Az automatizálás útján
Az évszázados múltra visszatekintő Metalloglobus – 1923-ban alakította meg a céget Weiss Manfréd – a hazai színesfém- és építőanyag-kereskedelem egyik meghatározó szereplője, egyedi gyártókapacitással és tudással rendelkezik elsősorban a védelmi és elektronikai iparban használt forrasztó ón-, ólomhuzalok és a gépiparban használt ötvözetek gyártása területén. A vállalat az előző évtized végére elérte kapacitásának határát, aminek oka elsősorban az elöregedett infrastruktúra volt. Az 1960-as években készült gép egyedi felépítése ráadásul a karbantartási feladatokat költségessé tette, és hozzáértő szakembert is egyre nehezebb volt találni. Ugyancsak nehezítette a helyzetet, hogy a dolgozók számára magas fokú fizikai terhelést jelentett a 40-50 kilogrammos ólomtömbök üstbe helyezése, továbbá a kész orsók leszedése, ami műszakonként mintegy két tonna súly mozgatását jelentette.
„A folyamatosan növekvő megrendelések miatt célként határoztuk meg, hogy egy modern, korszerű üzemmé váljunk, és olyan munkakörnyezetet teremtsünk, amely vonzó alternatívát jelenthet a fiatal munkavállalók számára is” – elevenítette fel a néhány éve kezdődő fejlesztési munkákat Soós Gábor. Mint fogalmazott, ennek egyik legmeghatározóbb eleme egy FANUC R2000ic típusú hattengelyes ipari robot vásárlása volt.
A robothoz, a legmagasabb biztonsági előírásoknak megfelelően, egy három méter magas robotcellát is építettek. A kollégák által Lajosnak becézett, teljesen automatizált gép egyes részei folyamatosan kommunikálnak egymással a központi számítógépen keresztül. „Abban az esetben, amikor az olvasztóüst tetején lévő szenzor érzékeli, hogy az üstben a megolvadt ólomötvözet mennyisége az előírt szint alá csökken, jelet ad a robotnak, hogy indítsa el a feltöltést” – részletezte a munkafolyamatokat a kereskedelmi igazgató, kiemelve: a robot optikai egységével nemcsak érzékeli és azonosítja az ólomtömböket, de a robotkarok segítségével megfogja, két méter magasba emeli, majd beforgatja az üst megtöltéséhez szükséges pozícióba. A vállalat a termelés még hatékonyabbá tétele érdekében beruházott egy manipulátorba is, amelyet egy daruval kombináltak, így a kész légmagos tekercsek minden irányban mozgathatók lettek, és a termelés folyamatába belépett egy újabb, a fizikai munka csökkentésére irányuló folyamat.
Az új ipari robotnak és a korábban beszerzett két olvasztóüstöt, valamint egy öntőgépet tartalmazó, PLC vezérelt (Programmable Logic Controller) gépsornak köszönhetően a Metalloglobus éves termelési kapacitása 1200-ról 4000 tonnára emelkedett, ami közel három és félszeres bővülést jelent. Ráadásul ezzel párhuzamosan a termelés költségei is számottevően csökkentek. A PLC vezérlés megjelenésével lehetővé vált a gép teljesítményének folyamatos mérése, ami a termelési adatok információvá alakítása után a gyártáshoz kapcsolódóan a döntések támogatásához nyújt elengedhetetlen hátteret. Ez a funkció segítséget jelent a kontrollingrendszerben a költségszámításhoz és az utókalkulációhoz egyaránt.
A cégnél 2023-ban elkészült a második automata gépsor, amellyel a gyártási rugalmasságot tudták növelni, miután lehetővé vált a különböző huzalátmérők egyidejű gyártása. A huzalok 2-től 10 milliméterig állíthatók elő, és ólom vagy ólom-antimon, legfeljebb 6 százalék antimontartalommal.
Az eszközbeszerzések mellett a munkakörülmények javítása érdekében a gyártócsarnok modernizálása is megvalósult, ami magába foglalta a nyílászárók cseréjét, az elektromos hálózat felújítását, a szigetelés kialakítását, a tető átalakítását, illetve új ipari padlót kapott az üzemegység, és a targoncák számára az új ipari kapuk mellett feljárót építettek, hogy bármilyen időjárási körülmények között is biztonságos legyen az áruforgalom. A kereskedelmi igazgató az elmúlt időszak tapasztalataira utalva úgy fogalmazott: „A modern üzemcsarnok képe vonzó perspektívát teremt a dolgozóink számára, ezáltal tovább növelve elkötelezettségüket és lojalitásukat, emellett pedig egy pozitív, fejlődésre nyitott vállalat képét mutatja vevőinknek, beszállítóinknak és más partnereinknek.”
„Jelenleg a régió egyik legnagyobb ipari huzalgyártói között tartanak számon minket” – foglalta össze a fejlesztések másik eredményét Soós Gábor. A vállalat egyre több országból kap nagyobb volumenű megrendeléseket, a listán Románia és Szlovénia mellett megjelent Litvánia is.
A Metalloglobus tavaly egyike lehetett annak a tíz vállalatnak, amely átvehette az Üzleti Etikai Díjat. Soós Gábor úgy véli, hogy az elismerés az elmúlt évtized megbízhatóságának szólt. „Amit nemcsak a partnereinknek, de a munkatársainknak is ígértünk, betartottuk” – tette hozzá. Ezt erősíti meg a zsűri méltatása is, amely szerint: „A Metalloglobus Fémöntő Kft. elismerésre méltó értékrendet vall, ahol a becsületes, tisztességes és egyenlő bánásmód a tulajdonosok, a vezetők és a munkatársak között alapvető követelmény. Körültekintően, belső indíttatás alapján takarékoskodnak, erre építik a növekedést. Veszélyes üzem lévén pedig fokozottan vigyáznak dolgozóik egészségére. Szinte puritán emberi, üzleti tisztességgel rendelkeznek.”
A vállalat megkülönböztetett figyelmet fordít a társadalmi szerepvállalásra is: hosszú évek óta támogatnak különböző alapítványokat, és bár kevesen tudják, de a vállalat nevéhez fűződik a világ legnagyobb ólomkatonája is. Az M7-es autópálya mellett, Pákozd magasságában található 12 és fél méter magas szobor elkészítésével az volt a céljuk, hogy a gyerekeket megismertessék a magyar történelemmel, a huszársággal, és persze játékos formában a hazaszeretettel.•