A rendőr küldetése változatlan, de megváltozott a világ
Az Európai Unió Belbiztonsági Innovációs Központja (EU Innovation Hub for Internal Security), illetve az Európai Biztonsági Kutató és Innovációs Közösség (CERIS) ősz elején, Brüsszelben tartotta éves konferenciáját. A rendezvényen a legkülönbözőbb biztonsági területen dolgozó kutatók és gyakorlati szakemberek vettek részt. A téma a „felelősségteljes belbiztonsági megoldások kialakítása” volt, ugyanis egyértelmű az igény, hogy a polgárok úgy várják el a biztonság hatékony szavatolását, hogy eközben az ezzel a feladattal megbízott szervezetek, ügynökségek és cégek messzemenőkig tiszteletben tartsák a személyes adataikat, átláthatóan működjenek, és elszámoltathatók legyenek.
A legtöbb előadás a mesterséges intelligencia biztonsági alkalmazásával, illetve a titkosítási technológiákkal volt kapcsolatos. A mesterséges intelligencia manapság a legtöbb technológiai terület fejlesztéseit uralja, ez a tény is azt mutatja, hogy
a biztonsági fejlesztéseket végzők sem vonhatják ki magukat az egész gazdaság fejlődését befolyásoló általános hatások, vagyis a világ általános trendjei alól.
A Belbiztonsági Innovációs Központ az Europol, vagyis az Európai Unió bűnüldöző hatósága berkein belül működik, és számos, biztonsággal kapcsolatos fejlesztőtevékenységet fog össze a biometrikus (testtel kapcsolatos) azonosítástól a titkosításon és a kommunikációbiztonságon keresztül a megfigyelésig, a biztonság fenntarthatóságáig, illetve a legmodernebb képi megjelenítőtechnikák, például a virtuális és a kiterjesztett valóság bűnmegelőzésben és bűnüldözésben való alkalmazásáig.
A biztonsági területen végzett innovációs tevékenység alapvető motivációiról, illetve a magyar törekvésekről, eredményekről Christián László rendőr dandártábornokot kérdeztük.
A jelenlegi biztonsági helyzet alapvetően különbözik a korábbi évtizedek körülményeitől, és ezért van szükség a rendészeti, illetve a biztonságot érintő innovációkra?
– Óriási változás következett be a biztonsággal kapcsolatos kihívásokban. Ez a változás nemcsak akkor érhető tetten, ha a rendszerváltozást megelőző időkre megyünk vissza, de akkor is, ha csupán a tíz évvel ezelőtti állapotokat vesszük alapul. Ezt technológiai innováció nélkül nem lehet követni. Manapság már nem lehetséges egy nagy nemzeti ünnep vagy a Sziget Fesztivál biztosítása, ha nem hívjuk segítségül a legmodernebb technikai eszközöket, amelyeket a mi szakembereink alakítanak olyanná az innovációs tevékenységük révén, hogy azok pontosan megfeleljenek az igényeinknek és az ellátandó feladat jellegzetességeinek. A rendészeti munka fontos velejárója, hogy a rendőrség szakembereinek ugyanúgy haladniuk kell a korral, mint bármely más terület művelőinek. A rendőrség abszolút nyitott az innovációkra, ez az oka annak, hogy rengeteg pályázatban, kutatás-fejlesztési projektben veszünk részt, és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem ezeknek a fejlesztéseknek az egyik motorja.
Mi az innovációk konkrét célja? Mennyiben alakultak át a rendőrség mindennapos kihívásai?
– A rendőrség alapvető feladata továbbra is a közrend, a közbiztonság és a határbiztonság fenntartása, a bűncselekmények megelőzése, így a legfontosabb innovációk arra irányulnak, hogy ezeket az alapfeladatokat a rendőrség minél hatékonyabban, minél magasabb szakmai színvonalon tudja teljesíteni. Több innováció motivációja a prevenció, vagyis a megelőzés. Hiszen mindenki számára az a legelőnyösebb, ha még a bekövetkezésük előtt meg tudjuk akadályozni a bűncselekmények, a balesetek és a jogsértések bekövetkezését. Valamennyi belügyi ágazatban folyamatosak a fejlesztések, számos innovációt építünk be az egyenruhás kollégák munkájával, hiszen az innovációkkal hatékonyabban végezhetjük a feladatainkat.
