A felhasználók szolgálatában – hisznek az innovációban, és tesznek is érte
A cég 12 fős gépészmérnöki csapatának átlagéletkora 30 év alatt van. Egyik erősségük, hogy igazodnak felgyorsult világunk igényeihez és kihívásaihoz, amit a legjobban a fiatal, nyitott kollégák tudnak. A több évtizedes szakmai tapasztalattal bíró kollégák pedig mély és pótolhatatlan tudással rendelkeznek az ipar minden területéről.
A negyedik alkalommal megrendezett Magyar Ipari Célgép Nagydíjra idén azzal a céllal adták be három kategóriában a pályamunkáikat, hogy azok valamelyikével díjat is nyerjenek. A berendezések, gépek mindegyike rendelkezik egy-egy olyan frappáns és innovatív megoldással, amely tükrözi a mérnökeik és vállalatuk szellemiségét is. Mindhárom pályamű díjazott lett.
Első díjat nyert az „Anyagmozgatás, anyagtárolás gépei” kategóriában a végátvételi munkahely robotos logisztikai kiegészítése projekt.
Az alkatrész kialakítása, kezelésének módja, valamint a kiegészítő raktári logisztikát segítő ládamozgató rendszer olyan megoldásokat tartalmaz, mely tovább egyszerűsíti a kezelőszemélyzet munkáját, illetve csökkenti a beruházás járulékos költségeit, amit például a gyártóterület padlójának betonmunkái jelentenek.
Második díjat érdemelt ki a „Gyártógépek, rész- vagy készterméket előállító gépek” kategóriában a töltőcsatlakozó fröccsöntő cella automatizálási projekt.
A tervezéskor a mérnököknek a megvalósítási hely szűkössége és a termékvariációk közötti minimális különbség okozta a legnagyobb fejtörést, továbbá az alkatrész megfogási pontjainak nagyon kicsi mérete. Ennél a feladatnál is alkalmazták azt a gyakorlatot, hogy megvalósíthatósági tanulmányként egy első modellt terveztek és építettek, majd annak tapasztalatait ültették át a végleges konstrukcióba. A feladat sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy ennek a munkájának kapcsán a tervező Holik László is elnyerte a Nagydíjon az Év Célgéptervezője különdíjat.
Harmadik díjas lett a „Teljes gyártósorok, üzemi és kisüzemi technológiák” kategóriában a továbbfejlesztett automata töltőkábel szerelősor.
A feladat megvalósításának nehézségét az jelentette, hogy a munkadarab nem egy szilárd és statikus tárgy, és a vezeték hajlékonyságából fakadóan meglehetősen nehezen kezelhető. Kereskedelmi forgalomban nem állnak rendelkezésre olyan eszközök, amelyekkel ezt meg lehet valósítani, így minden technológiai folyamathoz ki kellett fejleszteni a szükséges elemeket.
A Célgép Nagydíjon elért sikerhez nem csupán a tervezők, hanem a teljes csapat, minden terület proaktív és felelősségteljes munkájára is szükség volt. Vallják: „Sokszor a lehető legegyszerűbb és leginkább megbízható megoldás megtalálása a legnehezebb feladat, de bátran nézünk a kihívások elé, és nem sajnáljuk az ötletelés fázisára szánt időt a cél érdekében.”•
Címlapkép: Revo-Tec