Precíz teljesítés, késedelem nélkül
Több mint 25 éve elektrosztatikus porszórással előállítható műanyag bevonat készítésével kezdte meg működését az Eposz Kft. Miután Magyarországon a rendszerváltás utáni években csak néhány helyen foglalkoztak szinterezéssel, a kétszemélyes vállalkozás hamar komoly fejlődésnek indult. A lakatosipari tevékenység mellett idővel korszerű, CNC-vezérlésű lemezalakító berendezésekkel és hazánkban jelentősnek mondható lézergépparkkal bővültek, így már a nagy pontosságú lemezmegmunkálás szigorú minőségi elvárásait is biztosítani tudja a kisújszállási vállalkozás.

Nemcsak a szolgáltatási portfólió bővült, hanem a termelési terület is: a kezdeti 500 négyzetméter napjainkra meghaladja a 16 ezer négyzetmétert. „Ma már komplex fémmegmunkálást, alkatrészgyártást végzünk, elsősorban mezőgazdasági gépek számára, azonban az utóbbi évben az autóipar területéről is jelentősen megnövekedett az érdeklődés szolgáltatásaink iránt” – hangsúlyozta Farkas Zoltán, az Eposz Kft. fejlesztési vezetője, kiemelve: a megrendelések számának folyamatos emelkedése egyes esetekben már bizonyos munkafeladatok belső határidejű csúszását eredményezte. Mint folytatta, ezek a problémák elsősorban nem kapacitásbeli vagy technológiai hiányosságokra utaltak, a gyártástervezés és gyártásoptimalizálás területén akadtak gondok.
Szemléletváltásra volt szükség
A helyzet nem volt egyszerű, ugyanis a vállalat 18-20 ezer aktív cikkszámmal dolgozik, melyek alá további darabjegyzékeket csatolva kell a műveleteket sorrendbe tenni ahhoz, hogy a különböző vásárlói megrendeléseknek eleget tudjanak tenni. Bár az Eposz Kft. már hat éve bevezette az SAP-t, a gyakorlat azonban azt mutatta, hogy ez a vállalatirányítási rendszer önmagában nem tudta kezelni a helyzetet. „Egy hosszabb keresési folyamat után került képbe a VariaTech Consulting Kft. kis- és közepes vállalkozások számára készített gyártásoptimalizáló megoldása, melyet végül 2018 második felében vezettünk be az SAP mellé” – jegyezte meg Farkas, aki az adaptációs folyamat részleteiről szólva arra hívta fel a figyelmet, hogy elsőként a teljes gyártásközi részleget (félkész termékek készleteit és műveletek pontosítását) kellett feldolgozni ahhoz, hogy a szoftver első dimenziója használhatóvá váljon. Mint mondta, egy olyan vállalatnál, ahol korábban évente csak egyetlen alkalommal leltároztak, komoly szemléletváltásra volt szükség ahhoz, hogy minden nap nyomon kövessék a pontos cikkszámokat. „Amennyiben valóban ki akarjuk használni a BX POEM előnyeit, akkor egészen másképp kell kezelnünk ezt a kérdést, ennek a vállalati kultúráját pedig folyamatosan építjük” – tette hozzá a fejlesztési vezető. Nem véletlen ez az elvárás, hiszen míg a gyártástervező programok többsége az erőforrásokat korlátlan kapacitásként kezelve működik, addig a BX POEM komplett tervezést ad a gyártás szempontjából fontos erőforrások mindegyikére. A rendszer egyik legfőbb előnye, hogy mindig érvényes és végrehajtható tervet hoz létre a gyártástervező számára. Mindez annak a – mesterséges intelligencián alapuló – tervező algoritmusnak köszönhető, amely egyszerre képes figyelembe venni és kezelni a gyártás során szükséges összes erőforrást (gépek, munkahelyek, szerszámok, alvállalkozók, dolgozók és egyéb korlátozó tényezők) és azok maximális kapacitását, terhelhetőségét, valamint az erőforrások között fennálló explicit és implicit függőségeket.

Radikális változások
Az Eposz Kft. egyelőre a gyártásoptimalizáló szoftver első dimenzióját – a gépi erőforrások kapacitásprogramját – használja, idén nyáron tervezik a második fázis bevezetését, mely a gépekhez tartozó szerszámok kalkulációjával bővítené a rendszert, és 2020-ban a szükséges emberi erőforrást kezelő harmadik dimenzióval zárulna a folyamat teljes adaptációja. „Ideális esetben a rendszer akár egy hónapon belül is bevezethető, megfelelő adminisztratív erőforrás biztosításával, de a nagyfokú folyamatváltozás emberekre gyakorolt hatását nem szabad figyelmen kívül hagyni, erre pedig érdemes megfelelő átmenetet biztosítani” – érvelt a fejlesztési vezető, kiemelve: a bevezetéshez szükséges állapot feltérképezésében rengeteg segítséget kaptak a VariaTech kollégáitól, így a valós igények ismeretében tudták megkezdeni a BX POEM gyakorlati használatát. Farkas Zoltán a szoftver erényének tartja, hogy manuálisan is lehet módosítani a kész terveken, az algoritmus meg azonnal, valós időben újraszámolja a módosítás következményeit a megkötések és feltételek teljesülése érdekében. A program azt is lehetővé teszi, hogy több tervváltozatot hozzanak létre, szimulációkat futtassanak, a tervváltozatokat összehasonlítsák, és végül eldöntsék, hogy melyik tervet valósítják meg.
Előnyök lépésről lépésre
Farkas Zoltán azt is elmondta, hogy a gyártásoptimalizáló rendszertől elsősorban a munkafázisok közötti állásidő radikális, akár 80 százalékos csökkenését várják, és a megmunkálási időkben lévő fölöslegeket is hamar ki fogják tudni szűrni a rendszer segítségével.
Elvárásaikat egyebek között arra alapozzák, hogy a tervező algoritmus képes néhány perc alatt több ezer valós gyártási tervet készíteni és összehasonlítani. Ráadásul a gyártás során keletkező adatok folyamatosan visszakerülnek a BX POEM-be, mely azonnal aktualizálja, frissíti a termelési tervet, így a képernyőn megjelenő program mindig naprakész. A fejlesztési vezető kitért arra is, hogy a szoftver kezeléséhez folyamatos tanulásra van szükség, de véleménye szerint az ezzel járó energiaráfordítás jócskán megtérül. A gyártásoptimalizálás szisztematikus és körültekintő bevezetése olyan előnyökhöz juttatja a vállalatot, amelyek révén megerősítheti piaci szerepét. A programnak köszönhetően ugyanis a határidős feladatok időre elkészülnek, a precíz, gyors kiszolgálás pedig növeli az elégedettséget. A megrendelések számának növekedése sem okozhat problémát a jövőben. A gyors tervezés, a hatékonyabb munkaszervezés és a csökkenő állásidők a termelés további növelését teszik lehetővé a meglévő erőforrások bővítése nélkül.•