Jedlik Ányos-díjak feltalálóknak
A budapesti díjátadón Lepsényi István gazdaságfejlesztésért felelős államtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány egyik fő stratégiai törekvése, hogy hazánk ne csak termelési központ, hanem Európa fontos kutatási, innovációs térsége is legyen. A kormányzat szándéka a kutatás-fejlesztés további erősítése, ennek érdekében kiemelten figyel az innovációra fordítható források növelésére. (Talán ennek is köszönhető, hogy az előző évhez viszonyítva tavaly öt százalékkal nőtt a nemzeti úton bejelentett szabadalmak száma.)

A Jedlik Ányos-díjat a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala – korábbi nevén Magyar Szabadalmi Hivatal – elnökének kezdeményezésére az ipari és kereskedelmi miniszter alapította 1996-ban, a magyar szabadalmi rendszer centenáriumi évében. A díjjal elismert kutatók, fejlesztők és feltalálók tudásukkal, munkájukkal jelentős szerepet vállalnak Magyarország gazdasági előrejutásában.
Az idei díjazottak között van Farkas József gépészmérnök, az ortopédiai és traumatológiai eszközöket gyártó Sanatmetal Kft. alapító tulajdonosa és vezetője. Vállalkozása világszerte elismert, a hazai egészségügyi műszergyártás nemzetközi tekintélyének növekedésében kiemelkedő a szerepe. Tizenöt megadott magyar és egy USA szabadalma van.
Glódi István villamosmérnök korábban olajmérő állomások elektronikus egységeinek fejlesztésében és üzembe helyezésében vett részt, nevéhez számos találmány, illetve hazai és európai megadott szabadalom kapcsolódik a tömegáramlás-mérők területén. Gyakorlati tapasztalatait később több mint egy évtizeden át a Magyar Szabadalmi Hivatal szabadalmi elbírálójaként kamatoztatta.
Ilku Lívia gyógyszerész és jogi doktor, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének igazgatója, aki a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala mellett működő Hamisítás Elleni Nemzeti Testület gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának megalakulása óta aktív tagja, később vezetője lett.
Mészáros Antalnak, a Csomiép Betonmelior Kft. ügyvezető igazgatójának tizenegy engedélyezett magyar szabadalma van, elsősorban különböző célú, kombinált, illetve előregyártott betonburkolati elemekre, tartószerkezetekre. Kiemelkedő innovációt jelentő találmányaiban a betont öntömörítő eljárással készítik el, amelybe egyúttal erősítő acélszálakat kevernek.
Takáts Zoltán kutatóvegyész, a Semmelweis Egyetem korábbi munkatársa, a londoni Imperial College analitikai kémiai professzora, az intelligens sebészkés feltalálója, melynek kísérleti változatát az óbudai székhelyű MediMass Kft. vállalkozásával, a magyar kormány segítségével hozták létre. A sebészeti eszközzel operáció közben, a vizsgált szövet kémiai jellegzetességei alapján következtetni lehet a rosszindulatú sejtek elterjedésére.•