Honlap 3D-ben
Bár a technológia a televízióktól a nyomtatásig, az egészségügytől a gyártástervezésig mindenütt jelen van már, 3D webtartalom annak ellenére is kevés van, hogy a készülékgyártók a monitorokat már 3D képesen is értékesítik. A háromdimenziós webfejlesztés az utóbbi években a nemzetközi informatikai stratégiák kiemelt területévé vált, de egyelőre – az erőfeszítések dacára is – az IT szakma adós maradt a teljes tartalom háromdimenziós technológiára építésével.
A korábban VRML-nek (Virtual Reality Markup Language) nevezett háromdimenziós leíró nyelvet X3D (Extensible 3D Graphics) néven elkezdte továbbfejleszteni a Web3D Konzorcium. Az X3D célja a 3D grafikai elemek szabványos és nyílt XML alapú leírása, amely segíti a 3D komponensek megosztását és megjelenítését. Ez a technológia egyelőre kezdeti stádiumban jár, használatához külön böngészőt vagy böngészőbővítményt kell használni, de a szakértők szerint forradalmi változást hoz majd a vizualizációs és játékiparban.
Azoknak a cégeknek, amelyek külső kommunikációjukban nagy hangsúlyt fektetnek a szemléltetésre, természetesen lehetőségük van egyszerűbb megoldások alkalmazására. Hagyományos monitor esetében a színszűrők használatán alapuló ún. anaglif (pl. vörös-cián) szemüvegen keresztül a felhasználó átélheti a háromdimenziós térélményt. Ezzel számos játékban, DVD és Blu-ray lemezen találkozhatunk, de a NASA is előszeretettel használja oktatási célokra. Magyarországon elsőként ebbe a kutatási irányba kapcsolódik az MTA SZTAKI is: fejlesztői olyan megoldást hoztak nyilvánosságra, amely a HTML, CSS és a Javascript eszközeivel meglévő honlapok háromdimenzióssá alakítását teszi lehetővé.
A fejlesztés jövőbeli irányai között szerepel az Akadémia honlapjának háromdimenzióssá alakítása, de bármely hagyományos honlap átalakítását szívesen elvállalja az intézet, amely az átalakítás folyamatának minél nagyobb mértékű automatizálásán dolgozik.•