Muszáj-e belebetegednünk a munkába?
Az elmúlt fél évszázadban szerte a világon, de legfőképpen a volt szocialista országokban átalakult a foglalkoztatás szerkezete. Jószerével mindenhol megfigyelhető, hogy a nehézipar leépül, és átadja a helyét – a legtöbb munkavállalót foglalkoztató szektorként – a szolgáltatásoknak, illetve az irodai állásoknak. Ez alig felmérhető társadalmi változásokat indított be, és természetesen az emberek egészségi állapotára is hatott. A hatás részben közvetett volt, hiszen az eltérő szakmát választó emberek gyakran lakóhelyet, környezetet is váltanak, a fizetésük is megváltozik (általában nő). Mindezzel pedig számos olyan tényező jár, amely kihat az egészségre.
Ugyanakkor a foglalkoztatásszerkezet-átalakulásnak közvetlen egészségi hatásai is voltak, amelyeket a foglalkozás-egészségügyi statisztikákban tartanak nyilván. Egyszerűen másfajta munkahelyi ártalmak érnek egy bolti eladót, mint egy kohómunkást.
„A rendszerváltás után nagyon leépült a nehézipar, a szén- és uránbányák bezártak. Márpedig a munkabalesetek, a munkavégzéshez kötődő egészségkárosodás szempontjából legrizikósabb iparágak ezzel gyakorlatilag kiestek a foglalkoztatásból – mondja Tibold Antal, a Pécsi Tudományegyetem Foglalkozás-egészségügyi és Munkahigiénés Központ vezetője. – Azóta nincs Magyarországon bányabaleset, amióta nincsen mélyművelésű bánya. Ahol működnek bányák (és ezt láttuk nemrég Németországban is, ahol több tucat bányász rekedt a föld alatt egy robbanás következtében), ott időnként elkerülhetetlenek a balesetek. De a foglalkozásból eredő egészségkárosodás sokkal nagyobb hányadát nem balesetek okozzák, hanem a mindennapi munkavégzést kísérő ártalmak, amelyek hatása hosszabb látencia után mutatkozik meg.”
A gyógyíthatatlan szilikózis
A Pécsi Tudományegyetem Foglalkozás-egészségügyi és Munkahigiénés Központjának kutatói megvizsgálták a régióban bejelentett szilikózisos esetek statisztikáit az elmúlt évtizedekben. A szilikózis akkor alakul ki, ha a beteg hosszú időn keresztül szilícium-dioxid-port kénytelen belélegezni, emiatt a kór főként bányászokat, kőfejtőket és például fazekasokat érint. Hatására a tüdőben hegesedés indul meg, fokozatosan nehézlégzés, légszomj, sőt cianózis alakulhat ki. A betegség, ha egyszer kialakult, sajnos visszafordíthatatlan károsodást okoz, és gyakran a beteg végleges munkaképtelenségével jár.
A pécsi szénbányában ugyan jó minőségű volt a kőszén, de a szénmező nagyon szétdaraboltan helyezkedett el, az alapkőzet pedig sok szilíciumot tartalmaz, így a pécsi bányászok körében döbbenetesen gyakori volt a szilikózisos megbetegedés. A betegség tehát nem közvetlenül a szénpor hatására (amelyet gyakran okolnak a bányászok megnyomorodásáért, néha nem is ok nélkül), hanem a szilikátos meddőkőzet pora miatt alakul ki. Anno, a szilikózisos esetek kétharmada Baranya megyére koncentrálódott.
Ahogy a 20. század második felében fejlődött a technológia, és hatékonyabbá vált a munkavédelem, a szilikózisos esetek száma erősen lecsökkent, és lefolyásuk jellemzően kitolódott, kevésbé súlyos lett. Az ötvenes években, amikor szinte semmiféle védőeszközt nem használtak a bányákban szálló por ellen, tíz év alatt olyan stádiumba érhetett a bányászok szilikózisa, ami már munkaképtelenséget okozott (és a beteg állapota azután is tovább romolhat, hogy kikerült a betegségét okozó egészségtelen környezetből). Ehhez képest a hetvenes–nyolcvanas években a szilikózis progressziója jellemzően megnyúlt, kevésbé súlyos formában jelentkezett – a munkavédelmi erőfeszítéseknek köszönhetően.
