Innovációk a vízi sportok területén
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) összegyűjtötte az elmúlt évek legérdekesebb, vízi sportokhoz köthető magyar találmányait.
A konditermek és gépek használata minden korosztályban népszerű, ám egy különleges magyar szabadalom segítségével egészen új szintre emelhetjük az edzést, méghozzá vízben. Az Aquawallgym™ a világon egyedülálló mobil vízi kondigép, amelyet Pribélyi Péter aquafitnesz edző és vízi rehabilitációs szakember álmodott meg.

A teljesen hazai gyártású eszköz bármely bel- és kültéri medencében használható: a tíznél is több kiegészítő termék, valamint a rögzítési pontok variációjával végtelen számú gyakorlat végezhető vele. Kifejezetten alkalmas izomerősítésre, a koordináció, az állóképesség és a gyorsaság fejlesztésére.
Az egyéni edzésen kívül a csoportos vízi sportok területén is találhatunk izgalmas újdonságokat. A Water Skyball (WSB) egy védjegyoltalommal védett, magyar fejlesztésű, páros vízi sportág, amelynek speciális szabályai vannak, és a Fontanus Központ szakmai csapata hozta létre 2013-ban. A védjegyoltalom lehetővé teszi, hogy a water skyball szóösszetételt kizárólagosan alkalmazzák, és ezzel megkülönböztessék magukat. A játék a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően néhány év alatt sportággá nőtte ki magát. A Water Skyballt kétfős csapatok játsszák egymás ellen derékig érő vízben, egy egyedileg kifejlesztett és gyártott labdával. A cél a labda bedobása az ellenfél kapujába, ám a kapu különböző részeibe dobott gólok pontértéke nem azonos. Az izgalmas sportág iránt már egy görög úszóklub is érdeklődik, így a következő években akár a nemzetközi vizeket is meghódíthatja a WSB. A nemzetközi sikernek pedig alapfeltétele a megfelelő oltalmi portfólió, hogy a konkurencia ne tudja büntetlenül másolni az innovációjukat.

Az egyik legnépszerűbb vízi közlekedési és sportolási forma, a vitorlázás szerelmeseinek segít egy szintén magyar innováció, a világ első okos vitorlás ruhája. A 878co márka egy fashion-tech és innovációs brand, amelyet a cég – a tudatos márkaépítés érdekében – szóvédjegyként jegyeztetett be.

A márka hazai tervezésű, innovatív fejlesztésű és gyártású terméke a professzionális vitorlázás problémáira kínál megoldást. A vitorlás ruhákban a fenntarthatóság, a digitális megoldások, a sokéves termékfejlesztés és gyártástechnológia találkozik az anyaginnovációval. A termékek a szintén szabadalmaztatott grafénből készülnek, amely egy ultrakönnyű, rugalmas, teljesen vízálló és szuper erős anyag (előállításáért a Manchesteri Egyetem fizikusai 2010-ben fizikai Nobel-díjat kaptak, és 2015 óta „eljárás grafén előállítására, grafit elektródák elektrokémiai eróziójával” megnevezéssel rendelkezik hatályosított európai szabadalommal is). Az anyaginnováció mellett a digitális megoldásokból sincs hiány, hiszen a ruhák 3D-s testszkennelés segítségével teljesen egyénre szabhatók, amivel jelentősen növelni lehet a sportolók teljesítményét.