Nukleáriskörnyezet-ellenőrzés – környezeti monitoringinnováció a nukleáris biztonságért

Projekt címe: Mintavevő eszközök és analitikai módszerek fejlesztése nukleáris monitoringtevékenységhez
Projekt időtartama: 2022. március 8. – 2025. május 31.
A projekt a Magyar Kormány és az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg.
Az Eu-s támogatás összege: 259,18 millió forint
Mivel teszi biztonságosabbá az Isotoptech Zrt. a nukleáris energiatermelést?
– Azzal járulunk hozzá ezeknek a létesítményeknek a kontrollált, biztonságos üzemeltetéséhez, és ezáltal a társadalmi elfogadottság növeléséhez, hogy rendkívül érzékeny és megbízható analitikai eljárásokat, mintavételi és mérőberendezéseket fejlesztünk, melyekkel biztosítható a környezeti állapot folyamatos ellenőrzése. Fejlesztéseink eredményeként már a nyomnyi kibocsátások is nagy biztonsággal mintázhatók. Jól felszerelt radiokémiai laboratóriumunkban pedig a legmodernebb műszerekkel nagy pontosságú méréseket tudunk végezni. Így első látásra jelentéktelen mérvű kibocsátások is nyomon követhetővé válnak, amelyek adott esetben komolyabb műszaki problémát jelezhetnek előre.

Milyen környezeti elemeket vizsgálnak leginkább?
– Környezeti terhelés leginkább folyékony és légnemű kibocsátásokból származhat. Ennek tudatában leginkább a talajvizeket és a levegő állapotát vizsgáljuk. Ezeknek a közegeknek a folyamatos mintavételezéséhez korábbi fejlesztéseink eredményeként már rendelkezünk egy integrált talajvíz-mintavevő berendezéssel, ami rendszeres időközönként mintát vesz a talajvízkutakból, és egy speciális ioncserélő gyantán koncentrálja a vizsgálandó radioaktív izotópokat. Egy másik berendezésünk pedig folyamatos légköri mintavételt végez trícium- és radiokarbon-vizsgálatokhoz. Több tíz ilyen berendezésünk üzemel folyamatosan a Paksi Atomerőmű és az RHK Kft. telephelyei környezetében.

Min dolgoznak éppen, és mik a jövőbeli terveik?
– Az imént említett eszközök mára modernizálásra szorulnak. Ma már számos új, lényegesen modernebb méréstechnika is rendelkezésünkre áll. Ezekhez a mintavételi technikák fejlesztése, újragondolása időszerű lett. A pályázatunk keretein belül az elmúlt három évben azon dolgoztunk, hogy továbbfejlesszük és modernizáljuk az integrált talajvíz-mintavevő berendezéseinket, és ehhez kapcsoltan mintafeldolgozási és mérési eljárásokat fejlesztettünk. Ezzel – trícium-, radiokarbon-, gamma- és alfa-sugárzók, DTM-izotópok mellett – szerves radiokarbon meghatározására is képesek lettünk nukleáris alkalmazáshoz optimalizáltan. Továbbá a légköri radiokarbon és trícium mintavételéhez fejlesztettünk új, gyorsítós tömegspektrometriai méréshez optimalizált mintavételi technikát. Radiokémiai elválasztási és mérési eljárások ipari kutatási tevékenységei mellett a projektnek éppúgy része volt az eszközök tervezése, gyártása és tesztelése is. Jövőbeli terveink között szerepel, hogy a fejlesztéseink eredményeként létrejött modernizált eszközök hasznosuljanak partnereink környezet-ellenőrzési tevékenységeiben. Továbbá a levegőminta-vevőnk a légkörkutatáshoz, hőerőművek füstgázvizsgálataihoz is erősen kapcsolható, ezért abban a piaci szegmensben is számítunk érdeklődőkre.•
Címlapkép: Isotoptech Zrt.