Innovatív megoldások a hazai öntödéknek
Az ipari társadalmakban elengedhetetlenül fontosak az öntvények, gondoljunk csak a gépkocsikra, teherautókra, vonatokra. A múzeumban látható öntöttvas kályhák, tűzhelyek, faszenes vasalók pedig eszünkbe juttatják, milyen közvetlenül szóltak bele mindennapi életünkbe az öntvények. Szombatfalvy Rudolf arra is emlékeztet, hogy a 19. század második felében olyan korszakalkotó találmányok, világszerte ismert szabadalmak születtek Magyarországon, mint a Ganz Ábrahám saját szabadalma alapján gyártott kéregöntésű kocsikerék, melyet Európában először hazánkban alkalmaztak sikerrel, vagy a szintén a Ganz-gyárban fejlesztett hengerszék, amelybe kopásálló, kéregöntésű őrlőhengereket helyeztek. Ugyancsak magyar találmány a réselt alumíniumharang, egy fantasztikus ötlet, amely az alkotó korai halála miatt nem teljesedhetett ki egészen.
a Foseco termékek alkalmazhatóságát a GIFA-n, az öntészeti világkiállítás és vásáron
Milyen ez a szakma napjainkban? – kérdezem Szombatfalvy Rudolfot.
– Az 1970-es évekhez képest a magyar öntészet hatalmas változáson ment át. Az akkori tízezer tonnáról napjainkra száztízezer tonnára növekedett az alumíniumöntészet. A megtízszereződött termeléshez pedig beruházókra, fejlesztőkre, képzett szakemberekre és megfelelő háttérre volt szükség. A modern alumíniumöntödék a gépjárműipar, illetve más hasonlóan magas igényű felhasználók beszállítóiként új igényekkel álltak elő. Ezeknek a kielégítésére alapítottuk az Alba Metall 1991 Kft.-t, melynek fő feladatai közé tartozik az öntödék munkájához szükséges mérnöki segítség nyújtása és olyan segédanyagok beszállításának a biztosítása, amelyek lehetővé teszik a minőségi és a mechanikai tulajdonságok javítása mellett a hibamentességet, valamint a gazdaságos termelést. Az öntödék teljesítményének növelését szolgáló átfogó megoldások és segédanyagok területén egyik piacvezető cég, a Vesuvius-Foseco kizárólagos képviseletét látjuk el Magyarországon, és az előzetes méréseket, vizsgálatokat követően ügyfeleinknek olyan termékeket ajánlunk, amelyekkel csökkenthető az öntödei selejt, növelhető az öntvények szilárdsága, csökken a fajlagos anyagfelhasználás, ami által költséghatékonyabbá válik a gyártás.
Dr. Szombatfalvy Anna, a járműipari öntvénygyártás és az alumíniumolvadékok optimalizálásának specialistája a hazai öntészeti iparra hívja fel a figyelmet, mert szerinte ezzel sokan nincsenek tisztában.
Hogyan képzeljünk el egy mai modern öntödét?
– Először is nincs kosz és por, ehelyett tisztaság van, valamint egyre több helyen automatizálják az öntősorokat, ami persze nem jelenti azt, hogy többé nincs szükség jó szakemberekre. Épp ellenkezőleg, ez a szakma kiugrási lehetőséget biztosít a fiatalok számára. Megfelelő nyelvtudással egy kohómérnök előtt nyitva a világ, és nőként is lehet érvényesülni ezen a területen, ahogy ezt az én és a kolléganőim példája bizonyítja. Az utánpótlást viszont nehezíti, hogy a világon nagyon kevés helyen van igazi kohómérnökképzés, és technikusképzés már szinte nincs is az országban. A fiatalok körében alig ismert, nem tekintik trendi lehetőségnek, pedig az életnek alig van olyan területe, ahol ne használnánk öntvényeket, és a mai öntödék itthon világszínvonalú gyártásra képesek.
a 2010. év MÖSZ (Magyar Öntészeti Szövetség) díjazottjai
Ehhez mi azzal járulunk hozzá, hogy az Alba Metall Mérnöki Irodában ügyfeleink műszaki, környezetvédelmi problémáira kínálunk innovatív megoldásokat azonnal, akár raktárról is. Én évekkel ezelőtt ezt a szakmát választottam, és soha nem bántam meg a döntésemet. Nagyon megszerettem nemcsak a mesterséget, hanem az összetartó közösséget is. Öröm ebben a szakmában dolgozni, öröm ezekhez az emberekhez, ehhez a nagy „családhoz” tartozni.•