2024. november 7.

Szerző:
Ötvös Zoltán

Lágy cellák

Mi a közös a hagymahéjban és a zebracsíkokban? – olva­som a műegyetemi hír első mondatát, és rögtön beugrik, hogy a választ minden bizonnyal Domokos Gábor és a körülötte gondolkodók adták meg. Valóban ez történt. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) professzorát a különleges térbeli formák vonzzák. Világhírű eredménye a Gömböc, ez a konvex, homogén három­dimenziós test, melynek összesen két – egy stabil és egy instabil – egyensúlyi helyzete van. Matematikai őstestként is szokás emlegetni.

A térbeliség újabb csoportja a „lágy cellák” nevet kapta. Nem elméleti kreál­mány, a természetben számos helyen megtalálhatók azok a geometriai alakzatok, amelyek új tudományos megállapításra inspirálták a kutatókat. Ilyen minta lelhető fel például az izomszövet síkmetszeteiben, a zebra csíkjaiban, folyami szigetek alakjában és a hagymarétegekben. A geometriai felfedezés azt sejteti, hogy a lágy cellák a biológiai szövetek geo­met­riai építőelemei.

A csonkolt oktaéder lágyított formája. (Kép: BME)

A lágy cellák alaposabb megismerése magyarázatot adhat egyebek között a szövetek statikus geometriájára vagy a növények gyökereinek növekedésére is. A magyarázat pedig messzire vezethet. Domokos Gábor szerint egy új geometriai konstrukció alkalmazási lehetőségeire gyakran csak jóval a publikáció megjelenése után derül fény. Erre a legjobb példa a Gömböc.

A BME-n tehát megint megláttak valamit, ami mindannyiunk szeme előtt van, csak éppen nem vesszük észre. Kíváncsiság, probléma­meglátás, a természet titkainak megértése az, amiből ebben az esetben újfent kicsúcsosodott egy különleges ered­mény. Pontosabban kilágyult.•

 
Archívum
 2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021  2022  2023  2024
Címkék

Innotéka