A foglalkozás-egészségügyi statisztikák javulásának oka tehát egyrészt a sok embert foglalkoztató nemzetgazdasági ágak átrendeződéséhez köthető. Ugyanakkor legalább ekkora szerepe van az üzemorvoslás és a munkabiztonság terén végbement jelentős fejlődésnek is. Ez a fejlődés a felhalmozott tudás gyarapodásában, illetve a tudás gyakorlati alkalmazásában is megnyilvánul. Tibold Antal szerint össze sem lehet hasonlítani a munkabiztonság mai állapotát a harminc évvel ezelőtti helyzettel. A szabályozás és annak betartatása lényegesen szigorúbb, és ma már a munkavédelmi eszközök (védőruhák, ergonomikus felszerelés, szerszámok) is sokkal fejlettebbek.
A rizikó soha nem lesz nulla
De vajon a munkavégzés egészségi ártalmait valaha is képesek leszünk-e teljesen kiküszöbölni? A foglalkozás-egészségügyi tudás fejlődésével és a jogszabályok változásával vajon eljön-e majd az az idő, amikor például egy bányász úgy szállhat alá a tárnákba, hogy biztos lehet benne, a munkája nem betegíti meg? Nos, itt az elmélet és a gyakorlat valószínűleg soha nem fog tökéletesen összeérni, de a fejlődés abba az irányba tart, hogy legalább megközelítsék egymást.
„Úgy gondolom, hogy elméletben lehetséges a tökéletes munkavédelem. A valóságban azonban a munkavégzés kockázatát soha nem lehet a nullára csökkenteni. A munkavédelmi rendelkezések a kockázat mérőszáma, az úgynevezett rizikó minimálisra csökkentése köré épülnek – folytatja Tibold Antal. – A rizikó a munkahelyi egészségkárosodás valószínűsége, értéke így nulla és egy közé esik. A gyakorlatban persze nagyon kis valószínűségekkel dolgozunk, így a mikrorizikó (0,000001 rizikó) használatos. Társadalmi megegyezés szerint egy munkakör veszélyessége akkor elfogadható, ha kockázata nem haladja meg a 10 mikrorizikót.”
A 10 mikrorizikó azt jelenti, hogy ha százezer ember egy évig ugyanolyan munkatevékenységet végez, akkor közülük egy fog egészségkárosodást szenvedni. A különböző súlyosságú károsodásokhoz eltérő rizikóértékek kapcsolódnak, a súlyosabb betegségekre, balesetekre jóval kisebb értékek vonatkoznak, mint az enyhébbekre. A 10 mikrorizikó tehát a munkavédelmi szabályozás központi paramétere, a határértékeket úgy határozzák meg, hogy a veszélyesség ne haladja meg ezt a szintet. Értelemszerűen a veszélyesebb munkakörökben komolyabb biztonsági intézkedésekre van szükség a rizikó leszorításához, mint a „békésebb” szakmákban.
Azt azonban ne higgyük, hogy akár a legártatlanabbnak látszó szakmák is veszélytelenek az egészségünkre. Az egészségi ártalmak nem szűntek meg a szolgáltató- és szellemi munkák előtérbe kerülésével, inkább csak átalakultak. Nyilvánvaló, hogy az irodai dolgozókra leselkedő ártalmak kezelése jóval egyszerűbb, mint amilyenekkel például a bányászoknak kell szembenézniük. Ám azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a foglalkozás-egészségügyi problémák legtöbbje nem akut módon, azonnal jelentkezik, hanem hosszú éveken keresztül okoz egyre súlyosbodó, akkumulálódó károsodást.
