Magyarország vasúti közlekedésének új évszázada
A magyarországi vasúti közlekedés szívévé Budapest vált a szó jó és rossz értelmében egyaránt. Egyfelől Budapest és környéke adja az Európa kelet–nyugati összeköttetésében és a magyarországi közlekedésben kiemelt jelentőségű kapcsolatot, a legnagyobb személyszállítási teljesítményt, és itt vannak a vasúti áruszállítás és logisztika központjai is. Másrészt a központi vasúti régió vonalai túlterheltek, a szolgáltatások érdemben nem bővíthetők, miközben a rendszer fizikai elemei túlhasználtak, elavultak. A főváros határán be- és kilépő vasúti személyforgalom napi volumene 230 ezer utas (napi 1200 vonat). Ugyanezen kordonon megjelenő áruforgalom napi 255 tehervonatot jelent. A budapesti vasúti kiszolgálás fontos eleme a HÉV-hálózat is, amely a teljes elővárosi személyforgalom 19 százalékát bonyolítja. Ennek eredményeképpen a vasúti csomópont az áteresztőképessége határán mozog, a dunai keresztezés kapacitáshiánya problémát jelent. Az elvégzett fejlesztések ellenére hiányzik a főváros belső vasúthálózatának rekonstrukciója, mert a projektek döntően valamely városhatár menti állomástól indultak az országos hálózat irányába.
A vasúti tervezési feladataink az elmúlt években nagyon sokat szenvedtek attól, hogy Budapest esetében nem volt világos jövőkép, és a különböző megrendelők, vezetők és ötletek teljesen szétzilálták az egyeztetéseket. Ez a tépelődés nemcsak hogy tervezési szinten nem volt kezelhető, de eljutott oda, hogy a vasúti fejlesztések Budapest esetében leálltak, az Európai Unió a korábbi és új projektjavaslatokat is lesöpörte azzal, hogy világos jövőképet vár bármilyen finanszírozás előtt.
A 2007–2020 közötti két pénzügyi ciklust a FŐMTERV Zrt. által vezetett S-Bahn tanulmány szellemisége dominálta, mely bármilyen előremutató lépés is volt, pár tényezővel nem tudott számolni. A terv legfőbb hiányossága a teherforgalom kezelésének mellőzése volt, melyet indokolt annak drasztikus visszaesése és a társadalom közvetlen elvárásai. Akkor még kevésbé volt baj az éjszakai zaj, az ütemes személyforgalmi menetrend és a zónázó közlekedés hiánya, így a maradék elv e vonatkozásban érvényesülni tudott. A másik probléma a kompromisszumkészség hiánya volt, mert az S-Bahn rendszerű közlekedés végállapota (víziója) nem volt olyan erős, hogy annak a rövid távú fejlesztéseket valóban alárendelje, és ezáltal tág teret adott a projektszintű tervezésnek. A harmadik probléma az volt, hogy az S-Bahn szakmai terv volt és az is maradt, így a társadalmasítása elmaradt, támogatottsága inkább szakpolitikai jó szándékon múlt.
A megoldáshoz vezető út első lépéseként készül a Budapest Vasúti Stratégia (BVS). Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a tanulmány elkészítésével uniós nyílt közbeszerzési eljárás eredményeképpen a TRENECON–FŐMTERV–KTI Konzorciumot bízta meg. A Stratégia 2020-ban készült el. Ez a mai helyzet értékelése alapján javaslatot tesz olyan intézkedésekre, amelyek a kapacitáskorlátot oldják, továbbá a vasúti szolgáltatás színvonalát és hatékonyságát növelik Budapesten és elővárosaiban.
A jelenleg ismert alapvetések mentén a Budapesti Agglomerációs Vasúti Stratégia (BAVS) meghatározta azt a távlati utaspotenciált, melynek alapján a forgalom akár a mai megkétszereződését is jelentheti. Ekkora dinamika elérése az erőforrás-korlátozások adta keretekből való kilépéssel lehetséges, és a közlekedéspolitikai célok alapján kívánatos is. A jelen struktúrák megőrzésével csak mintegy 10-15 százalékos bővülés érhető el Budapest-térség szinten. A vizsgálatok megmutatták, hogy a teljes optimális potenciál kiaknázásához szükséges vonatmennyiséget a jelenlegi fejpályaudvarok, illetve a jelenlegi állapotú budapesti vasúti infrastruktúra nem tudják kezelni. A BAVS kimutatta, hogy a hosszú távon, optimális szabályozási környezetben és megfelelő szolgáltatás mellett megjelenő személy- és teherforgalmat a Kelenföld–Nyugati pu. alagút kiépítése szolgálja legjobban. Az alagút igen jelentős átrendeződést hozna a város kötöttpályás kínálati szerkezetében, és már a mai keresletet is ez a megoldás elégítené ki optimálisan egy megnövelt szolgáltatási szinten.
Mi ebben a 21. század? Az, hogy a BAVS a vasútra egy új minőségében tekint, mely a gyakoriság, a hozzáférhetőség és a szolgáltatási szint alapvetésében villamos, sőt bizonyos szakaszokon egy metró színvonalát hozza el a fővárosba és a környező településekre.
A BAVS nem csak papír. Hatására rendkívül előrehaladott állapotba került a Déli összekötő körvasúti rendszer bővítése (a híd megújul, új szerkezettel bővül, s emellett a csatlakozó vasútvonalakat is fejlesztik), megkezdődött az elővárosi vonalak hiányzó vonalainak fejlesztésére vonatkozó tervezési munka, valamint a Duna-alagút megvalósíthatósági tanulmány kidolgozása.
A stratégia nem csak Budapesté. Hatására lehetővé válik, hogy az egész országos menetrendi rendszer szintet lépjen, a fejlesztések minőségi kivitelezése nagyobb hangsúlyt kapjon, mint korábban, továbbá a távolsági és regionális vasúti közlekedésben is a lépésváltás kerüljön előtérbe.•