Neutron mérőeszközök fejlesztése és technológiai transzferje
Látványos a fejlődés a legtöbb meglévő neutronforrás központban is az új és egyre nagyobb teljesítményű mérőberendezések fejlesztésében, építésében; például csak a grenoble-i ILL reaktornál vagy a müncheni FRM-II reaktornál évente 1-2 új spektrométert állítanak üzembe. A Budapesti Kutatóreaktornál (BKR) két új berendezés indult a közelmúltban.
Példaként az egyik friss fejlesztést mutatjuk be. Ez az új típusú neutronforrásokhoz, a gyorsító alapú spallációs forrásokhoz kapcsolódik. Mezei Ferenc, a neutronkutatás nemzetközi tekintélye, aki az úgynevezett hosszú impulzusú spallációs koncepciót vetette fel, egyúttal a neutronok repülési idő technikájának átfogó kutatását is javasolta. Egy ilyen kísérleti berendezés a Budapesti Kutatóreaktor 3. sz. neutronnyalábján megvalósított speciális, újfajta neutron optikai elemeket tartalmazó fókuszáló kisszögű szórásvizsgáló (röviden F-SANS) spektrométer. Ez a berendezés egyrészt modellként, másrészt a további fejlesztések kísérleti eszközeként szerepel. A berendezés fő komponenseit a Mirrotron Kft. fejlesztette ki a KMOP-1/1-2008-00048. számú pályázat keretében.
amelyet a BNC neutronforrásnál telepítettünk
A BKR-nél 1992 óta kiépült neutronkutatási infrastruktúra, a 15 mérőállomást tartalmazó berendezésegyüttes (ennek egyik eleme az F-SANS spektrométer) szinte kivétel nélkül mind egyedi tervezés és kivitelezés alapján valósult meg – hazai vállalkozások részvételével. A szériagyártású kereskedelmi komponenseket leszámítva a beruházási érték mintegy 90 százaléka magyarországi beszállítások révén realizálódott, vagyis összértékben a beszerzés/kivitelezés 70-80 százalékban hazai terméknek tekinthető. A megvalósításban közvetlenül szerződött vállalkozások száma – a gépészet, elektronika, számítástechnika, finommechanika, vákuumtechnika, optika stb. területén – az elmúlt tíz évben 20-25 körüli.
A BKR kutatási/technológiai bázisán kifejlődött és stabilan működik egy specializált neutronkutatási műszergyártó kapacitás, mely jelentős exportárbevételt produkál. Ezek a spin-off cégek a KFKI telephelyen működnek, a BKR-t mint fejlesztő és minőség-ellenőrző bázisként napi szinten használják. A vállalatok összesen közel 50 munkatárssal dolgoznak, az alvállalkozásban foglalkoztatott cégek száma elérte a 120-at. Ezek többsége szintén kisvállalkozás, de van közöttük jelentős multinacionális nagyvállalalat is, mint a General Electric (pl. nagyméretű vákuumtartó tartályok gyártója), illetve egyszemélyes egyéni vállalkozás is (pl. precíziós csomagolásra). Az említett cégek elmúlt tízévi export-árbevételi eredménye 8,6 millárd forintot tesz ki, ennek 90 százalékát a Mirrotron Kft. adja.
A Mirrotron Kft. fő profilját a hazai felfedezésen és technológiai fejlesztésen alapuló úgynevezett szupertükrös neutronvezetők gyártása képezi. Monokromátorok, polarizáló eszközök, detektorok, sugárvédelmi komponensek is a gyártási palettán vannak – sőt ezek összeépítésével komplett neutron spektrométerek „kulcsrakész” szállítására is sor került. A Mirrotron termékei a világ szinte minden jelentős neutronkutatási laboratóriumában (Ausztráliától Kínán, Japánon, Indián, Amerikán át, természetesen az európai centrumokig) megtalálhatók.
A high-tech komponensek (minőség és technológia szempontjából kritikus egységek) gyártására jelentős „házon belüli” gyártókapacitás épült ki.•