Magyar szakértelem Lengyelországban
Hogyan került kapcsolatba a Kazántrade Kft. az egyik legnagyobb koreai elektronikai-vegyipari vállalattal egy lengyelországi beruházás kapcsán?
– Mérnöki irodánk tevékeny részt vállalt az elektromos ökoszisztéma kialakításában Magyarországon: az elmúlt években megvalósult akkumulátorüzemek mintegy 80 százalékában mi szállítottuk és telepítettük a gázkazánházi rendszereket. Komoly versenyelőnyt jelentett számunkra, hogy mérnöki üzleti modellünknek köszönhetően egy erőművi telepítés ciklusidejét másfél évről úgy tizenegy hónapra tudjuk leszorítani. Ez a több mint féléves különbség egy újonnan induló gyár esetében felbecsülhetetlen érték. Az iparág ázsiai szereplői között meglepő módon aktív a kommunikáció, így ajánlások útján folyamatosan érkeztek hozzánk az újabb és újabb megrendelések. Ennek eredményeként vettünk részt a többi között az SK két komáromi üzemének munkálataiban – ahol az elektromos járművek és a plug-in hibrid járművek akkumulátoraihoz használatos lítium-ion akkumulátorcellák előállítása zajlik –, és ezt követően közvetlenül a cégcsoport koreai központjából érkezett a megkeresés.
Milyen konkrét feladatokkal bízták meg a mérnöki irodát?
– Katowice környékén egy hat ütemből álló gigagyár kivitelezését kezdték el, és Korea első és egyik legnagyobb energetikai-vegyipari vállalata minket kért fel a kazánházi rendszerek kivitelezésére. Kiterjesztett mérnöki üzleti modellünk keretében nemcsak felmértük a beruházás keretrendszerét, de a tervezési, engedélyeztetési és szállítási feladatokat is mi végeztük el. Az SK koreai mérnöki csapatára egyetlen munkafázis, az összeszerelés maradt, amihez az iparági gyakorlatban teljesen szokatlan módon egy rendkívül aprólékos, minden részfeladatot bemutató tervdokumentációt készítettünk. A megrendelő a főberendezések: kazánok, tartályok, égők, szivattyúk, kémények és hangtompítók mellett a kivitelezéshez szükséges minden kisebb szerkezet – csővezetékek, acélszerkezeket, kazánházon belüli csőhidak, csőtartók, szigetelőanyagok, egyéb szelepek, szerelvények, villamos kábelek, elosztószekrények – szállítását is ránk bízta. A Kazántrade Kft. az elmúlt években három üzemhez tervezte meg és szállította le a gőzkazánházi rendszereket.
Milyen kihívások elé állította a magyar mérnöki irodát az engedélyeztetési eljárások megszerzése Lengyelországban?
– Annak ellenére, hogy Európában jogharmonizált szabvány- és engedélyeztetési keretrendszer van, a gőzkazánházak létesítési engedélye egy kifejezetten speciális eljárás alá esik, és minden országnak megvan a saját gyakorlata. Lengyelországban az ezzel kapcsolatos feladatokat egy nem állami, ugyanakkor hatóságként eljáró, UDT elnevezésű iroda végzi, mi pedig Budapestről lengyelországi tanácsadói irodákkal összedolgozva szereztünk meg minden szabványossági feltételt, és előzetes jóváhagyásig vittünk minden tervet. Az SK kizárólag a végső engedélyek megszerzési fázisában kapcsolódott be a folyamatba. A rendkívül gyors tempót diktáló ázsiai beruházások esetében a kritikus pont éppen a szakhatósági engedélyek időbeli beszerzése; a hazai gyakorlatban szerzett tapasztalataink azonban sokat segítettek ennek a problémának a kiküszöbölésében. A legnagyobb kihívást a munkafázisok összehangolása jelentette: a tervek validálásával párhuzamosan zajlott ugyanis a főberendezések gyártása, és a megvalósításhoz szükséges anyagok leszállítása.
Mekkora tömegű anyagot kellett leszállítaniuk Lengyelországba?
– A főberendezések gyártása körülbelül fél éven keresztül tartott különböző, főleg német gyárakban, majd három hónapon keresztül összesen 56 kamionnal történt a beszállítás. A fő gyártó Bosch Gunzenhausenben található gyárából 15 túlméretes teherautó indult el. Az utolsó szállítási fázisban 6 darab, egyenként 65 tonna súlyú, 22 tonna/óra kapacitású gőzkazán, 2 darab 45 méter magas kémény és mintegy 600 tonnányi acélszerkezet érkezett meg Sziléziába. A három hónapot felölelő beszállítási folyamat rendkívül szigorú beszállítási feltételek mellett, kizárólag a teljes körű minőségirányítási folyamat jóváhagyása után valósulhatott meg. Azt hiszem, jól érzékelteti a feladat összetettségét, hogy a projekt menedzsmentóraszáma megközelítette a 7000 órát.
A megbízás másik „szépségét” a bürokratikus kihívások jelentették. Magyar mérnöki irodaként Budapestről irányítottunk Németországban gyártott terméket és alapanyagot egy koreai megrendelő megbízásából Lengyelországba. Mindez olyan adó- és pénzügyi újdonságokat tartalmazott, amilyenekkel korábban nem találkoztunk. Ennek köszönhetően ez a hároméves projekt olyan óriási projektmenedzsment-fejlődést eredményezett a Kazántrade Kft. életében, hogy ma már reálisan tudunk gondolkozni a régióban más külföldi projekteken is. Ez a megrendelés győzte meg a többi között a Boscht is arról, hogy egy hároméves akvizíciós folyamat eredményeként kisebbségi tulajdonrészt szerezzen a cégünkben, és első feladatként az idei esztendőben megkezdtük működésünket Szerbiában, Montenegróban és Észak-Macedóniában. A Bosch elvárása, hogy ezekben az országokban is mozduljunk el a termékértékesítés szintjéről a mérnöki szolgáltatások irányába, és legalább 40-50 százalékos piaci részesedést érjünk el néhány éven belül. Bízunk benne, hogy ezt a kihívást is képesek leszünk időre teljesíteni.•
Címlapkép forrása: Kazántrade