Egy tanúsított és akkreditált labor – teljes körű minőségbiztosítás és ellenőrzés az építés során

Közel négy éve költözött Nagytarcsára a központi laboratórium és egy éve Nyíregyházán is felállt egy teljesen új telephelyen, modern környezetbe az építőipari vállalatoktól, gyártóktól és forgalmazóktól egyaránt független laboratórium. A rendszerváltás utáni években alakult cég sikerei alapvetően a hitelesség és a sokoldalúság kérdésére vezethetők vissza. Morvay Zoltán már a kezdetek kezdetén hangsúlyt fektetett a szükséges jogosítványok megszerzésére, emellett pedig olyan szakemberekkel vette körül magát, akik az övétől eltérő területeken rendelkeztek kiemelkedő tudással. Véleménye szerint egy jó vezetőnek nem kell mindenhez értenie, a tehetség elsősorban ugyanis abban mutatkozik meg, miképp tudja kompromisszumok megkötésével összehangolni a munkát.
A laboratórium valóban széles spektrumot fed le az út-, vasút-, híd-, vízmű-, közmű- és mélyépítési anyagvizsgálatok területén. Akkreditált tevékenységeik kiterjednek a többi között az útpályaszerkezetek teherbíró képességének meghatározása mellett a talajmechanikai vizsgálatokon, az aszfaltburkolatok elemzésén, a friss és megszilárdult beton vizsgálatán át egészen az acélcsövek, -lemezek és nyomástartó edények hegesztett kötéseinek roncsolásmentes vizsgálatáig.

A Mélyépítő Labor a 2000-es évek elejétől vesz részt az autópálya-építésekben, néhány évvel később pedig – a korábbi partnereiknek köszönhetően – már az országhatáron túl is kaptak megbízásokat, elsősorban Szerbiában, Romániában és Ukrajnában. A következő ugrást a 2010 utáni időszak jelentette, amikor autópályákhoz és vasútépítéshez köthető feladatok mellett községek és kisebb városok közműfejlesztéseiben működtek közre.

Morvay Zoltán a tudatos és a hosszú távú építkezés híve, ennek jegyében a cég mára Budapest és Nagytarcsa mellett Nyíregyházán és Szegeden is működtet vizsgálólaboratóriumokat. Ezzel párhuzamosan a profit jelentős részét az infrastruktúra- és eszközfejlesztésekre fordították. „Mindig szerettem úttörő lenni a szakmában, ezért a legújabb technológiák meghonosításában is élen járunk” – jegyezte meg az ügyvezető, hozzátéve, van olyan eszközük – Carestream HPX PRO digitális CR berendezés –, amely nemhogy Magyarországon nem fordult elő korábban, de Európában is ők voltak a harmadikak a használatában.
A cég jelenleg az Ipar 4.0-s megoldások bevezetésén dolgozik; a hálózatba kapcsolt eszközök ugyanis jóval kevesebb dokumentációt igényelnek, így a munkatársaknak lényegesen több idejük marad az anyagvizsgálatok elvégzésére. Morvay Zoltán ezzel kapcsolatban arra is felhívta a figyelmet, hogy szükség van a munkaidő racionalizálására, mert vannak olyan megbízásaik, amelyeknél 0–24 órában, folyamatosan kell kezelniük a mintákat, akár heteken keresztül.•
Címlapkép: Mélyépítő Labor Kft.