Ifjú feltalálókat díjaztak
A középiskolás fiatalok számára harmincadik alkalommal meghirdetett verseny 188 pályázója közül az első fordulóból 116-an jutottak tovább, közülük 99-en kidolgozták és be is mutatták a pályázatukat. A legjobbnak ítélt pályázók négy első, négy második, valamint három harmadik díjat vehettek át.
Első díjas lett Seitz Erik (Pannonhalmi Bencés Gimnázium) „Az epitheliális-mezenchimális átmenet (EMT) új, többsejtes hálózatos modelljének kifejlesztése és új, potenciális gyógyszercélpont megtalálása a hibrid-EMT-nek a modellbe építésével” című pályázatával. A nyertes célja a rákos áttétek kialakulásának kezelésére nemzetközi szinten is új, klinikailag alkalmazható gyógyszercélpont megtalálása, amellyel életeket lehet menteni.
A PenAlone pályázatával szintén nyertes budapesti Radó János (Berzsenyi Dániel Gimnázium) olyan világszinten is újdonságnak számító vezeték nélküli író- és rajzeszközt fejlesztett, mely – az eddigi digitális tollaktól eltérően – tetszőleges felületen használható, nem hagy nyomot; az írt szöveg, rajzolt ábra pedig valós időben megjelenik a monitoron.
Az ócsai Balázs Gábor Gergő (Bolyai János Gimnázium) „Láthatatlan kísérő nyomában egy egzotikus csillagrendszerben” című pályázatával arra vállalkozott, hogy egy különleges kettőscsillag segítségével – melynek fedéseit felhasználva és ismerve a fény terjedési sebességét – keresett a Földhöz hasonló bolygót.
A hajdúböszörményi Ecsedi Boglárka (Bocskai István Gimnázium) „A mesterséges neurális hálózatok strukturális optimalizálása” című pályázatával érdemelte ki az első díjat. A hálózattudomány eszközeinek segítségével különböző hálózatregularizációs módszereket határozott meg, melyek a mesterséges neurális hálózatok működésének optimalizálását tűzték ki célul.
Második díjat kapott a debreceni Bornemissza Ádám és Pirint Levente Ákos, akik seregélyeket riasztó drónt fejlesztettek.
Az erdélyi Kovásznából pályázó Ravasz András Zoltán olyan rendszert alkotott, amely képes a vakokat segíteni a könyvek olvasásában külső segítség nélkül, illetve felolvasni a könyvet.
A Tatabányáról pályázó Szőnyi Balázs könnyen használható, olcsón és gyorsan elkészíthető apró eszközt fejlesztett – személyes otthoni vagy professzionális felhasználásra –, amelynek segítségével a legtöbb mai okostelefon és tablet akár a nagyobb és drágább szkennereket is kiválthatja.
A Debrecenből pályázó Fiák Ádám olyan mérőeszköz fejlesztésére vállalkozott, amely számos különböző szenzorral gyűjt információt a környezetéről, majd a mért adatok alapján olyan háromdimenziós modellt alkot, amelyen jól szemléltethetők a begyűjtött adatok.
Harmadik díjas lett a pécsi Gerencir Leon olvasást megszerettető programjával, a debreceni Erdélyi Zsuzsanna és Kun Vanda új csontpótló anyagával, illetve a budapesti Sáska Gábor és Vankó Dániel a kerékpáros közlekedést megreformáló ötletével.
Az ösztöndíjakon felül azok a középiskolák, melyek műszaki, természettudományos szakkört, klubot működtettek, és legalább három vagy több nevezést adtak be, a nevezések közül pedig legalább kettő a második fordulóba jutott, 800 ezer, illetve egymillió forintos díjban részesültek. Tizenkét kiemelkedő középiskolai, természettudományt oktató tanár ugyancsak díjban (500-800 ezer forint) részesült.
Az első díjas pályázók képviselhetik hazánkat az Európai Unió 2021 szeptemberében, a Salamancai Egyetem rendezésében sorra kerülő 32. Fiatal Tudósok Versenyén, amelyen 37 ország fiataljai versenyeznek.•