Zöldút a Tatabánya Erőműben – hagyomány és fejlődés a folyamatos innováció jegyében
Ahhoz, hogy télen ne csak a termelésben legyünk jelen a piacon, hanem elvegyük a rendszerből a felesleges, a naperőművek által megtermelt energiát, egy 20 megawattos villanykazán beüzemelésén dolgozunk. Fejlesztéseink középpontjában a klímavédelem, az energiahatékonyság és a zöldítési program állt, s ez a jövőre nézve sem fog változni – fogalmazott dr. Sámuel Emese, a vállalat ügyvezetője, hozzátéve: saját akadémiájukon már a cég jövendő szakembereit is képzik.
– Mindig élen jártunk a megújuló energián alapuló termelés fejlesztésének területén is, ezért rendszeresen otthont adunk az e témakörökkel foglalkozó rendezvényeknek, illetve az innovációk megismertetésének. Számos sikert értünk el, de ha valamit ki kellene emelni ezek közül, akkor mindenképpen a biokazánok üzembe helyezését említeném, hiszen a cél elérése mellett ezzel a lépéssel új munkahelyeket is teremtettünk.
Ezeknek a fejlesztéseknek a kivitelezése minden bizonnyal nem csupán műszakilag komoly kihívás, de az üzemeltetési oldal sem egyszerű.
– Nagyszerű munkatársaim vannak, akik közül nemrégiben többeket tüntethettünk ki az erőműves családban eltöltött több évtizedes kitűnő munkájukért. Ők velem együtt értették meg az idők szavát és léptek az időben előre úgy, hogy korábbi tapasztalataikat ötvözték az új technológiákkal. Mindez nagyon fontos, hiszen a változások az elmúlt 8-9 év „termékei”, ami nem kis teljesítmény az energetikában ilyen rövid idő alatt. Nemcsak a műszaki beüzemelések jelentenek kihívást, hanem a változások menedzselése is teljes koncentrációt igénylő vezetői feladat. Kormányzati támogatással mintegy 40 millió forintot nyertünk el, amelynek segítségével komoly képzéseket, tréningeket szerveztünk, illetve saját akadémiánk végzősei hamarosan képzett szakemberként állhatnak munkába! Gyakorlatilag egy életpályamodellt alakítottunk ki az üzemviteli területen, ehhez járul hozzá az akadémia, amely öt gépész üzemviteles tanulóval indult, akik 18 hónapon keresztül elméleti és gyakorlati oktatásban vesznek részt, majd a sikeres vizsgák után önálló munkavégzésre beosztható erőművi gépészek lesznek.
A fentiek ismeretében mit tart a legfontosabb feladatának?
– A Tatabánya Erőmű jelenleg 23 500 lakás és 2000 intézmény fűtését biztosítja, és ez 160 munkavállaló érdeme. Mindig azt tartjuk szem előtt, hogy a távhőtermelés folyamatos és üzembiztos legyen, és megfizethető áron tudjuk nyújtani. Ennek egyik fontos alapja a megújuló energia részarányának növelése a távhő- és villamosenergia-termelésben.•
Címlapkép: tber.hu