Félidőben a Nemzeti Nukleáris Kutatási Program

A programban kiemelten fontos a meglévő paksi blokkok biztonságos üzemeltetéséhez szükséges műszaki-tudományos háttér biztosítása, illetve az új blokkok létesítésére való felkészülés. A projektben egyebek között helyet kapnak a kiégett fűtőelemek biztonságos elhelyezését célzó erőfeszítések, a negyedik generációs reaktorokhoz kapcsolódó kutatások és a hazai nukleáris kutatási infrastruktúra középtávú fejlesztési terveinek kidolgozása is.

E tervek közül a projekt első két évében már elkészült a csillebérci Budapesti Kutatóreaktor és a BME Oktatóreaktorának jövőjét vizsgáló tanulmány, mely amellett, hogy bemutatja a hazai nukleáris képzésekben megkerülhetetlen szerepet játszó reaktorokat, javaslatot tesz a fenntartásukhoz szükséges kormányzati szintű döntések megszületésére.
Az első időszak kiemelkedő eredményei közé tartoznak az ALLEGRO nevű negyedik generációs gázhűtésű demonstrációs reaktor biztonsági elemzésében, tervezési folyamatában és modellezésében történt előrelépések.
E kutatások a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpont (MTA EK), a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), valamint a NUBIKI Nukleáris Biztonsági Kutatóintézet Kft. szoros együttműködésében folynak.
A projekt időtartama: 2014. november – 2018. december
Konzorciumvezető: MTA Energiatudományi Kutatóközpont
Az NKFI Alapból nyújtott támogatás összege: 1,92 Mrd Ft
A konzorciumban részt vevő intézmények: Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpont – konzorciumvezető (MTA EK), Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), Magyar Tudományos Akadémia Atommagkutató Intézet (MTA ATOMKI), Országos Közegészségügyi Központ (OKK), NUBIKI Nukleáris Biztonsági Kutatóintézet Kft. (NUBIKI)
A projekt honlapja: http://vksz14.kfki.hu
Az eredmények iránt a nemzetközi érdeklődés is nagy, ugyanis az e kutatások középpontjában álló kulcskérdések összhangban vannak a visegrádi országok nukleáris kutatóintézetei által létrehozott V4G4 kiválósági központ célkitűzéseivel.

Ugyancsak értékes eredmények születtek az atomerőművi környezeti kibocsátás mérése és modellezése terén. Az MTA Atommagkutató Intézet (ATOMKI) projektben részt vevő kutatói a Paksi Atomerőmű körüli szárazföldek és vizek radioaktivitásának vizsgálatával összefüggésben beszereztek egy, a fukusimai reaktorbalesetből származó fát, melyen a balesetet követő radioaktív elemek környezeti terjedését tanulmányozták.
Az Országos Közegészségügyi Központ (OKK) kutatási tevékenységei közül kiemelkedik a sugárzások hatására az élő szervezet sejtjein belül létrejövő elváltozások vizsgálata, valamint a sugárzás dózisának biológiai eljárásokkal történő mérése (biodozimetria), amely területeken a konzorciumi partner rangos nemzetközi publikációkat jelentetett meg a projekt kezdete óta. A tudományos közösség a publikációkon kívül a projektnapokon, valamint hazai és nemzetközi szakmai konferenciákon értesül a Nemzeti Nukleáris Kutatási Program fejleményeiről, a projektben elért eredményekről. Hangsúlyos törekvés az is, hogy a projekt eredményeiről a széles nyilvánosság is értesüljön, és ezáltal az atomenergia egyre inkább elfogadott legyen.•