Hormonok és csigák – hogyan hatnak a gyógyszermaradványok a gerinctelenekre?

Magyar kutatók évek óta szeretnék megérteni, hogy milyen hatást gyakorolnak a tavainkba kerülő fogamzásgátló hormonok a vízi élőlényekre és az ökoszisztémára. Ennek tisztázásában segíthet a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet Ökofiziológiai és Környezettoxikológiai Kutatócsoport tudományos munkatársának, Fodor Istvánnak a kutatása.


A Kutatócsoport 2008 óta monitorozza a Balatonban és annak vízgyűjtőjén előforduló gyógyszermaradványok, mikroműanyagok és UV-szűrő vegyületek ökoszisztémára gyakorolt lehetséges hatásait. A vizsgált gyógyszer­maradványok között előfordulnak anti­depresszánsok, gyulladás­csökkentők, valamint rekreációs drogok is.

Dr. Tomohiro Osugi, Fodor István és dr. Shin Matsubara a japán Suntory Foundation for Life Sciences (Seika) Intézetben. Kép: Fodor István

Fodor István azt kutatja, hogy a hormonok által okozott viselkedési­mintázat-változásoknak (például megváltozott táplálkozási és mozgási aktivitás) a puhatestűekben mi az idegrendszeri és endokrin háttere. Az idén januárban indult Szex szte­roidok indukálta gyors sejtszintű vál­tozások egyszerűbb idegrendszerben című PD-OTKA pályázata ennek érdekes aspektusa. Az első eredmény itt jelent meg.

A könnyen és jól vizsgálható idegrendszere miatt a nagy mocsáricsiga (Lymnaea stagnalis) kedvelt modell­állat a neurobiológiai és ökotoxikológiai kutatásokban. A Lymnaea csupán 20-25 ezer idegsejttel rendelkezik, ezek könnyen hozzáférhetők, viszonylag nagy méretűek, és egyedileg azonosíthatók. Emiatt jól behatárolható, hogy milyen neurális hálók alakítják ki az olyan különböző viselkedési min­tázatokat, mint a táplálkozás, a légzés vagy akár a tanulás.

A gerincesek szervezetében megtalálható nemi szteroidokat, mint a tesztoszteront, progeszteront és az ösztradiolt puhatestűekben először 1955-ben mutatták ki, majd későbbi kísérletek arra utaltak, hogy ezek hatással is vannak az állatokra. Ám ha a puhatestűekben nem találhatók meg azok a funkcionális magrecep­torok, amelyek a gerincesekben közvetítik a szteroidok hatásait, akkor mégis hogyan hathatnak rájuk, illetve általánosságban a gerinctelen élő­lényekre ezek a vegyületek? A nagyjából tíz éve született elmélet szerint a gerinc­telenekben a sejtmembránokon található receptorokon keresztül hathatnak ezek a hormonok.

Szex szteroid jelátvitel a gerincesekben. (A) Klasszikus nukleáris útvonal, amely magában foglalja az ösztrogén (ER), progeszteron (PR) és androgén (AR) receptorokat. Az adott szteroid kötése után a receptorok specifikus szteroid reszponzív elemekhez (SRE) kötődnek és modulálják a géntranszkripciót. (B) a membrán szex szteroid receptorok szintén megköthetik a szex szteroidokat, aktiválva a G-fehérjéket és különböző kinázokat. A piros X szimbólumok azokat a gerinces receptorokat jelölik, amelyeknek nincs homológjuk a nagy mocsáricsigában, míg a zöld/piros X szimbólumok olyan gerinces receptorokat jelölnek, amelyek van szerkezeti, de a szex szteroid jelátvitel szempontjából nem funkcionális homológjuk a nagy mocsáricsigában. Ábra: BLKIK

A gerincesekben az ösztradiolnak egy, a tesztoszteronnak két, míg a pro­geszteronnak öt sejtmembrán­receptorát ismerjük. Japán tanulmány­útja során Fodor István a Lymnaea-ban négy ígéretes jelöltet azonosított – egyet-egyet az ösztradiolra és a progeszteronra, kettőt pedig a tesz­tosz­te­ronra. A receptorjelöltek közül azonban egyik sem lépett interakcióba a gerinces szex szteroidokkal. Ezzel a negatív eredménnyel megdöntöt­ték azt az elméletet, hogy a puhatestűekben és – valószínű­leg a gerincte­lenekben – több százmillió esztendő­vel ezelőtt létrejöttek ezek a re­cep­torok. Azaz, még mindig nem tudjuk, ho­gyan hatnak a nemi hormonok a puha­testűekre.

Ez a kutatás arra példa, hogy egy látszólag eredménytelen kísérlet is előreviheti a tudományt, hiszen tisztázott egy felvetést. Pontosabban cáfolta azt.•

Címlapkép: Fodor István


 
Archívum
 2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021  2022  2023  2024
Címkék

Innotéka