Ma egy rendőrnek vagy más egyenruhás belügyi dolgozónak a munkája gyökeresen más, mint néhány évtizeddel ezelőtt?
– Az alapküldetésünk változatlan, de nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy teljesen megváltozott körülöttünk a világ.
Ma már nem elképzelhető a rendőri munka a különböző okoseszközök és integrált információs rendszerek nélkül. Ahogy az innovatív, naprakész tudást adó képzések is esszenciális fontosságúak.
A rendőrök munkája még sohasem volt ennyire szerteágazó, mint manapság, és soha nem volt szükségük ilyen sok információra a munkájukhoz. Tavaly ünnepeltük a felsőoktatási rendőrtisztképzés ötvenedik évfordulóját. Fél évszázad alatt óriási változáson ment át a rendőrtisztképzés. Ma már alapvető elvárás, hogy a jelenlegi hallgatóink felkészítésében megjelenjenek az innovációk, a 21. századi tudás, valamint az információs technológia. Máshogy kell gondolkodnunk, mint két-három évtizeddel ezelőtt.
Multidiszciplináris biztonság
Hogyan jelennek meg a biztonságot érintő innovációk a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen?
– Bizonyos értelemben már a Nemzeti Közszolgálati Egyetem léte is egy innováció, hiszen sehol a világon nincs még egy olyan felsőoktatási intézmény, ahol együtt tanulna rendőr, katona, pénzügyőr, diplomata, közigazgatási és vízügyi szakember. Ez teljesen új gondolkodást eredményez a tág értelemben vett biztonság területén, hiszen a leendő szakemberek – közös tantárgyak keretében is – megismerik egymás hivatását, ami óriási versenyelőnyt jelent a későbbi pályafutásuk során. Külföldön ez a képzési forma nem megszokott, és ezért gyakran jönnek hozzánk más országokból, és nagy érdeklődéssel figyelik az NKE-n folyó multidiszciplináris oktatást. Ennek egy érdekes lenyomata a közös közszolgálati gyakorlat (KKGY), amikor az egyetem különböző szakjain tanuló hallgatóknak egy kétnapos szimulált krízishelyzetben kell együtt dolgozniuk.
Milyen veszélyhelyzetet szimulálnak a gyakorlatokon?
– Hátborzongató, de 2019 tavaszán azt szimuláltuk, hogy egy emberre is veszélyes vírus üti fel a fejét hazánkban, járványt okoz, és ebben a helyzetben kellett helytállniuk az egyetem különböző hallgatóinak (rendőröknek, katonáknak, katasztrófavédőknek és a közigazgatási területen tanulóknak). Ilyenkor a hallgatók vezetőként is kipróbálják magukat, ezért a KKGY igen értékes tapasztalatokkal szolgál a hallgatóknak és az oktatóknak egyaránt. Több alkalommal már külföldi résztvevőket is bevontunk. De az egyetemi oktatást érintő innováció folyamatos, ebből kiemelném a két éve útjára indított kreatív tanulási programot, amely az egész egyetemet áthatja. A 21. századi hallgatók már teljesen máshogy tanulnak, mint az évtizedekkel ezelőtti diákok, és ezt a változást követnie kell az oktatásnak is az eredményesség fenntartása érdekében. Természetesen megmarad a jövőben is az egyetemen a klasszikus frontális oktatás, ám a részaránya csökken, és a helyét egyre inkább a gyakorlati, projektszemléletű tanulás veszi át. Közben a meglévő képzéseink is folyamatosan megújulnak, és folyamatosan indulnak új képzések is. A klasszikus egyetemi alap- és mesterképzések mellett az NKE 75 ezer köztisztviselő és kormánytisztviselő továbbképzését is ellátja.
Milyen továbbképzések érintik a biztonsági területet?
– Például az ország 3200 önkormányzatának igyekszünk segíteni, hogy innovatívan tudjanak gondolkodni a települési közbiztonságról. Ennek érdekében indítottunk tavaly településbiztonsági menedzserképzést. Egy korábbi kutatásunk ugyanis feltárta,
hogy sok önkormányzatnál nem dolgozik közbiztonsághoz értő szakember, emiatt ezt a feladatot gyakran a rendőrségre próbálják hárítani.
