Adatközpontok, hálózatok, alkalmazások: a műegyetemi felhősök
A „végtelen” számítási kapacitás – amelynek egy része a felhasználókhoz közel is elérhetővé válik (peremszámítás) az 5G/6G hálózati megoldások segítségével – lehetővé teszi a késleltetésre érzékeny, akár valós idejű alkalmazások számára is, hogy bizonyos szoftverkomponenseket a felhőinfrastruktúrán futtassanak. Ebben az új világban a lazán csatolt, elosztott szoftverek különböző hálózati megoldásokkal összekapcsolt felhőplatformok felett működnek, újfajta fejlesztési és üzemeltetési módszereket igényelnek, és lehetőséget adnak teljesen új, innovatív alkalmazások megvalósítására is.
Ezt az új világot kutatja és építi a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Villamosmérnöki és Informatikai Karán működő HUN-REN Felhőalkalmazások Kutatócsoport Cinkler Tibor professzor vezetésével. A Magyar Kutatási Hálózat tagjaként, hazai és nemzetközi szinten is kiemelkedő kutatásokat végző csoport sikeresen kombinálja az elméleti munkákat az alkalmazott kutatással és innovatív fejlesztésekkel. Ennek a munkának része a Sonkoly Balázs docens irányításával futó Proof of Concept projekt (ELKH-PoC-2023-054), amely egy késleltetésérzékeny alkalmazások működtetésére is képes integrált peremfelhőszolgáltatási platformot valósít meg. Az elmúlt évek során kutatási fókuszuk a hálózati és felhőinfrastruktúra felől fokozatosan tolódott az alkalmazási réteg irányába, és ennek eredményeként kézzelfogható módon képesek szemléltetni a platform „belsejében” történő innováció hatását a felhasználók számára is látható szolgáltatásokban.
Jelenleg két felhasználási területet vizsgál a csoport, ahol valós idejű alkalmazások nagy számításigényű feladatait akár igény szerint, dinamikusan kell mozgatni a peremfelhőplatformra. Az egyik irány az autonóm járművek számára szükséges szolgáltatások fejlesztését célozza. Ennek egyik fontos eredménye a Toka László docens által vezetett, indiai–magyar alapkutatási együttműködés keretében (2019-2.1.13-TET_IN-2020-00021 és 2019-2.1.11-TÉT-2020-00183) megvalósított, 5G hálózattal elérhető peremfelhőplatformon működő, mesterséges intelligencia (MI) és federált tanulás alapú közösségi HD-térkép-építési rendszer.
A másik célterület a kiterjesztett valóság és annak különböző változatai. Ez a sci-fi világból indult technológia ma már „valóság”, de Sonkoly Balázs szerint a peremfelhővel való sikeres integráció hozza meg az áttörést, aminek segítségével megvalósíthatóvá válnak a sokfelhasználós, kollaboratív, nagy földrajzi térben is működő, valósághű élményt nyújtó alkalmazások olyan felhasználási területeken, mint az egészségügy, az Ipar 5.0, az építőipar vagy a szórakoztatóipar.
A kulcs a késleltetések megfelelő kezelése akár 5G/6G megoldásokkal, akár MI-algoritmusokkal, amelyek képesek elfedni a késleltetések negatív hatását. A kutatócsoport ezt is vizsgálja egy EU Horizon projekt keretében.•
Címlapkép forrása: Shutterstock.com/khoamartin