„Ha figyelembe vesszük, hogy a legtöbb ember legalább negyven évet dolgozik aktívan, mielőtt nyugdíjba menne, akkor nem szabad lebecsülnünk az egyébként szinte elhanyagolható jelentőségűnek tűnő körülmények hatásait sem – érvel Tibold Antal. – Ha az irodai széknek nincs megfelelő magasságban a karfája, vagy nem úgy alakították ki a háttámláját, hogy az a fiziológiás görbületeknek megfelelően támassza a gerincet, akkor ez évek-évtizedek alatt egyenetlen terhelést és ezáltal fájdalmat okozhat.”
Ezeket a tényezőket vizsgálja és próbálja az ártalmakat kiküszöbölni az ergonómia, az ember és a gépi munkakörnyezet kapcsolatát vizsgáló tudományág. Az ergonómia alaptétele szerint a munkakörnyezetet kell az emberhez, vagyis az ember anatómiai, fiziológiai és pszichikai igényeihez, jellegzetességeihez igazítani, nem pedig az embernek kell idomulnia a munkakörnyezethez, hiszen ennek szinte bizonyosan egészségkárosodás lesz a következménye.
A kattintások roncsoló hatása
A munkakörnyezet legapróbb összetevői is érezhetően ronthatják az ember közérzetét és terhelhetik feleslegesen testrészeit. Talán az egyik legtriviálisabb irodai tevékenység, amely szinte a teljes számítógép előtt töltött idő velejárója, az egérhasználat. Erről a legtöbben azt gondolnák, hogy olyan kis mozdulatokat igényel, hogy nem lehet komoly bajunk tőle.
Csakhogy egy átlagos irodai dolgozó naponta mintegy ötezer kattintást végez az egérrel. Ha nem megfelelő módon van a csuklónk alátámasztva, és így kell a kézfejünket tartani az egér fölött, miközben a kemény asztal felületén tologatjuk, az évek alatt tönkreteheti a kéz kisízületeit, illetve a tenyér belső oldalán futó ér- és idegkötegeket. Ennek következményei: érzéskiesés, zsibbadás és fájdalom lehet.
Egyes elméletek szerint a nem megfelelő kéztartás egérhasználat, illetve gépelés közben úgynevezett carpalis (kéztő) alagútszindrómát okozhat. Itt az alagutat a csukló csontjai által közrefogott szűk járat jelenti, amelyen keresztül idegek futnak a kézfejbe. Ha az ugyanitt húzódó inak – például a túlterhelés hatására – megduzzadnak, akkor ezek nyomást fejthetnek ki az idegekre, ami zsibbadást, fájdalmat okozhat. Az egérhasználat ártalmai kiküszöbölhetők csuklótámasz használatával. Érdekesség: kiszámolták, hogy egy egérkattintással 0,00142 kilokalóriát égetünk el, így a munkanap végére 7 kilokalória energiától szabadultunk meg pusztán az egér nyomkodásával. Ez nagyjából egy bébirépa energiatartalmának felel meg.
Az irodákban a legtöbb ártalmat a székek okozzák. Megdöbbentő, de a gerincre nagyobb terhelés hárul, ha ülünk, mintha állnánk. Az emberi test az evolúció során nem úgy fejlődött, hogy az egész napos ülő életmódhoz alkalmazkodjon. Kijelenthető, hogy az ülés kifejezetten káros szokása az embernek. Bár ezt már sokan felismerték, mégis a legtöbb irodában továbbra is székeken, méghozzá sokszor rosszul tervezett székeken ülnek az alkalmazottak, legalább nyolc órán keresztül. Szerencsére már terjedőben vannak azok az irodai munkaállomások, amelyeknél megemelt, félig álló testhelyzetet kívánó székeken foglalnak helyet a dolgozók.
A legújabb íróasztalokat már fel lehet emelni, hogy állva lehessen mellettük dolgozni, viszont ezek az irodabútorok jellemzően sokkal drágábbak, mint a hagyományosak. Az efféle egészségesebb bútorok elterjedését nemcsak magas áruk, hanem sok dolgozó ellenállása is hátráltatja. Ezek a székek ugyanis nagyobb izommunkát kívánnak az alkalmazottaktól, emiatt nem feltétlenül kényelmes rajtuk ülni (ahogy a testmozgás sem kényelmes, csupán szükséges egészségünk megőrzéséhez).
