Az ünnepi előadást Avram Hershko kémiai Nobel-díjas kutató tartotta. Az izraeli professzor 1937-ben Karcagon született. Az Akadémiai Újságírói Díjat Pethő Tibor, a Magyar Hang újságírója és Trupka Zoltán szabadúszó tudományos újságíró vehette át.•