Egy-egy jó gondolat, ha megfelelő pillanatban érkezik, széles körben hasznosítható. Ilyen volt Tóth Dániel pszichológus üzenete: „azok a gyerekek, akiket felkészítés és keretek nélkül hagynak magukra a digitális dzsungelben, annak farkastörvényei szerint fognak mauglisodni”. Egyszerű, tömör tartalom. A mauglik köztünk élnek. A mauglik a nyári hónapokban még inkább elmauglisodnak. Még több időt töltenek számítógépes játékokkal, nyomkodják okostelefonjukat, amivel gyakran megrémítik a környezetüket. Elsősorban azokat az idősebbeket, akik még nem lógnak a világhálón.
Függőség, zaklatás, veszélyes kihívások. Helyzetek, amelyek kezelését a felnőttek sem tudják mindig megoldani, hogyan várhatnánk el ezt a legfiatalabbaktól. Hogyan magyarázzuk el nekik, hogy nem annyit ér, ahány like-ja, követője van, hogy ennél sokkal bonyolultabb és színesebb a világ. A világhálón terjedő hamisságok – én vagyok a legszebb, a legokosabb és minden másban is leg vagyok – özöne miatt rengeteg a sérült pszichéjű fiatal. Nem elutasítani kell a digitális dzsungelt, hanem felkészülten belevágni a nagy kalandba. Okosan korlátozni, mert a világhálón megannyi hasznos ismeret is elérhető – és megannyi haszontalan, időt rabló butaság.
Aki nem vesz részt az online világban, lemarad a kortársaitól. Aki csak ebben a térben mozog, az a való világban mozog maugliként.•