Emésztőrendszerünk egy életközösségnek ad otthont
Az ember több millió mikrobával él együtt. Baktériumok, gombák, vírusok, változatos egysejtű fajok osztoznak a saját sejtjeinkkel a szervezetünkben. Nagy részük a bőrünkön, a szájban, a gyomorban és a bélrendszerben él. A testtömegünkből körülbelül 1 kilogrammot csak a bélrendszerünkben élő, a sejtjeinknél általában sokkal kisebb mikrobák tesznek ki, melyek száma meghaladja az emberi test sejtjeinek a számát.
A jelenlétük nemcsak hogy normális, de egyenesen szükséges az egészséges élethez: régóta ismert, hogy a mikrobák segítenek például a komplex szénhidrátok vagy a fehérjék emésztésében, vitaminokat termelnek, és ha a különféle fajok egyensúlyban vannak velünk és egymással, akkor megakadályozzák a káros baktériumok, gombák megtelepedését, elszaporodását.
Azt viszont csak az elmúlt néhány évtizedben kezdte felismerni az orvostudomány, hogy a hatásuk sokrétű. Szabályozzak az immunrendszerünket, befolyásolják a viselkedésünket, ezáltal pedig szerepük van a daganatos megbetegedések és egyes mentális betegségek kialakulásában.
Dr. Juhász Szilvia, a szegedi székhelyű HCEMM intézet genom instabilitáshoz kapcsolható betegségeket vizsgáló egységének csoportvezetője a kollégáival azon dolgozik, hogy a mikroorganizmusok és a bélrendszer daganatos betegségeinek kialakulása között létrejövő kölcsönhatást megértse. Csapata, a HCEMM Rák Mikrobiom Kutatócsoportja együttműködik a Szegedi Biológiai Kutatóközpont csoportjaival.
Bár az emberi testben élő mikroorganizmusok bizonyos fajtái és a daganatos betegségek között egyértelmű kapcsolat bizonyított – például azoknak, akik a Helicobacter pylori fertőzésben szenvednek, nagyobb valószínűséggel kell életük során a gyomor daganatos betegségével szembenézniük –, sok esetben nem ismerjük a pontos részleteket, összefüggéseket.
Ez abból adódik, hogy a jelenlegi eszközeink korlátozottak. A daganatos betegségek, évente több mint tízmillió áldozattal, a világon a második leggyakoribb halálokot jelentik. A vastagbél daganatos megbetegedése számít ezek között az egyik leggyakoribbnak, évente csaknem egymillió esettel. Mivel ma a kezelési módszereink túlnyomórészt reaktívak, tehát a már kialakult kóros állapotot próbálják helyrehozni amellett, hogy a hatékonyságuk gyenge, ráadásul az idő, pénz és emberierőforrás-igényük hatalmas. Egy öregedő társadalomban, ahol csak az idősebb, tehát a daganatos betegségek által is gyakrabban érintett korosztály arányának növekedésével számolhatunk, ez még a mainál is jobban meg fogja terhelni az ellátórendszert.
Dr. Juhász Szilvia szerint a megoldás a korai észlelés, és az érintetteknél egy olyan terápia megkezdése, amelynek során figyelembe veszik a daganat kialakulásának pontos körülményeit az adott beteg esetében. Ez azonban nem lehetséges úgy, hogy nem ismerik a betegség pontos molekuláris hátterét, hogy egy adott mikroorganizmus hogyan befolyásolja és zavarja meg a sejteket, hogy azok végül „elfelejtik” a feladatukat, és rákos sejtekké válnak. Ráadásul a mikroorganizmusok nem csak a daganatok kialakulásában játszanak szerepet – a hatásuk abban is tetten érhető, ahogy a daganatsejtek változatossága növekszik a betegség előrehaladtával, és olyan ijesztő előnyökhöz jutnak, amelyek például lehetővé teszik, hogy a szervezetben máshol is megtelepedjenek, azaz áttéteket képezzenek.
Az eddigi kutatások ismeretében úgy tűnik, központi fontosságú a sejtek önjavító mechanizmusa és a velük „társbérletben” élő mikroorganizmusok közötti kölcsönhatás. A daganatos betegségek minden formája a DNS meghibásodásából, roncsolódásából ered. Ilyen hibák, mutációk a sejt normális működésekor is keletkeznek, de bizonyos mikroorganizmusok kívülről a sejtbe jutó anyagcsere termékei (úgynevezett genotoxinok) is felelősek lehetnek értük. Ha a DNS-károsodás súlyos, akkor a sejt vagy elpusztítja saját magát, vagy az immunrendszer észleli és semmisíti meg. Ha ezek közül egyik sem történik meg, akkor daganat alakulhat ki.
A szegedi kutatók legújabb DNS-szekvenálási eljárásokkal térképezik fel a daganatsejtekben található genetikai hibák mintázatát; a meghibásodásoknak ezt az „ujjlenyomatát” és a beleinkben élő mikrobák közötti kapcsolatot vizsgálják, céljuk, hogy a bélrendszerben élő mikrobaközösség összetétele alapján felmérhető legyen a daganatos betegség kialakulásának kockázata. Ez nemcsak a daganatok korai észlelésében, de abban is segíthet, hogy még a daganatos betegség megjelenése előtt csökkenteni lehessen a kockázatot.
Mivel egyes daganatsejtekben a DNS-javítás hibásan működik, így ellenállóvá teheti őket a gyógyszerekkel szemben, amelyek gyakran éppen azt használják ki, hogy a daganatsejtek a gyors osztódásuk és felhalmozódott hibáik miatt általában érzékenyebbek a DNS-károsodásra, mint az őket körülvevő egészséges sejtek. Ezért aztán a bélrendszer mikrobiológiai közössége és a daganatsejtek hibái és önjavító folyamatai közötti összefüggések ismerete segíthet abban is, hogy hatékonyabban tervezhessük a kezelést egy már kialakult daganat esetében.
A sejtek működését először élő – például kórházi mintákból származó – sejtekből épült, háromdimenziós szövetmodellekben vizsgálják, mivel így pontosabban lehet modellezni a valós emberi szervezet működését. Ennek előnye egyrészt, hogy csökken az állatkísérletek száma, másrészt pedig a gyógyszerek és orvosi eljárások fejlesztésének gyakran hosszú évekig tartó folyamata is lerövidülhet.•