Akiknél nem a víz az úr
Magyarországon az árvíz elleni védelem több évszázados múltra tekint vissza. Hazánk területének mekkora hányada számít veszélyeztetettnek?
– A 93 ezer négyzetkilométer közel egynegyede, ami kiemelkedően magas aránynak számít Európában. Ennyire erősen érintett terület a kontinensen talán Észak-Olaszországban, a Pó völgyében és Hollandiában – igaz, ott a mélyföldek miatt – található. A Kárpát-medence és ezen belül a Tisza-völgy árvíz-veszélyeztetettsége nemcsak elődeinknek volt kihívás, de napjainkban is komoly feladatokat jelent, különösen ha figyelembe vesszük a hazai klímaforgatókönyveket, melyek a vízjárási szélsőségek (árvíz, aszály) fokozottabb megjelenését valószínűsítik. A többi között ez is motivált két társammal együtt, hogy 2005-ben létrehozzuk a VIZITERV Environ Kft.-t, melynek fő tevékenysége a vízgazdálkodás, vízkárelhárítás, felszíni és felszín alatti vízkészletgazdálkodás-tervezési feladatok elvégzése volt.

Mennyire jellemző, hogy az állam megvásárlási szándékkal keres meg egy mindössze egy évtizede működő magánvállalkozást?
– Nem számít gyakori esetnek a miénk, azonban az érdeklődés sem a véletlen műve volt, ugyanis 2005 és 2016 között számos igen komoly vízügyi projekt előkészítésében és tervezésében vettünk eredményesen részt, és az országos vízügyi vezetés által rendszeresen foglalkoztatott megbízható vállalkozásként tartották számon az Environt. A megvásárlás oka a jelenleg is folyó uniós költségvetési ciklusban kiírt vízügyi beruházások felgyorsításának a szándéka volt. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a Magyar Állam nevében eljárva 2016 decemberében szerezte meg a társaság üzletrészeinek 100 százalékát, a tulajdonosi jogokat pedig 2018 júniusától már közvetlenül az Országos Vízügyi Főigazgatóság – mint a vízügyi nagyprojektek egyik kedvezményezettje – gyakorolja. Az elmúlt két-három év tapasztalata, hogy az új tulajdonosi struktúrának köszönhetően valóban gyorsabb lett a projekt-előkészítő tervezőmunka, hiszen az nagyobbrészt saját kapacitásokkal teljesülhet, és a kifejezetten időigényes közbeszerzési folyamatok egy részének kiküszöbölését tette lehetővé az úgynevezett „in house” konstrukció alkalmazása.

Milyen más változásokat hozott még a tulajdonosváltás?
– Nemcsak a projektek számában és volumenében történt változás, de a feladatok jellege is sokkal szerteágazóbb lett. A tervezési munkák mellett megjelent a mérnöki, műszaki ellenőrzési és az oktatási tevékenység is az Environ életében. Ennek megfelelően a korábbi 25-30 fős létszámunk a sokszorosára duzzadt, a megbízások számától függően egy időben akár kétszázan is dolgoznak a projektjeinken, és az országos lefedettség érdekében új irodákat is nyitottunk. Nyíregyháza mellett már Budapesten, Szegeden és Székesfehérvárott is jelen vagyunk. Legnagyobb előnyünket, ahogy korábban említettem, a komplexitás jelenti: a projekt-előkészítéstől az engedélyezésen át a műszaki mérnöki feladatokig egy szervezeten belül valósulnak meg a legfontosabb feladatok. Ugyancsak komoly szempont a kritikus méretű, azaz olyan tervezői-műszaki személyi kapacitás, amely alkalmassá teszi a céget nagyobb volumenű feladatok komplex megvalósítására, hiszen több cég közös munkája általában kevésbé hatékony és időigényesebb, mint ha az adott feladat egy cégen belül, egymás által ismert, csapatmunkára képes szakemberekkel valósul meg.
Az elmúlt három évben társaságunk bevonásával valósult meg az ágazat európai uniós (KEHOP) és hazai finanszírozású fejlesztéseinek, tervezési folyamatainak döntő többsége. Jelenleg is részt veszünk a többi között a Tisza árvízvédelmi rendszerének kiépítésében a Tisza–Túr tározónál, a hullámtér rendezésében az Alsó- és Közép-Tiszán. Számos munkánk van például a Balaton környékén, de a mi részvételünkkel kezdődött meg a gyálai Holt-Tisza rekonstrukciója is. A konkrét létesítmények műszaki tervezési munkáin kívül feladataink között van a stratégiai tervezőtevékenység is. Ennek keretében végezzük az EU Árvízirányelv, továbbá a Víz Keretirányelv teljesítéséből adódó szerteágazó, minden EU-tagország számára kötelezően előírt feladatokat. Ez a vizek folyamatos állapotértékeléséből, továbbá közép- és hosszú távú árvízi kockázatcsökkentő, valamint vízminőségi állapotokat javító intézkedési tervek készítéséből áll. A vízügyi ágazat felnőttképzési tevékenysége is hozzánk tartozik: a gát- és csatornaőrképzéstől kezdve a vízminőség-vizsgálók oktatásán keresztül egészen a vízrajziállomás-üzemeltetők képzéséig.

Az uniós forrásból megvalósuló projektek esetében rendelkezni kell egy projektmenedzsmenti szervezettel is. Ezeket a feladatokat ki látja el?
– Az uniós projektek végrehajtásának lebonyolítása a vízügyi ágazatban vegyes rendszerben, vagyis külső és belső projektmenedzsment-szervezet útján történik, 2019-től azonban már a külső projektmenedzsment-szervezet feladatait is a VIZITERV Environ Kft. látja el. Jelenleg 49 projekten dolgoznak ilyen minőségben munkatársaink. Komoly feladatokat végzünk a nemrég meghirdetett Magyarország öntözési stratégiájának végrehajtásában, melynek alapvető célja, hogy a mostani mintegy 80 ezer hektáros szintről az évtized végéig ennek többszörösére nőjön az öntözhető területek nagysága. Idén több mint fél tucat helyszínen a részvételünkkel kezdődtek meg a tervezési munkák országszerte. Szakembereink végezték 2018-ban egyebek között az Apátfalva–Mezőhegyes öntözőrendszer fejlesztési terveinek kidolgozását is.
Az Environ még jóval az állami szerepvállalás előtt megvásárolt egy talajmechanikai laboratóriumot Nyíregyházán. Miért volt erre szükség?
– Alig van olyan tervezési és mérnöki munka a vízépítésben, ahol talajmechanikára ne lenne szükség. Maga a laboratórium a tervezési projektekhez elengedhetetlen talajmechanikai vizsgálatokat és szakvéleményeket készíti, emellett nagy számban készít külső megrendelésekre talajmechanikai vizsgálatot – elsősorban épületek alapozásához –, továbbá építés közbeni ellenőrző tömörségi és teherbírás-vizsgálatot. Külső szervezetektől származó talajmechanikai megbízásaink száma éves szinten eléri a kétszázat, 2018-ban közel 150 szakvéleményt adtunk ki épületek alapozásához, és tízes nagyságrendben kaptunk megbízásokat szikkasztókra és napelemekre is. Az akkreditációnk a környezetvédelmi vizsgálatok elvégzéséhez szükséges talaj- és talajvíz-mintavétel elvégzése mellett kiterjed a talajmechanikai elemzésekre és a talajok fizikai tulajdonságainak analízisére is. Ez utóbbi esetében elemezzük a talaj tömöríthetőségét és tömörségét, víztartalmát, a diszperzitást, valamint elvégezzük az izotópos tömörségvizsgálatot is.•