Teljes kép vagy részletek?
Az ELTE Diagnosztika és Terápia Kiválósági Program keretében működő Alfa Generáció Labor legújabb kutatása arra kereste a választ, hogy az úgynevezett globális fókusz, azaz egy teljes kép gyors felmérése mennyire működik azoknál a gyerekeknél, akik sokat mobiloznak.
Az eredmény alapján elmondható, hogy az érintett gyerekek elsősorban a részletekre koncentrálnak, és csak utána figyelik meg a teljes képet. Ez a gondolkodásmód pedig jelentősen lassítja a döntési folyamatot, vagyis megnöveli a reakcióidejüket. Ez a hatás gyerekeknél különösen markáns lehet, mert ebben az időszakban az agy még könnyen alakítható, és a folyamatos eszközhasználat akár hosszú távú hatásokat is magával vonhat. Lehetséges, hogy a jövőben ezek a gyerekek másfajta tanítási módszert, illetve tananyagot igényelnek majd.
Az eddigi kutatások szerint azok az emberek, akik inkább a részletekre fókuszálnak, jobbak az analitikus gondolkodásban, azonban kevésbé kreatívak, és szociális téren is lehetnek hiányosságaik. Ez pedig a későbbiekben befolyásolhatja a pályaválasztásukat is, így hosszú távon a digitális eszközök közvetve jelentősen megváltoztathatják a világunkat.•