Az innováció mint eszköz
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) elnöke kiemelte, hazánk nemzetközi kitettsége jelentős, ezért helyzetét nagyban befolyásolja, hogy milyen mértékben tud bekapcsolódni a nemzetközi munkafolyamatokba. Véleménye szerint a nemzeti innovációs rendszer sikere alapvetően a szakemberek felkészültségén, a tudományos háttéren, a stabil és inspiráló szabályozási környezeten, valamint a hatékony intézményrendszeren múlik. Hozzátette azt is, hogy mindezek mellett kiszámítható kormányzati pályázati finanszírozásra is szükség van. Ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy 2015 és 2017 között az odaítélt támogatások összege megközelítette a 600 milliárd forintot. Az NKFI Alap konstrukcióira 6180 pályázat érkezett, közülük 1745-öt bíráltak el pozitívan, azaz minden negyediket. A GINOP és VEKOP kiírásainál jóval alacsonyabb volt ez az arány, az 5755 pályázóból 1034-en jártak sikerrel, vagyis 18 százalékuk. Pálinkás József kitért arra is, hogy a strukturális alapokból 2018-ban kutatási, fejlesztési és innovációs célokra összesen 316 milliárd forint áll rendelkezésre.
Pakucs János, a Magyar Innovációs Szövetség tiszteletbeli elnöke szerint az elmúlt öt-hat évben elhasználódott az innováció szó, mert olyan esetekben is használták, amikor nem lett volna szabad. Elmondta, hogy 1992-ben hirdették meg először a Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot, melyre 1157 pályázat érkezett, ebből 997 esetben mutattak mérhető innovációs teljesítményt. Az elmúlt 25 esztendőben 200 díjat adtak át, a nagydíjat pedig nemcsak nagyvállalatok, de kis- és közepes vállalatok is el tudták nyerni – emelte ki, hozzátéve: 1992 óta a magyar innovációk mintegy ezer milliárd forint többleteredményt termeltek itthon.
A XXVI. Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot, amelyet a Magyar Innovációs Alapítvány a Magyar Innovációs Szövetséggel közösen, az NKFI Hivatal támogatásával, valamint a Földművelésügyi Minisztériummal, a Nemzetgazdasági Minisztériummal, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával együtt hirdetett meg. A pályázatra a 2017-ben kiemelkedő műszaki, gazdasági innovációs teljesítménnyel jelentős üzleti hasznot elérő vállalkozások jelentkezhetnek. A legjelentősebb innovációs teljesítményeket ipari, agrár, környezetvédelem és fejlesztési kategóriában, valamint a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának innovációs díjával ismerik el.
A 2015. január 1. után alapított vállalkozások a Magyar Innovációs Szövetség 2017. év legjobb startup vállalkozása díját nyerhetik el. Az elbírálás során az elért többleteredmény, többletárbevétel és az egyéb műszaki, gazdasági előnyök mellett az innovációk eredetiségét, újszerűségét, társadalmi hasznosságát is értékelik. (A pályázat részletei)
A pályázatok beadási határideje: 2018. február 14.•