Versenyképesek a nemzetközi piacon – az innováció felé kell terelni a kutatást

A Mirrotron a mirror és a neutron szavak összeolvadásából jött létre. Miért választották éppen ezt a nevet?
– A Mirrotron egy saját találmányra épült. 1991-ben alapítottuk a céget eredetileg neutron szupertükrök gyártására, amelyek nélkül ma már szinte nem lehet neutronszórási mérőberendezést elképzelni. Azóta ugyan amerikai, német, svájci és koreai cégek is gyártják már üzleti alapon, de a világtermelés körülbelül 25 százalékát továbbra is a Mirrotron adja. Több mint harminc éve neutron szupertükrökkel kezdtük, később sokféle alkatrészt és komplett műszert is gyártottunk, és ma már neutronforrásokat is képesek vagyunk előállítani.
Mi a legutóbbi projektjük célja?
– A jelenlegi két projektünk célja a gyártási termékspektrumunk kiszélesítése. Első európai fejlesztésként egy kompakt gyorsító alapú neutronforrás (Compact Accelerator-Based Neutron Source; CANS) prototípusa jött létre 2023-ban Martonvásáron, ami elég kis méretű ahhoz, hogy egy üzemben vagy egy kórházban is fel lehessen állítani. A berendezésnek az ipar területén számos felhasználása lehetséges a kutatás-fejlesztésben, az anyagvizsgálati kísérletekben vagy az elkészült termékek minőség-ellenőrzésében.

Hogy működik a Mirrotron új terméke, amivel a nemzetközi piac meghatározó szereplőjévé szeretnének válni?
– A részecskegyorsító elején lévő ionforrás nevű szerkezet hoz létre egy kis energiájú protonnyalábot. Ezt gyorsítja fel a berendezés lelkét adó gyorsító. Gyorsított protonok érkeznek a megépült prototípusban 2,5 millió elektronvolt energiával a céltárgyra, és ott alakulnak át neutronokká, amelyek eredetileg minden irányban repülnek, és sebességük (energiájuk) túl nagy a különböző felhasználások számára. Úgynevezett moderátorok (lassítók) segítségével kisebb energiájú nyalábokat állítunk elő különböző felhasználások céljára. A jelenlegi pályázat tárgya, hogy kialakítsunk egy olyan neutronnyalábot, amely BNCT (Boron Neutron Capture Therapy) számára alkalmas. Ezt leghatékonyabban egy dedikált céltárggyal tudjuk elérni. BNCT-ben a leghasznosabb neutronok energiája 1 és 10 000 elektronvolt között van. A már korábban megépült első céltárgyunkat körülvevő moderátorok olyan neutronnyalábokat állítanak elő, amelyek az anyagkutatásra legalkalmasabb energiatartományba esnek, azaz 0,001 és 0,5 elektronvolt közé.

A BNCT régi találmány. Már 1936-ban kitalálták, mert ismert volt, hogy a neutronokat az atomok különböző mértékben nyelik el, majd bizonyos esetekben az atom ezt követően szétbomlik. A bór 10B izotópjáról fedezték fel, hogy könnyen elnyeli a neutront, és azután rögtön elhasad, és az így keletkező két nagy energiájú atommag rendkívül roncsoló hatású, nagy kárt képes okozni a környező élő anyagban. Ha egy 10B atom egy sejt belsejében elnyel egy neutront, az megöli a sejtet. A BNCT-terápia lényege, hogy a neutronbesugárzás legerősebben azokat a sejteket károsítja, amelyekben bóratomok vannak, és sokkal kevésbé károsítja azokat, amelyekben nincsenek. Ma már elég jó módszerek léteznek arra, hogy négyszer több bóratomot juttassanak be rákos sejtekbe, mint a környezetükben lévő egészségesekbe. Ez a sugárkárosodás mikroszkopikus irányítását jelenti. Úgy kell beállítani a sugárzási szintet, hogy halálos dózist kapjanak a rákos szövetek, viszont a sugárzást követően a környező egészséges szövetek fel tudjanak épülni. Nem célja a projektnek, hogy betegeket besugározzunk, mert azt csak komoly kórházi háttérrel lehet. BNCT-vel kapcsolatos besugárzási tanulmányok, állatkísérletek viszont nálunk is lehetségesek lesznek.
A projekt célja az, hogy a nemzetközi piacon versenyképes BNCT neutronforrás prototípusát hozzuk létre, amit akár önmagában, akár a gyorsítóval együtt, teljes rendszerben a megrendelői igények szerint tudunk szállítani kórházaknak. Egy olyan új generációs berendezést építettünk, amely jó esélyekkel indulhat a nemzetközi piacon, mert miközben lényegesen olcsóbb, minőségben és teljesítményben állja a versenyt másokkal szemben. A világon pillanatnyilag Japánban használják a BNCT-t, mint a szokásos orvosi beavatkozások egyikét. Korábban a világ számos részén folytak BNCT-kutatások, de ezek az 1960-as években majdnem mindenütt leálltak, mert bár nagyon hatékonyak voltak más módon kezelhetetlen agyrák esetek kezelésére, de nem tudtak elérni elegendően kicsi visszaesési rátát. Kezdetben reaktorok mellett tipikusan 0,2 elektronvolt körüli energiájú neutronokat használtak, ám ezek nem mentek át a koponyacsontokon. Úgyhogy akkor a rákos betegek koponyáját felnyitották, majd a besugárzást követően bezárták. Japánban a Kyoto Egyetemen szinte egyedüliként folytatták a kutatást, amelynek legfontosabb eredményeként felderítették, hogy hogyan lehet nagyobb energiájú neutronnyalábokkal – amelyek megfelelően átmennek a zárt koponyán – is végezni a besugárzást.
Mennyi hasonló berendezés létezik a világon?
– Japánban körülbelül húsz helyen használnak BNCT-t. Európában egy berendezés üzemel Helsinkiben, a rutinhasználat engedélyezésének fázisában. A felmérések szerint a világon évi kétmillió rákos esetben jelentene komoly előnyt a BNCT használata.
Melyek az új neutronbesugárzó állomás előnyei?
– Az azonos teljesítményű ismert berendezéseknél olcsóbb és energiatakarékosabb mind a BNCT, mind az anyagvizsgálati alkalmazásokban. A BNCT céltárgy és moderátor együttesére jelenleg szabadalmi beadványt állítunk össze.•
Címlapkép: Mirrotron Kft.