A testünkben élő mikrobák is felelősek lehetnek a gyógyszerek mellékhatásaiért? – HCEMM-kutatások
Nem vagyunk egyformák – alighanem sokan meg tudnánk nevezni olyan gyógyszert, amely saját magunkra hosszabban vagy rövidebb ideig, erősebben vagy gyengébben hat, mint másokra, esetleg kellemetlen mellékhatásokat produkál. A tudomány is ismeri a jelenséget, amely két részből áll. Farmakokinetikának nevezzük azt, ahogyan a gyógyszer felszívódik, kifejti a hatását és kiürül a szervezetből; röviden, ahogy a testünk a gyógyszerre reagál. Ennek párjaként farmakodinamikának nevezzük azt, ahogyan a gyógyszer az anyagcserét, a sejtek és a szervek működését befolyásolja – más szóval, ahogyan a gyógyszer a testünkre hat, ideértve a nem tervezett hatásokat is.
Kézenfekvő, hogy mindkét területen fontos az életkor, a nem, vagy például az örökletes adottságok szerepe. Egyes gyógyszerek esetében ezek szinte teljes mértékben magyarázzák, hogy miért jelentkezik eltérő hatás és reakció különböző embereknél. A kétezres évek eleje óta azonban a molekuláris biológia tudománya előtt a kölcsönhatások korábban alig ismert, lenyűgözően összetett hálózata tárult fel. Kulcsszerepe van ebben a testünkben természetesen előforduló mikroorganizmusoknak.
Ezek között találunk baktériumokat, gombákat, vírusokat, még egysejtű állatokat is, amelyek mennyiségüket tekintve meghaladják a szervezetben az emberi sejtek számát. Mindenhol ott vannak: a bőrünkön, a bélrendszerben, a nyirokcsomókban, a tüdőben – de a legtöbb mikroorganizmus a bélrendszerben él, az immunrendszer pedig normális esetben megtűri a mikrobákat, melyek nagy része ártalmatlan, sőt, akár hasznos is lehet. Nemcsak a velünk élő mikroszkopikus lények száma jelentős, de a hatásuk is. Rengeteg különféle anyagot bontanak le és állítanak elő, valójában helyes őket az emberi anyagcsererendszer kiterjesztett részének tekinteni. A vérben keringő kis molekulájú anyagok több mint harmada a mikrobák anyagcseréjének terméke.
Nem meglepő, hogy abba is „beleszólásuk” van, hogyan reagál az emberi szervezet a gyógyszerekre. A gyógyszerek túlnyomó részét szájon át vesszük be, ezek aztán a bélrendszerben elkerülhetetlenül találkoznak az ott honos mikroorganizmusokkal, amelyek feldolgozzák és/vagy megváltoztatják őket.
A fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők egyik elterjedt családját, melynek tagja például az ibuprofen vagy az aszpirin is, a bélrendszerben élő baktériumok esetenként ártalmas, a nyálkahártyát károsító anyagokra bontják le, ami mellékhatásokhoz vezet. Kedvező hatás is előfordulhat: a limfóma kezelésére használt egyik kemoterápiás szer, a ciklofoszfamid például egy úgynevezett előanyag – a saját anyagcserénk alakítja át hatóanyaggá. Ebben pedig egyes baktériumok segítséget nyújtanak, és így a jelenlétükben a gyógyszer hatékonyabban működik.
A gyógyszerek nemcsak ránk hatnak, de a bennünk élő mikroorganizmusok közösségére is, még akkor is, ha nem ez a céljuk. Az emberek által használt gyógyszereknek akár a negyede árthat a belekben élő baktériumoknak (legalábbis néhány fajnak) úgy, hogy nem is antibiotikumnak szánták őket. A hatás lehet közvetett is: az opioid fájdalomcsillapítók például lassítják a bélmozgást, ezáltal megváltoztatják, mennyi időt tölt a táplálék az egyes bélszakaszokban, végső soron átformálva az ott élő mikroszkopikus életközösség összetételét.
Nem meglepő, hogy ez a bonyolult kapcsolatrendszer sokszor zavaró tényezőt jelent, ugyanakkor rengeteg lehetőség is rejlik benne. Úgy tűnik például, hogy egyes fájdalomcsillapítók mellékhatásai mérsékelhetők olyan gyógyszerekkel, amelyek az azokat feldolgozó mikrobák anyagcseréjére hatnak. Talán vannak más ígéretes, ám a mellékhatásaik miatt használhatatlan hatóanyagok is, amelyekből hatékony gyógyszer válhatna, ha hasonlóképpen blokkolni tudjuk a káros termékek képződését. A hasznos, segítő hatásokra támaszkodva pedig tervezetten növelni lehet a kezelések hatékonyságát.
A genetikai adottságokkal, nemmel, életkorral szemben azonban a szervezetben élő mikroorganizmusok közössége dinamikusan változik. Nemcsak az egyes emberek között mutat különbségeket, de még egy adott ember esetében is átalakulhat az életmód, táplálkozás, betegségek és gyógyszerek hatására. A bennünk található mikroorganizmusok nyújtotta lehetőségekkel csak akkor élhetünk, ha képesek vagyunk igény szerint feltérképezni, hogy milyen a mikrobiális közösség összetétele, milyen folyamatok zajlanak benne.
Ez szorosan kapcsolódik a HCEMM Rák Mikrobiom Kutatócsoportjának munkájához. Dr. Juhász Szilvia és csapata főleg a daganatos betegségek és a bélflóra közötti összefüggéseket vizsgálja, de a munkájuk kulcseleme az, hogy a bélrendszerben élő baktériumokról pontos képet kapjanak. Önmagában az, hogy milyen fajok fordulnak elő, még nem elég információ, hiszen ugyanazon faj tagjai között is lehetnek ártalmatlan, hasznos vagy káros géneket hordozó csoportok. Valójában a molekuláris „ujjlenyomat”, a baktériumok által termelt különféle anyagok összessége az, ami árulkodik arról, hogyan hatnak a szervezetünkre, és hogyan fognak hatni a gyógyszerekre, amelyeket beszedünk.
A bélrendszerben azonban több ezer baktériumfaj honos, egy-egy faj pedig akár több tucat gyógyszer hatását befolyásolhatja. Az ilyen összetett kapcsolati háló értelmezésére csak nagy teljesítményű számítógépes rendszerekkel és az adattömegek elemzéséhez nélkülözhetetlen informatikai-matematikai tudás birtokában van lehetőség. Ezt dr. Röst Gergely, a HCEMM Számítástudományi Fejlett Műszerpark nevű egységének szenior kutatója teremti meg a kutatók számára.
A közös munka célja olyan diagnosztikai rendszer létrejöttének az elősegítése, amelyben az orvosok egy kezelés tervezése, a felírt gyógyszerek kiválasztása során figyelembe tudják venni a betegre egyedileg, az adott életszakaszban éppen jellemző mikroszkopikus életközösséget, hogy a lehető leghatékonyabb, legkevesebb mellékhatással járó terápiát kaphassa meg.•
Címlapkép forrása: HCEMM