Sikeresen tesztelték SuShi-t
A mágnes koncepcióját a jelenleg üzemelő Nagy Hadronütköztető (Large Hadron Collider; LHC) utódjaként tervezett Future Circular Collider (FCC) számára dolgozták ki a magyar szakemberek, majd a megtervezett berendezést megépítették a Wigner Fizikai Kutatóközpont Csillebércen található laboratóriumában. A mágneskoncepció a SuShi becenevet kapta, utalva ezzel az egyik fontos alkotóelemére, egy szupravezető mágneses árnyékolócsőre (angolul: superconducting shield).
A koncepció több új vagy újra felfedezett technikát ötvöz. A prototípusmágnes a más esetekben akár több napig vagy hetekig tartó úgynevezett „tréningelés” helyett már az első próbálkozásra elérte a névleges, maximális áramerősséget, és a tesztperiódus teljes ideje alatt működőképes maradt. A sikeres tesztek komoly nemzetközi szakmai érdeklődést váltottak ki.
A fejlesztés a sikeres mérések után folytatódik tovább, meghatározó magyar részvétellel. A berendezés fontos alkotóeleme a szupravezető árnyékolócső, melyhez a speciális kompozit szupravezető lemezeket a Miskolci Egyetem Anyag- és Vegyészmérnöki Karán a Fémtani, Képlékenyalakítási és Nanotechnológiai Intézet munkatársai fejlesztik, a Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatócsoportjával és a CERN-nel, az Európai Nukleáris Kutatási Szervezettel együttműködésben.•