Átadták a Jedlik Ányos-díjat
Idén osztották ki 26. alkalommal a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) kezdeményezésére létrehozott Jedlik Ányos-díjat, mely a kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenység, valamint a kiemelkedő színvonalú és hatékonyságú iparjogvédelmi munkásság elismerését szolgálja. Ezúttal az egészségiparban és a szellemitulajdon-védelem területén tevékenykedő szakemberek kapták az SZTNH centenáriuma alkalmából 1996-ban alapított szakmai díjat.
Dékány Gyula okleveles vegyészmérnök, kutató, a Glycom és CarboCode vállalatok alapítója, aki kutatásai során az anyatejcukrok szintetikus előállításának kidolgozására és az ebből készült tápszer nagy tételben történő gyártására fókuszált.
Fogassy Elemér egyetemi tanár, kutató főmérnök, a kémiai tudomány doktora, aki a Chinoin Gyógyszergyárban, majd az EGYT (Egis) Gyógyszergyárban végzett fejlesztőmérnöki munkáján kívül oktatott is, és a Budapesti Műszaki Egyetem Szerves Kémiai Technológia Tanszékének volt a vezetője. Szakterülete a gyógyszerkémiai technológiák és királis vegyületek technológiájának vizsgálata.
Gonda Imre iparjogvédelmi szakjogász, a Richter Gedeon Nyrt. Iparjogvédelmi Főosztályának vezetője, aki munkájával hozzájárult a magyar védjegyhatósági tevékenység modernizálásához, közreműködött továbbá hazánk Európai Unióhoz történő csatlakozása kapcsán egyes uniós oltalmi formák kiterjesztéséből fakadó feladatok ellátásában, valamint az Európai Szabadalmi Egyezményhez csatlakozás előkészítésében is. A Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) Védjegy, Design és Földrajzi Árujelző Állandó Bizottságának elnökhelyettese, majd elnöke volt. Jelenleg a Magyar Védjegy Egyesület elnökhelyettesi posztját is betölti.
Gyetvainé Virág Dóra okleveles gépészmérnök, az SZTNH műszaki elnökhelyettese, aki jelentős szerepet játszott az iparjogvédelmi oltalomszerzésre irányuló pályázati rendszer megújításában, a használatiminta-oltalmi törvény 2018-as átdolgozásában és az ehhez kapcsolódó módszertan kidolgozásában. Ma is aktívan részt vesz az iparjogvédelmi jogszabályi háttér alakítására irányuló munkákban. 2017 óta Magyarország helyettes képviselője a Visegrádi Szabadalmi Intézet Igazgatótanácsában, valamint az Európai Szabadalmi Szervezet Adminisztratív Tanácsában.
Rózsa J. Balázs orvos, fizikus, a Femtonics Kft. alapítója, ügyvezető igazgatója. Kutatási területe a neuronhálózatok aktivitásának és az idegsejtek nyúlványaiban zajló jelösszegződés mechanizmusának vizsgálata saját fejlesztésű, valós idejű háromdimenziós lézerszkennelő mikroszkópiai eljárásokkal. Kutatói munkássága 2021 novemberében újabb mérföldkőhöz érkezett a világ egyik legjelentősebb humán transzlációs központja, a BrainVision Center megvalósulásával. A kutatóközpontban az új molekuláris biológiai módszertani megoldások és a háromdimenziós lézermikroszkópos technológia segítségével folyó munka eredményeként lehetőség nyílik a látás-helyreállító terápiák hatékonyságának vizsgálatára.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala a Jedlik Ányos-díj mellett alkalmanként Honoris Causa díjat is adományoz, amelyet idén Racsek Zsóka mérlegképes könyvelő, a Magyar Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Egyesület titkára és könyvelője kapott meg, aki pályafutása során több iparjogvédelemmel, szerzői joggal és versenyjoggal foglalkozó szakmai társegyesület könyvelői, illetve rendezvényszervezői feladatait látta el.•