Az alapkutatástól a piacig
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) „Alapkutatástól a piacig” 2022. évi Innovációs Díjának nyertese a TargetEx Kft., fehérjeexpressziós és fehérjetisztítási platformjának fejlesztéséért. A díjat Kiss Ádám, a Hivatal elnöke adta át a cég ügyvezetőjének és egyben kutatási igazgatójának, dr. Lőrincz Zsoltnak a Parlamentben, a március 24-i ünnepélyes díjkiosztó rendezvényen. A díjátadás felemelő pillanatait követően dr. Lőrincz Zsolt köszönetet mondott mentorainak, akik több mint húsz évvel ezelőtt meglátták az alkalmazott kutatásban rejlő lehetőségeket, és ezzel irányt mutattak a vállalkozás létrehozásához.
A fehérjék az élő szervezetek központi elemei és esszenciális alkotórészei. A sejtek, szövetek strukturális és funkcionális feladatainak jelentős részét fehérjék látják el, csakúgy, mint a környezetünkben élő mikroorganizmusok és vírusok esetében. Ezért a betegségek megelőzésében (védőoltások), diagnózisában (tesztek enzimatikus, antigén- és ellenanyag-alkotórészei), kutatásában és gyógyításában (mint terápiás molekuláris támadáspontok, illetve fehérjealapú, úgynevezett „biologikum” típusú, hatóanyagok) is alapvető szerepet játszanak.
A kifejlesztett technológiai platform alkalmas arra, hogy a fehérje aminosav-szekvenciájából kiindulva bármely fehérjét rekombináns formában, célszerűen megválasztott gazdasejtekben (baktérium-, élesztő-, rovar- vagy emlős sejt) elő lehessen állítani és tisztítani. Számos esetben előnyösebb tulajdonságokkal rendelkező fehérjékre van szükség, amit fehérjeszerkesztéssel („protein engineering”) lehet megoldani. A reakciósebesség növelése, a hőstabilitás fokozása, a sótűrés módosítása, a környezeti hatásoknak jobban ellenálló fehérjék kifejlesztése jelentős innovációt igényel.
A társaság 2018 óta ISO 9001 minőségbiztosítási szabvány szerint gyárt fehérjéket, amelyek in vitro diagnosztikai célra felhasználható termékek alkotórészei. A TargetEx Kft. fehérjeexpressziós és fehérjetisztítási platformja a tudományos kutatás-fejlesztés szolgálatában is áll, hiszen gyógyszerkutatási és strukturális biológiai vizsgálatokhoz is készítenek fehérjéket, sejtvonalakat. Ennek a megközelítésnek a sikerességét jól mutatja az a közel húsz, nemzetközi lapokban megjelent publikáció, amelyet a cég munkatársai szerzőként vagy társszerzőként eddig jegyeznek, és amelyek sokszor egyetemi, akadémiai együttműködések eredményei. Jelenleg a bioinformatika és a gépi tanulás alapú módszereknek a biotechnológia területén való felhasználási lehetőségein dolgoznak.
A TargetEx Kft. folyamatos és sikeres hazai és nemzetközi pályázati tevékenységet folytat, amely jelentősen segíti a cégen belüli kutatás-fejlesztést. A támogatások jelentős része közvetlenül hozzájárult a díjnyertes platform kifejlesztéséhez: az NKFIH által kiírt programok nélkül a fenti innovációk nem jöhettek volna létre.
A TargetEx Kft. 100 százalékban magyar tulajdonú vállalkozás, ugyanakkor termékei, szolgáltatásai jelentős részét külföldi piacokon értékesíti. A cég jelenleg húszfős fiatal, dinamikus csapata joggal bízik abban, hogy egyre jelentősebb szereplője lesz a magyar és a nemzetközi biotechnológiai, élettudományi, orvostudományi, valamint gyógyszertudományi piaci szegmenseknek.•