Ez azonban nem megoldás, mert ez meghaladja a rendőrség kapacitásait. Indítottunk sportbiztonság- és rendezvényszervezés-képzést is a Testnevelési Egyetemmel közösen, a sportrendezvények biztosításának témájában. Ennek a képzésnek már a harmadik évfolyama indult, és itt együtt tanulhat a rendőr, a biztonsági szakember, illetve a sportszövetségek munkatársai.
Az élőerőhiány csökkentése
Melyek a közbiztonsággal kapcsolatos innováció legfontosabb trendjei napjainkban?
– A magyarországi biztonsági innovációs törekvéseket összefogó egyik legnagyobb tudományos konzorcium a Biztonsági Technológiák Nemzeti Laboratórium. Ennek célja, hogy a biztonságot érintő innovációk egy helyen összpontosuljanak.
Magyarország nemzeti biztonsági stratégiája azt a célt tűzte ki, hogy hazánk az évtized végére Európa öt és a világ tíz legbiztonságosabb országainak egyike legyen.
E cél felé jó úton haladunk, de az eléréséhez nagy szükségünk van a biztonsági innovációkra. A Nemzeti Laborban végzett innováció három téma köré csoportosul: az intézménybiztonság, a település-, illetve az országbiztonság (ezen belül a határbiztonság). A laborban arra törekszünk, hogy összehozzuk a magánbiztonság és a közbiztonság szereplőit (vagyis az állami és a nem állami, azaz piaci szereplőket), hogy ők együtt tudjanak gondolkodni és együtt tudjanak működni. Ki kell használnunk ezeket a szinergiákat, hiszen hatalmas előnyt jelent az, ha a biztonságért felelős állami szervek munkáját hatékonyan tudják támogatni, segíteni.
Milyen fejlesztéseket végeznek a Biztonsági Technológiák Nemzeti Laboratóriumban?
– Modellezzük például az egyetem példáján azt, hogy egy intézményünk hogyan lehet egyszerre nyitott az egyetemi polgárok és vendégeink számára úgy, hogy közben biztonságos is maradjon. Mindezt olyan digitális megoldásokkal igyekszünk elérni, amelyekkel csökkenthető a vagyonvédelembe bevonandó élőerős munkaerőerőigény. Ezzel igyekszünk átláthatóvá tenni az objektum biztonságát anélkül, hogy minden épületben több vagyonőrnek kelljen dolgoznia. Több területen szeretnénk alkalmazni integrált drónrendszereket is, amelyek a határőrizetben is fontos szerepet játszanak. Magyarország határőrizete azért is különösen fontos, mert az ország egyes határszakaszai schengeni külső határoknak is számítanak, ezért, akárcsak a létesítmények esetében, elsődleges fontosságú, hogy egyszerre legyenek gyorsan átjárhatók és biztonságosak. Nagyszámú törvénytisztelő polgárt kell átengedni a határokon, miközben a biztonságról sem szabad lemondani; azokat, akiket a kockázatelemzés alapján problémásnak tartunk, ki tudjuk szűrni. A leghatékonyabb rendészeti célú ellenőrző módszerek kiválasztásához mesterséges intelligencián alapuló megoldásokat is alkalmazunk. A hattárrendészeti alprojekt egyik fejlesztése pedig az érintett személyek biometrikus, például írisz- vagy arcfelismerés, illetve ujjlenyomat alapján történő azonosítására irányul.
Miért cél sok fejlesztésnél az, hogy az élőerőigényt csökkentsék?
– Valóban, számos innovációban ez a szempont nagy súllyal esik latba. Például vizsgáljuk azt, hogy egy járőrrobot miként vethető be a vagyonvédelem vagy akár a rendészet egyes területein, hiszen egy járőr számos feladatát átveheti a jövőben. Ezt a törekvést az indokolja, hogy a vagyonvédelemben a legdrágább és a legnehezebben kiváltható komponens, hiszen meglehetősen költséges a munkaerő toborzása, kiképzése és a szakmában tartása.
A vagyonvédelmi ágazat nagyon nagy élőerőhiánnyal küzd.