A lélekölő munkahely
A munkahelyek egészségveszélyeztető hatása nemcsak a testet, de a pszichét is érinti. Ebből a szempontból az irodai munkakörökben dolgozók veszélyeztetettebbek lehetnek, mint a gyári munkások, mert nagyobb stressznek lehetnek kitéve, hiszen sikerességük, elismertségük jobban függ munkatársaikhoz fűződő viszonyuktól. Az ember életében pedig a társas kapcsolatok jelentik a stressztényezők talán legmeghatározóbb csoportját. A munkahelyi hierarchia, a munkatársak közötti rivalizálás, a munkanélküliség fenyegetése lelkileg terheli meg a dolgozókat.
A kutatások alapvetően öt forrását azonosították a munkahelyi pszichikai sérüléseknek. A legfontosabb a létbizonytalanság, amely az állás elvesztésének lehetőségéből fakad. Ha a munkavállaló folyamatosan átszervezéstől, leépítéstől, a redundanciák megszüntetésétől (magyarul a kirúgástól) fél, az egyes kutatások szerint ez erősebb prediktora (előrejelzője) az egészségi állapot romlásának, mint a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás.
A következő a túlterheltség. Manapság egyre inkább jellemző, hogy új alkalmazottak felvétele helyett a munkáltató a meglévők túlterhelésével oldja meg a megsokszorozódott feladatok elvégzését. Különösen ártalmas ez akkor, ha elmosódik a munka és a magánélet határa. Az emberek jelentős része túlórázik, otthon, éjszakába nyúlóan is dolgozik, még a nyaralásra is laptopot visz, mert dolgozni kell…
Sok alkalmazott éli meg zaklatásként a munkatársai (mind a vele egy szinten lévők, mind feljebbvalói) vele szemben tanúsított viselkedését. Ettől a stressz-szint emelkedése mellett szorongás, depresszió alakulhat ki, és zavar keletkezhet az önértékelésben. Összességében pedig szenvedésnek tekinti a munkavégzést, ami az ébren töltött idő felét teszi ki, és még szabadidejében sem mindig képes szabadulni a munkahelyi gondoktól.
A szolgáltató szektor speciális munkahelyi stresszforrása a problémás ügyfelekkel való kényszerű kapcsolattartás. Súlyos frusztrációt okozhat az alkalmazottaknak, hogy dacára annak, hogy igazságtalannak érzik az ügyfél viselkedését, mégsem mondhatják meg neki a véleményüket, mert az az állásuk elvesztését jelentené. Nem minden ember képes hosszú távon színlelni az erre nem méltó emberekkel szembeni udvariasságot, kedvességet.
Mind a szolgáltató, mind az ipari szektor egyes munkaköreinek jellemzője a három műszakos időbeosztás, vagyis az éjszakai munkavégzés kényszere. Ez megzavarja az ember cirkadián (az éjszakát és nappalt megkülönböztető) ritmusát, ami újabb stresszorként hat, kimerültséghez, súlyos esetekben pszichotikus tünetekhez is vezethet. Emellett károsan érinti az alkalmazottak magánéletét (család, párkapcsolat). Egy vizsgálatban kimutatták, hogy a brit kórházi ápolók munkájukkal való elégedettségét legjobban az határozta meg, hogy kellett-e éjszakai műszakot vállalniuk. Akinek kellett, az sokkal kevésbé elégedett a munkájával.
A kötelező rossz?
A foglalkozás-egészségügy szakembereinek munkájuk során két csoporttal kell megküzdeniük azért, hogy a munkavégzés egészségi ártalmait eredményesen tudják csökkenteni: a munkaadókkal és a munkavállalókkal.
