Hamarosan felépül a Science Building
Bizonyára nagyon sok pécsi lakosnak feltűnt az a nagyszabású építkezés, amely közel kilenc hónapja kezdődött meg a Pécsi Tudományegyetem 400 ágyas klinikai tömbjével szemben. A földből szinte gomba módjára kinövő három hatalmas kockaépület a Mecsek oldaláról leguruló sziklákat szimbolizálja. A Science Building korszerű, nemzetközi tudományszervezési és menedzsment normák szerint kialakított új kutatóközpont. Ezzel az egyetem célja nem kevesebb, mint hogy a magyar tudományos élet egyik meghatározó bástyájává és a nemzetközi tudományos világ által is számon tartott intézményévé váljon.
A projekt három fő területe: az ingatlanberuházás, a kutatási műszerpark megújítása, valamint egyetemi szintű informatikai fejlesztés volt. Az épületegyüttes három részből áll, az első épületben az oktatási és adminisztrációs helyiségek mellett bérelhető többfunkciós helyiségek kaptak helyet. A második épületben csak oktatási és kutatási területeket találunk, míg a harmadik épületben már csak a kutatók részére elérhető helyiségek vannak. Számos új és egyedülálló laboratóriumot alakítanak itt ki, például a mágneses magrezonancia (NMR) elvén működő készülék befogadására alkalmas facilitás- vagy a lézerfizikai kutatásokhoz nélkülözhetetlen rezgésmentes laboratóriumot, de itt épül az ország egyik legbiztonságosabb virológiai kutatólaboratóriuma is.
A Science Building projekt egyik kiemelkedően fontos célja az alapkutatási potenciál fejlesztése a természet-, műszaki és egészségtudományok számos területén, amely lehetővé teszi az egyetem nagy nemzetközi pályázatokon való részvételét is. Ugyanakkor az új európai élvonalba tartozó laboratóriumok, a leendő műszerpark lehetőséget nyújtanak arra is, hogy hallgatóink a legkorszerűbb körülmények között tanulhassanak, kutathassanak. Az újonnan kialakításra kerülő oktatási és kutatási központ lehetővé teszi akár több száz hallgató részére az oktatást, amely főleg a természettudományi kar oktatási kapacitását fogja jelentősen javítani. A 307 fős központi előadóterem mellett egy 117 és egy 81 fős előadóterem is lesz, ezek természetesen a legmodernebb oktatástechnikai berendezésekkel segítik majd az oktatók munkáját. Nemcsak az elméleti, de a gyakorlati oktatás is jelentős mértékben bővül, hiszen mind a kémia, mind pedig a biológia területén több hallgatói laboratórium is a tanulni vágyók rendelkezésére áll a jövőben.
- Wnt jelátviteli kutatócsoport – Dr. Pongrácz Judit
- Neurobiológiai kutatócsoport – Dr. Gábriel Róbert, dr. Hernádi István
- Zöldkémiai kutatócsoport – Dr. Kollár László
- Oxidatív stressz-PARP kutatócsoport – Dr. Sümegi Balázs
- Reproduktív és tumor immunológiai kutatócsoport – Dr. Szekeres Júlia
- Nyirokszöveti fejlődésbiológiai kutatócsoport – Dr. Balogh Péter
- Lab-on-a-Chip kutatócsoport – Dr. Kovács L. Gábor
- Humángenetikai kutatócsoport – Dr. Melegh Béla
- Virális onkolízis kutatócsoport – Dr. Szeberényi József
- Biofizikai kutatócsoport – Dr. Nyitrai Miklós
- Analitikai kémiai kutatócsoport – Dr. Kilár Ferenc, dr. Felinger Attila
- Terahertzes kutatócsoport – Dr. Hebling János
- Virológiai kutatócsoport – Dr. Jakab Ferenc
- Spektroszkópia Laboratórium – Dr. Erostyák János
- Biológiai Osztály – Dr. Putnoky Péter
- Környezet- és Légkörfizikai Osztály – Dr. Geresdi István, dr. Kistelegdi István
- Molekuláris Farmakológia – Dr. Helyes Zsuzsanna
A pályázat nem titkolt célja az is, hogy a hazánkban képzett kutatókat itthon tartsuk, illetve a már külföldön munkát vállalókat visszacsábítsuk. Eddig erre – jelentős anyagi források híján – nem volt lehetőség, ám ez a nagyszabású oktatási, kutatási pályázat most lendületet adhat a Pécsi Tudományegyetem (PTE) számára a humán erőforrás fejlesztése területén is.
A kutatóközpontban szeretnénk minél több elismert külföldi kutatónak is lehetőséget biztosítani hosszabb-rövidebb tanulmányi szakmai út keretében, ezzel is erősítve a PTE helyét az európai kutatási intézetek sorában. Az intézmény létrehozásának természetesen gazdasági céljai is vannak, hiszen a Science Building létrehozásával az egyetemünkön már meglévő és dinamikusan fejlődő tudást, felhalmozódott szellemi értékeket szeretnénk gazdasági hasznot is hozó szabadalmakra és innovációkra váltani. A központ átadásával lehetőség nyílik a PTE számára is, hogy szorosabbra fűzze kapcsolatait az ipari, valamint a versenyszférával, hiszen a Science Buildingben nemcsak az alapvető tudományos kérdésekre keressük majd a választ, hanem a vállalkozásokat is támogató inkubációs központ kialakításával aktívan kapcsolódhatunk be a nemzetközi innovatív kutatásokba, fejlesztésekbe.
A kialakított központ három területen koncentrálja a kutatási irányokat és a kapcsolódó oktatást, hiszen a biotudományok, a környezettudományok, valamint az információtechnológia területein is folynak majd vizsgálatok. A kutatóközpontban új munkahelyek létrehozását is tervezzük, de alapvetően az egyetemen eddig is produktívan működő kutatócsoportok kapnak majd elsősorban lehetőséget infrastruktúrájuk fejlesztésére.•