Emellett teszteltünk egy automatizált határellenőrzési rendszert, amely jórészt emberi közreműködés nélkül képes a határátlépésre jelentkező személyek határforgalom-ellenőrzését lefolytatni.
Megkerülhetetlen drónok
A településbiztonságot milyen elvek szerint kell fejleszteni?
– A BTNL-ben a településbiztonsággal kapcsolatban három mintatelepülést vizsgálunk a nemzeti labor többi részt vevő kutatóintézetével együttműködve: Pátyot, Tatát és Szolnokot, amelyek a kis, a közepes és a nagy településeket reprezentálják. A településbiztonsági fejlesztéseink kiindulópontja az, hogy a falvakban és városokban rengeteg, a közbiztonságot érintő információ áll rendelkezésre. Hiszen működnek a közterületi kamerák, amelyek felvételeiből egészen sok információ szűrhető le a település történéseivel kapcsolatban. Emellett a helyi rendőrségtől is származik információ, ahogy a közterület-felügyelettől és a polgárőrségtől is érkeznek adatok, a lakossági bejelentésekről nem is beszélve. Ezek azonban sokszor nem találkoznak egymással, így nem is lehet (vagy nem lehet elég hatékonyan) levonni az összesítésük révén előálló értékesebb információkat. Miközben a lakosok természetesen és jogosan azt igénylik, hogy a különböző hatóságok és szervezetek fenntartsák a közbiztonságot, és az általuk bejelentett ügy megoldódjon. Ám ha az erről szóló, különböző forrásokból érkező információk nem futnak össze, akkor a problémák kezelése is elmaradhat a várakozásoktól. Ezért ebben a településbiztonsági projektben arra törekszünk, hogy egyrészt segítsünk az önkormányzatoknak, hogy hatékonyan tudjanak tenni a helyi közbiztonságért, másrészt egy olyan központot hozzunk létre, ahol minden információ találkozik egymással, és minden egyes bejelentés, minden kialakult helyzet kezelhető. Ez óriási jelentőségű innováció lesz, és már a legapróbb részletekig kidolgoztuk a végrehajtás tervét. Megvizsgáltuk a településbiztonság jogi szabályozását, és konkrét javaslatot is tettünk annak módosítására. Úgy tudjuk, hogy az ősz folyamán a parlament elé kerül ez a javaslatunk. A fejlesztés tehát egyszerre szerteágazó, izgalmas és nagyon időszerű.
A rendőri munkát milyen innovációk könnyíthetik meg a közeljövőben?
– Számos fejlesztés fut, ezek közül a közlekedési területen az egyik innováció például azt célozza, hogy csökkentsük a balesetek helyszíni szemléjéhez szükséges időt, és ezzel hamarabb tudjuk átadni az érintett útszakaszt újra a forgalomnak. Vagyis a technikai és módszertani fejlesztésekkel minimalizálni tudjuk a helyszínelés okozta torlódásokat, ezzel pedig az utazók életét nehezítő időveszteséget is. A rendőrök biztonságát növelheti, hogy jelenleg már vizsgáljuk a rendőrök járművezetői képzésében a szimulátorok alkalmazását, amelyek használatával a kollégáink nagyobb fokú vezetéstechnikai jártasságra tehetnek szert. Már most is jelentősen támaszkodunk a drónok közvetítette képi információra, de a jövőben ez még hangsúlyosabb lesz. A rendőrség közrendvédelmi és közlekedésrendészeti szakterületén is megkerülhetetlen szerepet kapnak a drónok. Az egyik ilyen terület a közlekedésrendészetben a forgalom-ellenőrzés, de ugyanilyen hasznosak lehetnek a távirányítású repülő eszközök a helyszínelésben, a rendezvénybiztosításban, és ehhez kapcsolódóan a csapatszolgálati bevetéseinknél. Amikor egy rendezvény biztosításakor csapaterőre van szükség a tömeg kezelésére, fontos, hogy a rendőrség egyértelmű és tiszta képet alkothasson a tömeg egészéről, illetve az aktuális szituációról. Egy légi felvételeket készítő, és azt valós időben a kollégák monitorjára továbbító drón segítségével ez az átfogó kép könnyebben megszerezhető.•