Íme, a jövő IT-sztárszakmái
Óvatos becslések szerint is mintegy 22 ezer informatikus hiányzott a magyar munkaerőpiacról az elmúlt években, miközben a magyar IT-szakmában kifejezetten komoly összegeket lehet keresni. A Business Intelligence, a Project Management és a DevOps kategóriák senior és expert szakemberei minimum 800 ezer forintos bruttó keresettel rendelkeznek Magyarországon.
A 2021-es előrejelzések szerint tovább nő a Data Science jelentősége szinte minden iparágban, legyen szó az üzleti intelligenciát támogató informatikai háttérről vagy éppen a járványok elleni harcról és az önvezető járművek szoftvereiről. Ugyancsak jelentős kereslet mutatkozik a mesterséges intelligenciához (MI) értő szakemberek iránt is: 2025-re már világszerte 133 millió ember foglalkozik majd az MI-hez közvetve vagy közvetlenül kapcsolódó tevékenységekkel számos iparágban. E tudás birtokában szinte bármely ágazatban elhelyezkedhetnek majd a munkavállalók a szórakoztatóipartól az autógyártáson át az egészségügyig és a HR-ig.
A felhőalapú technológiák elterjedésével rohamosan megnőtt az igény a kapcsolódó ismeretekkel rendelkező szakemberek iránt. A felhőmérnökök jól ismerik a legnépszerűbb cloud szolgáltatásokat (AWS, Microsoft Azure, Google Cloud), és ezek felhasználásával fejlesztik az alkalmazásokat.
Az új technológiák ellenére várhatóan a kódolás szerepe sem csökken ebben az évtizedben: a kódnyelvek közül jelenleg a Go, a JavaScript, a Java és a Python a legnépszerűbb, ezek közül továbbra is a JavaScript a leggyakrabban alkalmazott programnyelv, míg a front-end ismeretek közül a React és az Angular iránt mutatkozik a legkomolyabb kereslet.•