A Z generáció a STEM világában

Becsei Lilla pályaorientációs szakember az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel (EJMSZ) közösen elkészült friss, a 12. osztályos magyar tanulók körében végzett országos, reprezentatív kutatásából kiderül, hogy a műszaki továbbtanulási lehetőségek iránt a fiúk érdeklődnek jobban, dacára annak, hogy a matematikai eredményeik általános összevetésben, a két nem közül, a lányoknak jobbak. Utóbbiak viszont az erős természettudományos ismereteikre építve a STEM helyett az egészségügyi szakokat részesítik előnyben, amikor felsőoktatási intézményt választanak.

A szövetség vezetője, Ábrahám László szerint a kutatás azon megállapításaira kell sürgős válaszokat adnia az iparnak és a felsőoktatásnak egyaránt, ami alapján az látszik, hogy a 12. osztályosok körében a STEM-pályák kevésbé vonzóak. Az okok sokrétűek. A tanulmányi eredmények révén megragadható lehetőségek, az érdeklődési kör átalakulása mellett számos olyan életesemény is befolyásolhatja a pályaválasztási döntést, mint például a családot ért változások (válás, költözés stb.). Különösen a lányoknál érezhető visszaesés, aminek egyebek között az is magyarázata, hogy kevés női mérnökkel találkoznak szűkebb és tágabb környezetükben. Minta hiányában maguk sem gondolkodnak műszaki karrierben, sokkal inkább vonzza őket – a kiváló természettudományos tárgyakból szerzett osztályzataikra alapozva – az egészségügyi felsőoktatás, azon belül az orvosi, gyógyszerészeti szakok.
Az EJMSZ elnöke megjegyezte, hogy a hiánypótló kutatás mind az ipar, mind az oktatási intézmények képviselői, valamint a döntéshozók számára egyértelműen mutatja, hogy fokozni kell a műszaki pályaorientációt támogató kezdeményezéseket. Ennek megfelelően a Szövetség folytatja is a gyárlátogatások szervezését, hogy a fiatalok minél több mérnökkel, műszaki szakemberrel találkozzanak, és rajtuk keresztül pontosan megismerjék ezeknek a szakmáknak az előnyeit, szépségeit, fő jellemzőit. Ez a program az egyik legnépszerűbb náluk a diákok körében, amit jól jelez az, hogy az elmúlt tíz évben több ezer diákot vittek el a tagszervezeteikhez gyárlátogatásra.

Mindemellett tavaly elindították a Női mérnök leszek programjukat is, amelynek keretében eddig 250 középiskolás diáklánynak mutatták meg, hogy a nők hogyan állják meg a helyüket a férfiasnak gondolt mérnöki munkakörökben. A diákok kompetenciáinak felmérésével és visszajelzésével pedig megerősítést adnak arról, hogy ki alkalmas műszaki pályára, míg az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetség Iskola Díjjal azokat az oktatási intézményeket ismerik el, amelyek – tanórán belül vagy kívül – sikeresen adják át a fiataloknak a természettudományos tárgyak tudásanyagát. Mindezek mellett az EJMSZ Pályaorientációs Mentorprogram keretében mentorokat biztosítanak a középiskolások mellé, hogy segítsék őket a sikeres felsőoktatási felvételi letételében és a mérnökké válásban. Ebben a munkában a Szövetség szívesen lát minden támogatót, ezért továbbra is várják tagjaik közé a hosszú távon gondolkodó, a jövő mérnöknemzedékeinek kinevelése mellett elkötelezett cégeket.•
Címlapkép: Depositphotos/IgorVetushko