MI – új szakmák és vállalati elvárások
Az MI felhasználói eszközök szakértői olyan szakemberek, akik a mesterséges intelligencia alkalmazásában specializálódtak, és folyamatosan nyomon követik az MI területén történő fejlesztéseket és újításokat, ami nagyban segíti őket abban, hogy mindig naprakészek legyenek a legújabb trendekkel és technológiákkal kapcsolatban. Fekete Csaba Csongor példaként olyan felhasználói eszközöket említett, mint a ChatGPT vagy a DALL-E. Alapos ismereteik vannak ezekről a specifikus eszközökről, és segíteni tudnak a felhasználóknak a hatékony promptok írásában.
Az elméleti, filozófiai hátterű menedzsment-tanácsadók a filozófiai megközelítéssel segítenek értelmezni az MI-t társadalmi és etikai szempontból. Képesek átgondolni az MI alkalmazásainak társadalmi következményeit és azt, hogy miként illeszkedik ez a technológia a szélesebb társadalmi keretekbe. Feladatuk, hogy segítsenek a társadalomnak megérteni és megfelelően reagálni a mesterségesintelligencia-technológia fejlődésére. Ezzel együtt hozzájárulnak a terület szabályozási és etikai kereteinek kialakításához, amelyek támogatják az emberek jogait és az MI felelős alkalmazását a mindennapi életben, valamint a szervezetek vezetésében.
Azoknak a szakembereknek is fontos szerepük van, akik képesek egyedi MI-modellek létrehozására, oktatására, továbbá hatékony bevezetésükre. Ez a folyamat magában foglalja a megfelelő algoritmusok, adatfeldolgozási stratégiák és értékelési metrikák meghatározását és kidolgozását.
Végül vannak olyan szakemberek, akik közvetlenül vesznek részt olyan alapvető MI-modellek és keretrendszerek fejlesztésében, amelyek a széles körű alkalmazások alapjául szolgálnak. Tevékenységük a kutatás-fejlesztés, ők hozzák létre azokat az eszközöket és technológiákat, amelyek lehetővé teszik az MI-rendszerek működését.
A fenti specialisták alkotják az MI szakértői réteget, akik számos területen járulnak hozzá az MI-technológia fejlődéséhez és alkalmazásához a mindennapi életben.
A Roland Berger cég tanulmánya is pozitív jövőképet mutat a generatív mesterséges intelligencia jelenlegi ugrásszerű fejlődésével kapcsolatban. A megkérdezett cégvezetők 82 százaléka úgy véli, hogy a termelékenység legalább 6 százalékos emelkedése érhető el a megfelelő MI-modellek révén, 22 százalékuk pedig akár 20 százalékos termelékenységnövekedésre számít. A dokumentum vizsgálta az MI munkaerőpiaci hatását is, és arra hívja fel a figyelmet, hogy a jövőben olyan szakértőkre is szükség lesz, mint prompt mérnökök, akik az optimális eredmények érdekében működtetik az MI-modelleket, valamint olyan informatikai szakemberek, akik adatokkal látják el a modelleket.
A Roland Berger felmérése szerint a vállalatok 47 százaléka már most is használja a ChatGPT-t, ugyanakkor jelentős különbségek mutatkoznak az egyes ágazatok között. Míg a kiskereskedelem (71), a kommunikációs szektor (67), a tudományos intézmények (63) és a szolgáltatási szektor (57 százaléka) használja a generatív MI-t, a pénzügyi szektor (29), a kulturális intézmények (25) és legfőképp a feldolgozóipar (14 százaléka) vonakodik tőle.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a vállalatoknak hozzávetőlegesen négy hónapra van szükségük egy-egy MI-megoldás bevezetésére, ami viszonylag rövid idő.
Az MI-megoldás integrálása a meglévő üzleti folyamatokba három lépésben valósítható meg. Elsőként az MI-hatáselemzéssel a vállalatok azonosítják a megfelelő alkalmazási területeket az értékláncukban. Második lépésként analizálják a folyamataikat, és megalkotják az MI-stratégiát, harmadik lépésként pedig elvégzik a koncepció bizonyítását, valamint az első teszteket.•
Címlapkép forrása: Depositphotos/AndrewLozovyi