„Sajnos nagyon nagy baj, hogy sokan kötelező rossznak tekintik a munkaegészségügyi vizsgálatokat. A foglalkozás-egészségügy magyarországi problémái nem kis részben abból fakadnak, hogy a területet 1995-ben teljesen privatizálták, és nem határoztak meg hatósági árat, amennyit a magánszolgáltatók kérhetnek az alkalmazottak vizsgálatáért – mondja Tibold Antal. – Emiatt a cégek egymás alá ígérnek az árban, előfordul, hogy a szolgáltatás díja ma alacsonyabb, mint húsz éve. Ez persze egyáltalán nincs jó hatással a szolgáltatás, vagyis a foglalkozás-egészségügyi ellátás színvonalára.”
A törvény szerint a munkavállalók feladata a vizsgálatok finanszírozása, ami miatt ők sem érzik fontosnak, jótéteménynek az üzemorvosi felméréseket. Nekik csak az a fontos, hogy rajta legyen a pecsét a papíron, és olcsón megússzák. Az, hogy valójában mit vizsgáltak az alkalmazotton, másodlagos sok munkáltató számára. Az orvosok szempontjából sem ideális a rendszer, hiszen az árverseny miatt igényes munkát egy adott árszint alatt már nem lehet végezni. A szakma ezeket a problémákat évtizedek óta hangsúlyozza az összes rendelkezésre álló fórumon – eddig kevés eredménnyel.
Mindez azért rendkívül sajnálatos – hangsúlyozza Tibold Antal –, mert a foglalkozás-egészségügynek van egy hallatlan előnye a háziorvosi, illetve a szakellátásokkal szemben. Az, hogy az üzemorvosok általában tünetmentesen, azaz egészségesen vagy a betegség korai fázisában találkoznak a munkavállalókkal. Az ember hajlamos csak akkor orvoshoz menni, ha már beteg. Ez az oka a szűrővizsgálatok rendkívül alacsony népszerűségének is. Viszont az évente ismétlődő, kötelező foglalkozás-egészségügyi vizsgálatok mondhatni „házhoz jönnek”, nehezebb őket megúszni.
„Az lenne a foglalkozás-egészségügyi szolgálatok hatalmas előnye, hogy az egészségmegőrzést és az egészségfejlesztést szolgáló beavatkozásokat akkor lehetne a segítségükkel megtenni, amikor még időben vagyunk. Amikor még nem a betegség után kell futnunk, hanem meg tudjuk előzni a nagyobb problémát” – magyarázza Tibold Antal.
Az üzemorvosok sokszor komoly dilemmával szembesülnek a napi munkájuk során. Az ő döntésüktől is függ gyakran, hogy egy munkavállaló megtarthatja-e az állását. Ha munkára alkalmatlannak minősítik, azzal talán megóvják az elfogadhatatlan mértékű egészségkárosodás veszélyétől (illetve nagy felelősséggel járó munkakörök esetén a körülötte lévők egészségét is védik ezzel), de egyúttal munkanélkülivé is tehetik.
Ez a veszély az oka annak, hogy sok alkalmazott mindent megtesz, hogy eltitkolja meglévő betegségeit a foglalkozás-egészségügyi vizsgálatokon. A központvezető saját praxisából hoz példát arra, amikor valós veszélyhelyzetet teremtett az, hogy az alkalmazott nem volt őszinte a munkaalkalmassági vizsgálaton. Egy epilepsziás betegről van szó, akit három műszakos munkakörbe vettek fel. Alapvető követelmény, hogy epilepsziások nem dolgozhatnak éjszaka, hiszen a kialvatlanság nagyban megnöveli az epilepsziás roham veszélyét. Az illető nem szólt epilepsziájáról a vizsgálaton, így felvették. Nem sokkal később, éjszaka az üzem parkolójában lett rosszul és epilepsziás rohama lett. Nagy szerencséje volt, hogy a roham ott és akkor érte, ahol mások is látták. Ha egyedül lett volna, az az életét is veszélyeztethette volna.
Tibold Antal szerint gyakran nehéz a döntés, de az üzemorvosok mindent felülíró kötelessége, hogy ne engedjék, hogy a munkavállaló olyan munkát végezzen, amely egyértelműen és elfogadhatatlan mértékben veszélyezteti az egészségét.•