Felfedni a láthatatlant
Kényes minták előkészítése
„Manapság a csúcstechnológiák további fejlődésének lehetőségeit a nanotartományban kell keresni, ami döntően meghatározza a vizsgálati és beavatkozási eszközök és technikák tárházát – magyarázza Szigethy András. – Ebben a világban más szabályok érvényesülnek, és a kutatóknak egészen újszerű gondolatok mentén kell meghatározniuk a fejlesztési irányokat. Az évtized meghatározó iparágai nemcsak az emberek jólétét és a környezetünk fejlettségét, de a nemzetek és kontinensek alapvető stratégiáját is döntően befolyásolják. Ilyen területek például a félvezetőgyártás és az akkumulátoripar. Cégünk elsődlegesen ezen ágazatok akut problémáira keresi a megoldást. Szakterületünk a vizsgálandó anyagok és atomi struktúrák feltárása úgy, hogy semmilyen mértékben ne befolyásoljuk az eredeti állapotokat.
Végtelen izgalommal tekintünk a jövőbe – folytatja a vezérigazgató. – Az elmúlt években sikerült elérnünk, hogy az ionsugaras technológia új, eddig számunkra is ismeretlen területen is felbukkant, mint mintapreparálási alternatíva, sőt, hiánypótló megoldás. A siker kulcsa ebben az esetben a célzott fejlesztés volt, amely figyelembe vette a piaci igényeket mind a pásztázó (SEM), mind a transzmissziós (TEM) elektronmikroszkópiában. Azt hiszem, hogy mi sem bizonyítja erőfeszítéseink gyümölcsét jobban, mint az, hogy a Technoorg Linda jelenleg a világon egyedülálló módon, hűtés nélkül képes nagy sebességgel, műtermékmentesen akkumulátorszeparátor-fóliát bemetszeni.
Egy akkumulátorszeparátor-fólia keresztmetszeti képének a megalkotása korántsem triviális, miként azok anódjának vagy katódjának megmunkálása sem (1. ábra). Ezek az anyagok olyan mikrostruktúrákat tartalmaznak, amelyek hagyományos minta-előkészítési módszerekkel (vágás, polírozás) nem feltárhatók az anyagi minőség megőrzése mellett. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy magas porozitású, szerves, polimerfólia-mintákról van szó, amelyek szigetelő tulajdonságuknak köszönhetően rossz hővezetők is, ellehetetlenítve a nagy hőterhelésű bemetszési módszerek alkalmazását. Ezek ugyanis olvasztják a mintát, hátráltatva a valós szerkezet megfigyelését. Az akkumulátoriparnak új megoldásra volt szüksége.”
Több mint 30 évnyi szakmai tapasztalattal a hátuk mögött, a Technoorg Linda munkatársai olyan eljárást fejlesztettek ki, amely roncsolásmentesen képes feltárni ezeknek a kényes anyagoknak a belső szerkezetét. Ez esetben indokolt eljárásként hivatkozni a mintapreparálási folyamatra, hiszen a mintarögzítéstől kezdve a helyes iondózis megválasztásáig több helyen is innovációra volt szükség. Mindehhez pedig még hűtést sem alkalmaznak, ami teljesen egyedülálló megoldást eredményez, megelőzve a versenytársak próbálkozását. És ami a hab a tortán: teszi mindezt a versenytársakénál háromszor gyorsabban!
„Egy felgyorsult ipar igényeit próbáljuk kielégíteni, így figyelnünk kell arra, hogy eredményeink gyorsan reprodukálhatók legyenek. Nagyon büszke vagyok a csapatunkra és a koordinált közös munkánkra” – teszi hozzá Szigethy András. (A bemetszésről készült SEM-képeket a 2. ábra tartalmazza.)
Világraszóló ambíciók
„A cég fennállása óta keresi a kihívásokat, a mások által megoldhatatlannak vélt mintapreparálási feladatokat. Míg mások ezeket lehetetlenként kezelik, számunkra ezek adnak lendületet a fejlődéshez. Ebből tanulunk, így bővítjük szaktudásunkat, tapasztalatainkat ezen a specifikus szakterületen. Hiszen tudjuk, hogy a helyesen előkészített minta nélkül nincsen szép és valósághű, nagy felbontású mikroszkópos kép. Ez az igény csak felerősödni látszik egy olyan világban, ahol az eszközök mérete a nanométeres mérettartomány határait feszegeti. Számunkra ezek az iparágak – mint a chip- vagy az akkumulátorgyártás – jelentik az előrehaladást; nem felzárkózni szeretnénk, hanem, előttük haladva, új lehetőséget biztosítani számukra. Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hisz csapatunk olyan munkamorált és cégpolitikát örökölt az előző generációtól, amely a csapatszellemet, az előremutató gondolkodást és az aktív kihíváskeresést helyezi előtérbe. Ez a hozzáállás, úgy látszik, „ragályos”: nemrég bővültünk rengeteg új kollégával, akik hamar felvették a fonalat, így nyugodt szívvel tekinthetek a jövőbe. Célunk, hogy a Technoorg Linda név egyenértékű legyen a minőségi, könnyen elsajátítható és hatékony minta-előkészítéssel.”
Diverz termékportfólió
„E cél érdekében a Technoorg Linda termékek teljes munkafolyamatokat és mintapreparálási megoldásokat kínálnak mindenkinek, akinek fontos a műtermékmentes, valós szerkezet megismerése, legyen a minta akár geológiai vagy metallurgiai eredetű vagy éppen kerámia.
Nem csak szép mikroszkópos képeket lehet gépeink segítségével készíteni. Fontos kihangsúlyozni, hogy ezek nem esztétikai megoldások; valós problémák kiküszöbölésére kínálunk lehetőséget. Ilyen valós problémák például a galliumimplantáció eltávolítása fókuszált ionnyalábbal (FIB) készült lamellákról, porózus minták visszaporlódás-mentes előkészítése, vízre vagy oxigénre érzékeny minták felületének megmunkálása és azt követő inert közegben történő szállítása, többrétegű rendszerek vagy felületkezelt anyagok keresztmetszeti feltárása. Ennek a gondolkodásmódnak köszönhető, hogy termékeink a világ számos országában fellelhetők egyetemeken, kutatóközpontokban, ipari laborokban. Felhasználóink a legnagyobb haszonélvezői a tudományos kíváncsiságunknak, technológiai megoldáskeresésünknek.
Szerencsére a kemény munka meghozta gyümölcsét, és az elektronmikroszkóp-gyártók is felfigyeltek ránk, többek között a területen piacvezetőnek számító Thermo Fisher Scientific is. Rendkívül alapos mérlegelés után minket választottak kizárólagos partnerüknek az akkumulátorminták vizsgálatára szánt megoldáscsomagjuk preparációs részeként. Ezzel nemcsak technológiai értelemben, de üzleti szempontból is meghatározó, akár első számú szereplők lehetünk a világpiacon. Eszközeink a TÜV-SÜD Germany által kiállított NRTL-minősítéssel rendelkeznek, tehát megfelelnek a legmagasabb ipari és laboratóriumi elvárásoknak is. Ez egy igazi magyar sikertörténet, és ez még csak a kezdet!”•
Címlapkép forrása: Technoorg Linda