Terahertzes impulzusokkal működtetett miniatűr elektrongyorsító
Mi az alapkoncepciója a hullámvezető-alapú dielektrikumos elektrongyorsítónak? Mi az előnye a terahertzes impulzusok használatának?
– A mikrohullámú gyorsítók inkább, a látható/közeli infravörös tartományon működők talán kevésbé ismertek. E két tartomány közt helyezkedik el a távoli infravörös (terahertzes = THz-es) sáv. Jelenleg egy, a THz-es tartományon működő gyorsító megvalósítása folyik, mely a mikrohullámúnál jóval kompaktabb felépítésű és költséghatékonyabb üzemeltetésű megoldást tesz lehetővé. A THz-es tartomány tipikus hullámhossza mintegy ezerszer hosszabb a láthatóénál. Ez pedig hatalmas előny a látható/közeli infravörös tartományon működő gyorsítókhoz képest. A hosszabb hullámhossznak köszönhetően lényegesen nagyobb töltésmennyiség gyorsítása lehetséges, és egyúttal biztosítható, hogy az elektroncsomag valamennyi elektronja folyamatosan gyorsító elektromos teret érzékeljen, amíg kölcsönhatásban van az impulzussal. Másrészről pedig az utóbbi időszakban nagy horderejű előrelépéseink voltak a THz-es impulzusok energiájának (elektromos terének) felskálázásában, lehetővé téve a részecskegyorsításra történő alkalmazást. Az 1.a ábra mutatja az általunk fejlesztés alatt álló THz-es impulzusokkal hajtott hullámvezető-alapú dielektrikumos elektrongyorsító (DLA) sematikus rajzát. A fém hullámvezető segítségével a kürtőkön keresztül történik a THz-es impulzusok eszközbe való becsatolása. A hullámvezető szerepe kettős: előnyösen megnöveli a gyorsításért felelős elektromos teret, és növeli a becsatolt THz-es impulzus ciklusszámát, mire az a dielektrikum-oszlopokhoz ér. A nagyobb elektromos csúcs térerősség és a megnövekedett ciklusszám következtében kiterjesztett kölcsönhatási hossz egyaránt növeli a gyorsítás mértékét.
Mi a gyorsítás mechanizmusa?
– A két oldalról érkező, THz-es tartományba eső gyorsító lézerimpulzusok eredő elektromos tere gyorsítja a vákuumcsatornába érkező elektronokat. Az Energiatudományi Kutatóközpont mikrotechnológiai laborjában fotolitográfiai és mély reaktív ionmarási eljárással készítették el az 1.b ábra szerinti oszlopos DLA chipstruktúrát. A hullámvezető, valamint a félszigetelő szilíciumból készített oszlopok és az azok közötti hézagok megfelelő méretezésével, illetőleg az elektroncsomag és a THz-es impulzusok precíz szinkronizálásával biztosítjuk, hogy a struktúrához érkező elektronok mindig gyorsító elektromos teret érzékeljenek. Ennek megfelelően az elektronok energiája folyamatosan nő az elektronok eszközben való terjedése során.
Milyen terahertzes impulzusforrás a legoptimálisabb mindehhez?
– Kifejezetten többciklusú impulzusokra van szükség, melyek nemlineáris optikai úton történő előállítására standardizált eszköz a periodikusan polarizált lítium-niobát struktúra, melyet a kristály növesztése során, vagy a növesztés utáni utólagos polarizálással alakítanak ki. Mindkét megoldás meglehetősen körülményes, mi több, az így kialakított doménszerkezet korántsem mondható tökéletesnek. Részecskegyorsításra való alkalmazásunkhoz a kifejezetten alacsonyabb frekvenciájú terahertzes impulzusok az előnyösek, ami azt jelenti, hogy a struktúra periódusa a néhány száz mikrométeres mérettartományba esik. Ennek köszönhetően alternatív utat tudtunk választani: kereskedelmi forgalomban beszerzett lítium-niobát-szeletek váltott orientációjú összeillesztésével (2. ábra) valósítottuk meg forrásunkat.
A periódusok (szeletpárok) számának növelésével a pumpaimpulzus Fresnel-reflexiós veszteségei oly mértékben megnőhetnek, hogy az a THz-keltési hatásfokot drámaian lerontja. A reflexiós veszteségeket antireflexiós bevonat alkalmazásával minimalizáltuk a Wigner Fizikai Kutatóintézettel együttműködve. A hatásfok további maximalizálása érdekében a közeljövőben áttérünk az egy impulzus helyett az impulzussorozattal történő optikai pumpálásra.
Ha jól tudom, a végeredmény egy kis méretű, kompakt és költséghatékony berendezés relativisztikus elektronok előállítása céljából. Mire használhatók majd ezek az elektronok?
– Így igaz. Célunk, hogy továbbfejlesztve a kis energiájú THz-es impulzussal hajtott hullámvezető-alapú dielektrikumos gyorsítót, olyan eszközt állítsunk elő, mellyel különböző frekvenciájú THz-es impulzusok esetén a hozzájuk optimalizált és legyártott dielektrikum-struktúrákat alkalmazva különböző kezdeti energiájú és töltésű elektroncsomagok utógyorsítása is véghezvihető kompakt és költséghatékony módon. A dielektrikum-struktúra mikromegmunkálását az Energiatudományi Kutatóközpont mikrotechnológiai laborjában végeztük és végezzük a jövőben, az elektronok detektálására szolgáló detektorrendszer megépítésére pedig az Atommagkutató Intézetben kerül sor. Számos terület létezik, ahol az így előállított elektronok felhasználhatók. Idetartoznak például az elektrondiffrakciós, az elektronemissziós és a részecskemanipulációs kísérletek, továbbá egyéb képalkotó és szkennelő eljárások. Az ilyen elektroncsomók segítségével szilárd anyagok, molekulák, valamint biológiai rendszerek szerkezete is vizsgálható. Végül, de nem utolsósorban, az ultrarövid elektroncsomók alkalmazása lehetővé teszi röntgendiffrakciós vizsgálatok és kísérletek elvégzését is.•