2020. szeptember 9.

Szerző:
Paulik Katalin

Új típusú cézium-sugárforrásokat fejlesztenek

Az ország legnagyobb radioaktív készítményeket gyártó vállalata egy innovatív projekt keretében lejárt szolgálati idejű, környezeti szempontból veszélyes cézium-137 (Cs-137) hulladék újrafelhasználását kívánja megvalósítani. Horváth János, az Izotóp Intézet Kft. logisztikai és műszaki igazgatója röviden így foglalta össze a projekt lényegét: egy régi sugárforrás környezetbarátabb formába történő átalakítása, melyből a nemzetközi piacon értékesíthető kereskedelmi termék lesz ahelyett, hogy veszélyes formában eltemetnénk.


Miben új és mennyiben veszélytelenebb az a technológia, amelyet a porlódása miatt környezetre ártalmas cézium-137 (Cs-137) hulladék újrafelhasználásához fejlesztenek az intézetben?

– A 2017 őszén kezdődött projekt célja az intézet területén tárolt, több mint harmincéves, korábban tudományos kísérleti céllal használt, mára azonban lejárt szolgálati idejű cézium-137 (Cs-137) források – amelyekben a sugárzó anyag vízben oldható cézium-klorid formájában van jelen – újrahasznosítása. Ez, ha a sugárforrások megsérülnének, veszélyes le­het a környezetre. Ezért a projekt során a régi forrásokból kinyert cézium-kloridot (CsCl) szervetlen mátrixhoz keverjük, majd kiégetjük, és ezt követően a kerámiához kötött, vízben nem old­ható cézium-137-ből (Cs-137) gyárta­nánk az új, kereskedelmi forgalomban értéke­sít­hető sugárforrásokat. A kész ter­mé­keket a méréstechnikában lehet majd használni.

A három részből álló forrófülkesor a szerelési fázisban.
Egy új gyártórészleg valósul meg az intézet területén?

– Igen. Az Izotóp Intézet Kft. a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett pályázatra je­lentkezett, és nyert támogatást erre a kutatás-fejlesztési projektre, mely so­rán létrehozzuk az új sugárforrás prototípusát, valamint a művelet végrehajtására alkalmas berendezést. Gyakor­la­tilag megépítünk egy három részből álló forrófülkesort. A projekt része még a technológia során esetleg keletkező ve­szélyes anyagok ártalmatlaní­tá­sára szolgáló szűrőrendszer kifejlesztése és meg­építése is. Egy eddig nem haszno­sított föld alatti helyiségben helyeztük el a teljes egészében saját tervezésű és ki­vitelezésű fülkesort, előkészítő labo­ra­tó­riumot, gázmintaelemző rendszert, kiépítettük az energiaellátást, valamint befejeztük a gyártótér légtech­ni­kai ki­alakítását a szükséges mo­ni­to­ring­rend­szerrel. A veszprémi Pan­non Egyetemtől kaptunk szakmai segítséget az aktív és az inaktív kísérletek elvég­zéséhez. Az viszont csak az első aktív forrás kinyitása után derül majd ki, hogy mennyire sikeres az elképzelésünk. Ez akkor történhet meg, amikor már rendelkezünk a megfelelő gyártási engedélyekkel.

A saját tervezésű és kivitelezésű fülkesor tesztelése.
A fülkesor elkészült, az engedélyeztetés folyik. Min dolgoznak jelenleg?

– Befejezéséhez közeledik a légtechnikai rendszer beüzemelése, mivel az előírások szerint nyitott sugárforrások esetében –150 pascal depressziót kell biztosítani a gyártótérben. A szűrő-, el­nyeletőrendszer kidolgozása zajlik, amit a Pannon Egyetemhez kapcsolódó külső céggel végzünk. Az abszorber alaptípu­sát már legyártották, a berendezésben a beszívott levegő egy vízpermettel érint­kezik, amiből egy ioncserélő oszlopon keresztül áramoltatva ki lehet vonni az esetlegesen keletkező céziumgőzöket. Számításaink szerint a technológia során nem keletkeznek céziumgőzök, mégis a lehető legrosszabb forgatókönyvet kell alapul vennünk ahhoz, hogy a legnagyobb biztonságot elérjük. Várhatóan egy-két hónapon belül az általunk kidolgozott technológia szerint legyártjuk az első sugárforrásokat.•


 
Archívum
 2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021  2022  2023  2024  2025  2026
Címkék

Innotéka