Nanofúzió Csillebércen
Az emberiség energiaellátása ma a fosszilis tüzelőanyagokra (szén, olaj, földgáz) épül, melyek jelenleg a világ energiaszükségletének 80 százalékát fedezik. Az évmilliók alatt felhalmozott készletek azonban néhány emberöltő múlva elfogynak, miközben a felhasználásuk súlyos környezetszennyezéssel jár. Mi lehet a megoldás?
– Az atomenergia jóval nagyobb üzemanyagkészlettel rendelkezik, és nagy mennyiségű energia előállítására alkalmas, ugyanakkor évezredekig veszélyes radioaktív anyagokat termel. A megújuló energiaforrások egy része – például a nap- és a szélenergia – csak nagy területen, kis mennyiségben és időben egyenetlenül elosztva képes energiát termelni, nem beszélve arról, hogy függnek az időjárás szeszélyétől. Olyan energiaforrás kell, amely nem terheli a környezetet, nagy mennyiségben állítható elő biztonságosan és olcsón, hiszen a Föld energiaigénye a 21. század közepére a jelenlegi két-háromszorosa lesz. Az emberiségnek van egy eddig kiaknázatlan energiaforrása: az, amely a Napunkat is működteti – az atommagok egyesülésekor felszabaduló magfúziós energia.
Miként valósítható meg a Földön a magfúzió?
– Ehhez a folyamathoz a hidrogén két izotópja, a deutérium és a trícium keveréke kell. A deutérium évmilliókig elegendő mennyiségben megtalálható a természetes vizekben, a trícium pedig előállítható a Földön szintén hatalmas mennyiségben fellelhető fémből, a lítiumból. A fúziós erőművekkel nagy mennyiségű energia termelhető, ilyen erőmű azonban eddig sehol sem épült. A Nap maghőmérsékletére, százmillió Celsius-fokra kell hevíteni, és ezen a hőmérsékleten minden más anyagtól távol, mágnesek segítségével össze kell tartani a fúzióra alkalmas üzemanyagot, a forró plazmát ahhoz, hogy beinduljon a magegyesülés és hélium keletkezzen.
Csak ez az út járható?
– A szabályozott magfúzió megvalósításának másik lehetséges módja az úgynevezett tehetetlenségi vagy inerciális fúzió, ahol az energiát nem melegítésre, hanem közvetlen energiaközlésre használják, és lézerekkel sugározzák be a pár milliméteres célpontot. A fúziós anyagot tartalmazó kapszulát nagy energiájú lézer- vagy ionnyalábokkal több irányból szimmetrikusan összenyomják. A hatalmas nyomás miatt összesűrűsödő anyagban elvileg létrejönnek a fúzió feltételei. A Wigner Fizikai Kutatóközpontban a rövid, intenzív lézerimpulzusok plazmonkeltését szeretné hasznosítani a 2021 őszén önálló osztállyá szervezett Nanoplazmonikus Lézeres Fúzió Kutatólaboratórium. Az inerciális fúzió technikájának fejlesztésében teljesen új, innovatív megközelítést javaslunk, amelynek során a magfúzió begyújtása hatékonyabbá és gazdaságosabbá válhat. Ezt úgy szeretnénk elérni, hogy a fúziós üzemanyaghoz nanorészecskéket adunk. Mi azt kutatjuk, hogy vannak-e olyan alternatív lehetőségek, amelyekhez nincs szükség a dél-franciaországi Cadarache-ban épülő kísérleti fúziós erőműhöz, az ITER-hez hasonló óriási méretekre, hiszen annak a belső plazmaterében is csak mindössze egy gramm anyag van.
Az ultrarövid lézerimpulzussal indukált plazmonok hatásait vizsgálják. Mik azok a plazmonok, és miért ultrarövid lézereket használnak?
– Fény segítségével egy fém felületén lévő úgynevezett vezetési elektronokat hullámszerű mozgásra lehet kényszeríteni, amelyben sűrűsödések és ritkulások váltják egymást. Ezek hullámhossza rövidebb a gerjesztő fény hullámhosszánál. Ezt az új típusú töltésmozgást nevezik felületi plazmonnak. Azért használunk ultrarövid lézerimpulzusokat, hogy elkerüljük a Raleigh–Taylor-féle instabilitás kialakulását. Jelenleg egy néhány centiméteres, 20–120 mikron vastagságú hártyával kísérletezünk, amivel azt szeretnénk elérni, hogy a minta egyszerre nyelje el az energiát a felületén és a belsejében. Ehhez az kell, hogy egyszerre gyulladjon be minden pontján, mert így nem tud az instabilitás kifejlődni. Az instabilitás elkerülése mellett javítani szeretnénk az energia befogadását is, ezért a fúziós üzemanyagba 25 nanométer átmérőjű és 85–135 nanométer hosszúságú rudacskákat helyeztünk. Amennyiben a fúziós küszöb megközelíthetővé vagy elérhetővé válik, megkezdődhet a fejlesztési munka: ezeknek a fizikai folyamatoknak a hasznosítása áramtermelésre.
Honnan jött az ötlet, és milyen perspektívát látnak a kutatásban?
– A nanotechnológia és az egyidejű lézeres begyújtás terve két magyar fizikusnak, Csernai László Norvégiában élő professzornak és Kroó Norbert akadémikusnak, a hazai plazmonika és lézeres kutatás egyik úttörőjének egy-egy ötletéből született. Papp István fiatal kutatóval hármasban dolgozták ki az első ilyen témájú magyar szabadalmat.
Nanorészecskék alkalmazása az inerciális fúzióban másutt is felmerült?
– A két területet tudomásom szerint mi hoztuk össze először.
Milyen eredményeket értek el az elmúlt két évben?
– Az eddigi kísérletek számos részeredménye arra utal, hogy a nanorudak kedvezően befolyásolhatják a fúziós folyamatokat. Már látjuk, hogy az instabilitás elkerülése érdekében tovább kell finomítani a nanorudak egymástól való távolságát. A laboratóriumunkban használt kis teljesítményű lézerrel kapott eredmények alapján azt tervezzük, hogy a szegedi ELI-ALPS lézerközpontban sokkal nagyobb teljesítményű eszközökkel folytatjuk a munkát. Ehhez nemcsak nagy teljesítményű lézerre van szükség, hanem jóval nagyobb vákuumkamrára és még számos, igen drága berendezésre. A mi munkánkat is hátráltatja a globális chiphiány, mert hiába rendeltünk speciális spektrométereket, a gyártó nem szállítja le azokat.
Mi lesz a folytatás?
– Tervezzük az újabb kísérleteket, és közben pályázunk, mert ezek a publikálás előtti fázisban álló eredmények több mint ígéretesek. A támogatásunk ez év június 30-áig lejár, de beadtunk újabb pályázatokat, mert meggyőződésünk, hogy az ötletünk jelentős segítséget nyújthat a fúziós energiatermelésben.•