Mesterséges megtermékenyítés sikerességét befolyásoló tápoldatmarkerek vizsgálata
A laboratóriumi diagnosztika módszereinek érzékenységében észlelt több nagyságrendbeli javulás felvetette egy, a fejlődő embrió anyagcseréjének közvetlen környezetét biztosító tápoldat vizsgálatának szükségességét olyan markerek irányában, melyek az embrió viabilitását, implantációs képességét és genetikai intaktságát mutathatják. E módszerek segítségével lehetővé válik az embrió minőségének vizsgálata anélkül, hogy magát az embriót bármilyen vizsgálatnak, és ezáltal károsodásnak tennénk ki.
A Pécsi Tudományegyetem és konzorciumi partnere, a Kaposvári Egyetem célja olyan immunológiai biomarkerek azonosítása, amelyek az egészséges embriót jellemzik. További célkitűzés a megtermékenyítést, beágyazódást és az embrionális fejlődést kísérő fehérjék és peptidek leírása, azok utólagos és mennyiségi változásainak megismerése. A projekt során olyan fehérjéket és biomolekulákat is szeretnének kimutatni, amelyek alapvetően befolyásolják a megtermékenyített petesejt beágyazódását és az egészséges, méhen belüli embrionális fejlődés elindulását.
A holland Twentei Egyetem Nanotechnológiai Intézetével megvalósuló együttműködés keretében remény van arra, hogy „Lab-on-Chip” módszerek alkalmazásával a klinikai diagnosztikában is használható „Point-of-Care” módszert sikerül kidolgozni.
A projekt 2012. október 1. és 2014. szeptember 30. között valósul meg.•