A mélység tudománya – a tudomány mélysége
Mostanában elég kevés földtudományi célú fejlesztésről hallunk, mintha ez nem lenne elég „divatos” témakör.
– Ez elég nagy baj. Meggyőződésünk szerint az emberiségnek a következő évtizedekben mindenképp intenzifikálnia kell a szilárd földkéreg használatát. A nyersanyagok egyre nehezebb elérhetőségével, a földkéreg biztonsági, környezetvédelmi jelentőségével az emberek többsége tisztában van. Igen kevesen gondolnak azonban arra, hogy az erdő- és mezőgazdasági célú földhasználat csakis akkor marad fenntartható, ha a városok, az ipartelepek, a közlekedési hálózatok egyre fokozódó helyigényét újszerű megoldásokkal sikerül kielégíteni. Ennek egyik kézenfekvő közegét a talpunk alatt található talaj- és kőzetrétegek jelentik. Gazdaságosan és biztonságosan csak akkor terjeszkedhetünk a mélység felé, ha a földtudományok legújabb eredményeit beépítjük a kutatási és kivitelezési gyakorlatba. Egyre kevésbé tartható, hogy ne ismerjük és értsük a föld alatt zajló folyamatokat, hogy „hasra ütve” vegyünk fel paramétereket. Ezzel el is érkeztünk a kőzetekben uralkodó feszültségekhez: ha például ezeket a hagyományos számítási módszerekkel próbáljuk figyelembe venni, a valósághoz képest akár több száz százalékos lehet a hibázás. Mérni kell tehát; minél többet és egyre pontosabb, fejlettebb módszerekkel. A most lezáruló fejlesztésünk is épp ezt célozta.
A fejlesztés miértjére már választ kaptunk. Tekintsük át azt is, mit kellett kifejleszteni a projekt keretében.
– A Kőmérő Kft. rendelkezik két olyan, világszerte is korszerűnek számító kőzetfeszültség-mérési technikával, amelyekkel a feszültségkomponensek irányát és nagyságát is meg lehet mérni. E módszereket rendkívül hatékonyan és eredményesen tudjuk alkalmazni. Az egyetlen problémát a korlátozott, legfeljebb 60 méteres hatótávolság jelentette. Ezért határoztuk el a Doorstopper-cellás eljárás továbbfejlesztését, legalább 300 méter hatótávolságig. A fejlesztés keretében – a Markovin Kft. bevonásával – szinte újra kellett építeni a fúrólyuk talpára telepítendő, szuverén működésű mérő-adatgyűjtő egységet, illetve alkalmassá kellett azt tenni a megnövekedő manipulációs idők és a nagyobb víznyomás elviselésére is. A hatótávolság növelésének kulcsa azonban nem ez, hanem a korábbi, rudazatos megoldást kiváltó, újszerű, köteles cellatelepítő eszköz prototípusának kifejlesztése volt. Mivel a mérőcellát a lyuktalpra megfelelő, állandó orientációban kell ragasztani, így a rudazat elhagyásához számos műszaki kérdést kellett megoldani. Az installáló eszközt a fúrószerszám belsejében, pontosan a kívánt mélységben kell rögzíteni, ott egy forgató mechanizmusnak kell működésbe lépnie, végül pedig egy előtoló rendszer juttatja el a mérőcellát és az adatgyűjtőt a lyuktalpra. Ezt a folyamatot a helyszűke teszi igazán bonyolulttá. Az ilyen mérésekre alkalmazott magcső belső átmérője mindössze 55 milliméter, a felsorolt funkciókat ebbe kellett „belezsúfolni”. A másik probléma maga az acél fúrórudazat jelenléte, hiszen így az orientáláshoz általában használt mágneses elv helyett alternatív módszert kellett kifejleszteni. A projekt keretében beszereztünk egy 600 méter mélységig használható korszerű, multifunkciós lyukkamerarendszert is. Ennek az önmagában is igen hasznos eszköznek a jelkábelét használtuk fel az installáló eszköz megfelelő, üzembiztos vezérléséhez. Természetesen az új mérőrendszer kialakítása több szoftverfejlesztési lépést is igényelt.
Mindez valóban meglehetősen összetett feladat. Minden rendben ment a fejlesztés során, vagy voltak fennakadások, problémák is?
– Komoly kutatás-fejlesztési gyakorlatunk ellenére elég ritkán fordul elő, hogy minden fejlesztési lépés pontosan az eredeti tervek szerint valósul meg. A felsorolt rendszerelemek többségénél minden rendben volt ugyan, de az installáló eszköz prototípusának kifejlesztése kapcsán nehézségek léptek fel. Az eredeti tervek szerint ennek az eszköznek az alkalmazott fúrószerszámoktól, illetve magcsőtől függetlenül kellett volna működnie, hogy a méréseket bármilyen, standard fúrószerszámzattal el lehessen végezni. Menet közben vált nyilvánvalóvá, hogy az említett, kedvezőtlen geometriai körülmények mellett ez nem valósítható meg. A problémát az alkalmazandó fúrószerszámzatok gépészeti átalakításával, a pozicionálást és az előtolást biztosító elemek fix beépítésével oldottuk meg. Ez a változtatás szükségessé tette a Támogatási szerződés féléves meghosszabbítását is. Ezúton is köszönjük az irányító hatóságnak, hogy ehhez hozzájárult.
Elkészült az új rendszer. Ezzel lezárulnak a kőzetfeszültség-mérések területén tervezett fejlesztéseik?
– Biztosan nem. A Kőmérő Kft.-nél alapelv, hogy nem ülünk a babérjainkon, folyamatosan figyeljük a piaci igényeket és tervezzük a továbblépés lehetőségeit. Ez nemcsak a feszültségmérésekre, hanem minden szolgáltatási területünkre igaz. A most lezárt fejlesztéssel megteremtettük ugyan a lehetőséget arra, hogy a korábbinál nagyobb mélységben és pontosabban tudjunk overcoring méréseket végezni. A végső célunk azonban az, hogy a teljes feszültségtenzort akár több ezer méteres mélységben is meg tudjuk határozni, mégpedig gazdaságosan. Erre nagy szükség lenne például a nem-konvencionális szénhidrogének kutatási programjaiban, a radioaktívhulladék-elhelyezés kapcsán vagy egyes speciális geotermikus alkalmazásoknál. E cél eléréséhez – az ismertetett fejlesztéssel párhuzamosan – egy teljesen új, fúrómagbázisú módszer kidolgozásához is hozzákezdtünk. Ez azt jelenti, hogy nem magában a fúrólyukban mérünk, hanem a felszínre kerülő magminták speciális, világszínvonalú technológiákat is alkalmazó laboratóriumi vizsgálatsorozatával kapjuk meg a kívánt eredményt. A kidolgozandó módszer világviszonylatban is újszerűnek tekinthető.
Ezt a projektet idén májusban kezdtük a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával és a Technoorg-Linda Kft.-vel szorosan együttműködve. A projekt eredményeit reményeink szerint két év múlva az Innotéka magazinban ismertethetjük…•