Növekedési pályán Magyarország innovációs teljesítménye
Tavaly a 35. helyet értük el ebben az összesítésben, idén pedig még egy helyet javítottunk. A 2019-es és 2020-as eredményekhez képest 2021-ben mind az innovációt befolyásoló (input), mind az innováció eredményeit leíró (output) tényezők terén előrébb léptünk a rangsorban. Az SZTNH elnöke a rangsor részleteiről szólva elsőként arra hívta fel a figyelmet, hogy a vizsgált 51 legmagasabb jövedelemmel rendelkező gazdaságok között a 33., az elemzésben részt vevő 39 európai ország között pedig a 22. helyen állunk. A rangsorban olyan országokat előztünk meg, mint például Szlovákia, Litvánia, Lettország, Lengyelország, Oroszország. Érdekesség, hogy a tavalyi eredményekhez képest mindössze tíz ország (Franciaország, Izland, Ausztria, Észtország, Magyarország, Bulgária, Szlovákia, Litvánia, Oroszország, Fehéroroszország) tudott javítani az eredményén, s ezek között van hazánk is.
A 2021-es rangsorban sorrendben Svájc, Svédország, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, valamint Dél-Korea teljesített a legjobban.
Mint megtudtuk, a mutatók közül Magyarország kiemelkedően teljesít az innovációs beruházások hatékonysága tekintetében, vagyis az elemzés szerint egyre több és jobb minőségű fejlesztés valósul meg hazánkban. A GII-ből az is kiderül, hogy a vizsgált európai gazdaságokhoz képest átlag felett teljesítettünk az infrastruktúra-fejlesztés, illetve a tudásteremtés és technológiai eredmények terén; utóbbit nagyban javította a szellemitulajdon-védelem erősödése is. A tudásteremtést és a technológiai eredményeket illetően a 20., az infrastruktúra-fejlesztésben a vizsgált országok között pedig a 32. helyet foglaljuk el.
„A 2021-es év a folytatódó vírushelyzet ellenére is igen pozitív elmozdulásokat mutat a hazai gazdaság, a hazai innováció, a hazai szellemitulajdon-védelem terén” – értékelte a fejleményeket Pomázi Gyula. Az elnök kitért arra is, hogy a GII adatai mellett az Egyesült Államok Kereskedelmi Kamarájának éves nemzetközi szellemitulajdon-védelmi indexe szerint is igen előkelő helyen, 53 vizsgált ország között a 15. helyen szerepelünk, erősségként kiemelve a kutatás-fejlesztést és szellemitulajdon-védelmet segítő adókedvezményeket, illetve az erős és kifinomult szellemi tulajdonjogi rendszerünket. Véleménye szerint az SZTNH féléves tevékenysége is azt mutatja, hogy jó az irány, hiszen a szabadalmi bejelentések számában szinte minden területen javultak a mutatók a tavalyi és tavalyelőtti szinthez képest.
Az SZTNH elnöke ugyanakkor azt is hozzátette, hogy bár az idei év első fél évében szinte minden oltalmi formában nőtt a bejelentések száma, egyáltalán nincs okuk arra, hogy hátradőljenek, ugyanis a friss adatok és a fenti a mutatók csak azt jelzik: a magyar vállalkozások, ezáltal pedig a magyar gazdaság is jól vészelte át az elmúlt időszakot. Fejlődési pályánknak még mindig csak az elején vagyunk, de mindenképpen bizakodásra adnak okot az olyan elemzések, mint például az idei Globális Innovációs Index – jegyezte meg.
Pomázi Gyula elmondta azt is, hogy szeptember elején kiosztották a Millenniumi Díjakat. Ezt az elismerést még az SZTNH jogelődje, a Magyar Szabadalmi Hivatal a millennium évében, 2000-ben hozta létre a szellemi tulajdon védelmében példaadó intézmények, szervezetek kitüntetésére. A díj megalapítása óta eltelt két évtizedben – az idei díjazottakkal együtt – 83 kiemelkedő hazai szellemi és kulturális műhely részesült ebben a rangos kitüntetésben. Ezek jellemzően értékes szellemi tulajdoni portfólióval rendelkező vállalatok, kutatóhelyek, kulturális intézmények, szellemi alkotóműhelyek voltak.
„Azon dolgozunk, hogy a gazdaság újraindítása során minél többen szerezzenek oltalmat újításaiknak, és ne hagyják, hogy szemfüles külföldi vállalatok húzzanak hasznot az innovációikból” – fogalmazta meg a Hivatal küldetését a díjakkal kapcsolatosan az elnök, rámutatva, hogy a hazai bejelentők szellemitulajdon-védelmi aktivitása az elmúlt években felívelő pályán mozog. Mint folytatta, annak ellenére, hogy a nemzeti úton benyújtott iparjogvédelmi bejelentések száma szinte mindegyik oltalmi forma esetében nőtt, ugyanakkor még mindig le vagyunk maradva az európai átlagtól az iparjogvédelmi oltalmak számosságát tekintve. „A Millenniumi Díj idei kitüntetettjeinek példamutató teljesítménye azért is érdemel elismerést, mert munkájuk motiváló lehet a többi vállalkozás, szervezet számára is” – érzékeltette a díjazás fontosságát az SZTNH elnöke.
A szellemi műhelyek sokszínűségét jelzi, hogy Millenniumi Díjban részesült a kémia területén több mint ötven éve kiemelkedő tudományos teljesítményt nyújtó Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Természettudományi Kutatóközpontja, valamint a több mint 110 éves hagyománnyal rendelkező gyógyszergyár, a Sanofi, továbbá a tudományos ismeretterjesztésben 75 éve fontos szerepet betöltő Élet és Tudomány című hetilap. Méltán kapott elismerést a több mint 30 éve a hazai termékek forgalmazásában élenjáró, innovatív REGIO Játékkereskedelmi Kft., illetve a Tankcsapda, amely profi tudatossággal kezeli zenei alkotásait, a zenekari brandet. Szintén díjat kapott a közel 30 éve létrehozott Magyar Design Kulturális Alapítvány, amely nagymértékben segíti a vizuális környezetet alakító látvány- és tárgyteremtő művészek, a dizájnszakma munkáját, valamint az egyik artmozit közel három évtizede működtető Cirko Film – Másképp Alapítvány, amelynek a művészfilmek közönséghez való eljuttatásában van igen fontos szerepe.•