Együttműködés a szakember-utánpótlás érdekében
Milyen célból jött létre a kapcsolatfelvétel az ÉMÁSZ és a Miskolci Szakképzési Centrum között?
– A mi célunk a villanyszerelő tevékenységhez munkaerő-utánpótlás nevelése, megfelelő minőségű és kellő számú, jól képzett munkaerő biztosítása, illetve a szakképzési centrumban folyó középfokú oktatási tevékenység, továbbá a felnőttoktatási és felnőttképzési tevékenység feltételeinek támogatása. A mostani megállapodás kiválóan illeszkedik a kormány által elfogadott Szakképzés 4.0 Középtávú Szakmapolitikai Stratégiához is. Az ELMŰ-ÉMÁSZ Társaságcsoport alaptevékenységének ellátásához több száz villanyszerelő és erősáramú technikus végzettségű munkavállalót alkalmaz folyamatosan, különböző munkakörökben. Az e munkakörökre jellemző életkori tendenciák, a munkavállalók egészségügyi alkalmassági állapota, valamint a munkaerőpiaci jelenségek, ideértve az egyre kevesebb számú megfelelő utánpótlást jelentő tanulót és a fluktuációt is, együttesen tették szükségessé, hogy a Társaságcsoport konkrét lépéseket tegyen a fizikai állomány pótlása érdekében.
Újabb jelentős lépést tettünk a szakképzés megújításáért és a szakember-utánpótlás biztosításáért a miskolci – Patak utca 7–9. szám alatti – új tanműhely átadásával. Hat-nyolc hónapos előkészület után két tantermet alakítottunk ki, a 16 tanuló korszerű körülmények között sajátíthatja el a villanyszerelés fortélyait. A beruházás közel 100 millió forintba került. Szeretnénk megduplázni a a tanulói létszámot.
Milyen intézkedéseket tesz a Társaságcsoport a diákok megnyerése érdekében?
– Drasztikusan csökkent az elmúlt négy évben a villanyszerelő tanulók létszáma az ÉMÁSZ területén, mivel a tanműhelyek vonzáskörzetében egyre kevesebb a pályaválasztás előtt álló gyerek. Az eddigi rendszerben a szerencsi és a salgótarjáni tanműhelyekben képzett villanyszerelőket sokszor nem tudtuk alkalmazni. A képzett utánpótlás eléréséhez hosszú távú koncepció szükséges. Ebbe jól illeszkedik a Miskolci Szakképzési Centrummal való együttműködés és a miskolci új tanműhely átadása, amelynek révén az ÉMÁSZ területén a korábbi szerencsi és salgótarjáni helyszínek helyett egy átmeneti esztendőt követően teljesen Miskolcra kerül a szakképzés. Szeptember végén a Mi a pálya? című műszaki pályaválasztó fesztiválra vártuk az általános és középiskolásokat. Az október elején megtartott Tech-csajok rendezvény pedig a középiskolás lányokat célozta meg.
A mostani intézkedéseiknek hosszabb távon mi lehet a hozama?
– Reméljük, hogy intézkedéseinknek köszönhetően biztosítjuk a munkaerő-utánpótlást. Ennek eredményeképpen növelhető és a nyugdíjazási hullámhoz illeszthető a tanulói létszám. Nagyobb lehetőség nyílik a legjobb tanulók kiválasztására és az ÉMÁSZ-nál történő alkalmazásra. Csökkennek a fenntartási költségek, és az ÉMÁSZ területén is bevezetjük a budapesti tanműhely tanulói számára kifejlesztett felvételi eljárást, áramszolgáltatói alapképzést és az erre épülő ösztöndíjrendszert.•