A szokásos májusi ünnepi közgyűlés az MTA székházának eredeti állapotában pompázó Dísztermében lesz. Jön négy Nobel- és egy Abel-díjas kutató, akik szorosan kapcsolódnak az intézményhez. Ősztől látogatható lesz az Akadémia történetét, kiemelkedő alakjait és az intézmény által őrzött nemzeti ereklyéket bemutató tárlat, ahol egyebek mellett közzéteszik Vörösmarty Mihály Szózatának és Madách Imre Az ember tragédiájának a kéziratát, de látható lesz Radnóti Miklós Bori notesze is.
„A tudomány sosem egy tudósról szól. A tudomány közös építmény, amit sok tudós hozott létre” – idézte az mta.hu Kemenesi Gábort. A kiváló fiatal virológus szerint nagy szükség lenne egy új felvilágosodásra, hogy megint a tudomány legyen a „menő”.
Ez az év valóban esélyt nyújthat egy új felvilágosodásra. Esélyt arra, hogy a tudomány művelői utat találjanak a tudományt nem művelő, mégis a sorsukról döntő ítészekhez. Hiteles gondolatokkal, nívós eredményekkel legyen megkerülhetetlen a Magyar Tudományos Akadémia. Tájékozódási pont a tudománytalan információkkal egyre jobban terhelt világunkban. A „menőségre” két élő példát mindenki fel tud hozni: Karikó Katalint és Krausz Ferencet.•