PharmaLab: egyesített gyógyszerfejlesztési kompetenciák – hazai kutatóintézetek, egyetemek és cégek szövetsége az új gyógyszerek és technológiák érdekében


Milyen céllal alakult meg a Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratórium?
– A laboratórium létrehozásakor az volt a cél, hogy a közfinanszírozású kutatóhelyek (egyetemek, kutatóintézetek), illetve a gyógyszeripari szereplők (kis- és középvállalkozások, valamint nagyvállalatok) részvételével olyan szervezetet hozzunk létre, amely segíti az innovációt, miközben gyorsabban és hatékonyabban képes reagálni az ipari és piaci igényekre. Az innovációs ökoszisztéma kialakítása érdekében kezdetben három kutatóintézet (a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont, a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet és a Szegedi Biológiai Kutatóközpont), továbbá három egyetem (a Pécsi Tudományegyetem, az ELTE és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) fogott össze. Ezek az intézmények összességében mintegy 1800 kutatót foglalkoztatnak, tehát a létrejött Laboratórium kifejezetten jelentős kutatói potenciállal bír.
Milyen fő kutatási területekkel foglalkozik a Laboratórium?
– A tevékenységünk alapvetően négy tudományos pilléren nyugszik, ezek közül kettő kutatási, kettő pedig technológiai jellegű. A kutatási pilléreket a molekuláris onkológia és a neurofarmakológia jelenti, mivel a magyarországi originális gyógyszerkutatás hagyományosan ezen a két területen a legerősebb. A technológiai pillérek egyike a biotechnológia: az e területen dolgozó munkatársaink alapvetően terápiás fehérjék és antitestek előállításának módszereivel foglalkoznak.
A másik technológiai pillér pedig a hagyományos kismolekulás gyógyszergyártás gyakorlati kérdéseit érinti. Egyes kollégáink új, potenciális hatóanyagok fejlesztésén, mások a hatóanyagok és gyógyszerkészítmények előállítási eljárásainak fejlesztésén dolgoznak. Mivel ezek a kutatások alapvetően fejlesztésorientáltak, az eredményeiket azonnal adaptálni lehet a gyógyszergyártásban.

Milyen gyógyszercégekkel állnak kapcsolatban?
– Szinte az összes nagyvállalattal (így például a Richter Gedeonnal, a TEVA-val, az Egisszel) együtt dolgozunk, de ami különösen fontos, hogy mellettük számos startuppal, valamint kis- és közepes vállalkozással is kapcsolatban állunk. Meg kell említeni közülük a Mcule-t, a Vascular Terapeuticset, a Turbine-t és a Cytocastet. E cégek mindegyike Magyarországon működő startupként kezdte, de a legtöbbjük már túljutott a kezdeti fázison, mindannyian innovatív technológiával rendelkeznek, amely stabil alapot biztosít a jövőbeli fejlődéshez.
Milyen lehetőségeik vannak a magyarországi kutatóintézeteknek és cégeknek a gyógyszerfejlesztések világpiacán?
– Az eredeti gyógyszerkutatás területén a magyar intézetek és cégek a legtöbb esetben – különösen a klinikai vizsgálatok végső, legnagyobb költségigényű szakaszában – külföldi partnercégeket vonnak be a fejlesztésbe. Ugyanakkor meg kell említeni, hogy Magyarországon működik két olyan társaság is, amelyek akár önállóan is képesek eredeti gyógyszereket fejleszteni, akár a piacra juttatásig. Az egyikük a Richter, amelynek kutatói főként központi idegrendszeri betegségekkel foglalkoznak, a másik pedig a francia tulajdonú Servier, amelynek gyógyszerkémiai kutatórészlege Magyarországon működik. Emellett azt sem szabad elfelejtenünk, hogy hazánkban igen jelentős a generikusgyógyszer-gyártás. A közfelfogással szemben a generikumok gyártása is jelentős innovációt igénylő tevékenység, hiszen számos ilyen termék nagy hozzáadott értékkel bír. Emellett az itthon gyártott generikus gyógyszerek a magyar betegek számára is hozzáférést biztosítanak a már bizonyítottan hatásos készítményekhez. A Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratórium az európai Critical Medicines Alliance tagjaként e téren szorosan együttműködik a hazai generikus gyártókkal, ezzel is igyekszünk hozzájárulni a magyar betegek ellátásbiztonságához.
Azok a szakemberek, akik csatlakoztak a Laboratóriumhoz, milyen téren végeznek kutatásokat?
– A munkatársaink alapvetően korai fázisú gyógyszerkutatással foglalkoznak. Elsősorban arra törekszünk, hogy olyan új terápiás célpontokat, új ötleteket, új technológiákat fejlesszünk ki, amelyeket a gyógyszeripari szereplők aztán sikerrel tudnak felhasználni. Bár a magyarországi akadémiai szereplőknek ritkán nyílik lehetőségük önálló gyógyszerfejlesztési kutatásra, erre is találunk példát. Létezik például egy speciális, több támadáspontú fájdalomcsillapító molekula, amelynek vizsgálata a Semmelweis Egyetemen és a Pécsi Tudományegyetemen kezdődött, most pedig már a Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratórium keretei között folytatódik. A Laboratórium alapvetően a fázis I-es klinikai vizsgálatok alapfeltételeit biztosítja. A hatóanyagot, illetve a klinikai vizsgálati készítményt két vállalati partnerünk, a Soneas és a Meditop állítja elő.
A gyógyszerfejlesztés mely területein legerősebbek a magyar kutatók és cégek?
– A Nemzeti Laboratórium megalapításakor felrajzoltuk a konzorciumi tagok gyógyszerfejlesztési kompetenciatérképét, illetve összeírtuk azokat a kompetenciákat, amelyekkel a kutatóink és szakembereink alapvetően hozzá tudnak járulni a gyógyszerek kutatásához és fejlesztéséhez. Ez a tevékenység hihetetlenül összetett, így senki sem lehet egyszerre kompetens minden aspektusában. Van azonban a gyógyszerkutatásnak néhány olyan területe, amelyben a magyar szakemberek tudása hagyományosan kiemelkedő, ezért tevékenyen hozzá tudnak járulni a nemzetközi fejlesztési projektek sikeréhez is. A magyar kutatóintézetek és cégek külföldi partnerei is ezeket a kompetenciákat keresik, amikor együttműködést kezdenek a kollégáinkkal. Ők is jól tudják, hogy a magyar gyógyszeriparban, illetve gyógyszerkutatásban és -fejlesztésben speciális és sokszor kihasználatlan kompetenciák rejlenek. Magyarországon most van kialakulóban a gyógyszeripari innovációs ökoszisztéma, és ebben a nagyvállalatok mellett egyre fontosabb szerepük van a kis- és közepes vállalkozásoknak, illetve a startupoknak is. De az új ötletek, új kezdeményezések gyakran az egyetemekről és a kutatóintézetekből indulnak ki, a Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratóriumnak pedig az is célja és feladata, hogy ezeket az ötleteket összefűzze, a résztvevőket pedig csapatba szervezze. Méghozzá olyan csapatba, amelyben minden résztvevő megtalálja a saját számítását, mert a közös munka megfelel az érdekeinek. A Nemzeti Laboratórium keretein belül végzett közös munkához az egyes szereplők hozzáteszik mindazt, amiben egyenként a legjobbak, együtt pedig még jobb eredményeket érhetnek el.•
Konzorciumi szintű összes elnyert támogatás: 5,4 Mrd Ft
Projektazonosító: RRF-2.3.1-21-2022-00015
A projekt az Európai Unió és a Magyar Kormány támogatásával valósul meg.
Címlapkép: HUN-REN TTK